Dva neradna dana: Crna Gora obeležava Njegošev dan
Crna Gora 13. i 14. novembra obeležava Njegošev dan, kao državni praznik i dan kulture u spomen jednog od najznačajnijih srpskih pesnika i vladara Crne Gore - Petra Petrovića Njegoša.
Njegoš je bio filozof, književnik, vladika i vladar, rođen je na današnji dan 1813. na Njegušima.
Kao državnik postavio je temelje moderne crnogorske države, ustanovio izvršnu vlast i Senat, organizovao sudove, uveo poreze. Za njegove vladavine osnovana je prva štamparija na Cetinju 1834. i podignuta prva škola.
Zalagao se za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba i bio je spreman da se odrekne svojih svjtovnih vlasti zarad ujedinjenja sa Srbijom.
Njegoš je poštovan kao pesnik i filozof, a najpoznatiji je po svojoj epskoj poemi Gorski vijenac, koja se smatra za remek-delo srpske i južnoslovenske književnosti. Druga njegova važna dela su Luča mikrokozma, Ogledalo srpsko i Lažni car Šćepan Mali.
Kao izraziti srpski rodoljub, Njegoš u svojim književnim radovima skoro 200 puta spominje Srbe i Srpstvo.
Goran Svilanović, bivši ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore i nekadašnji generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju, izjavio je u emisiji "Otvori oči" da bi eventualni ulazak Crne Gore u EU 2028. godine značio da Srbija može da se nada istom u periodu iza 2030.
Vlada Crne Gore proglasila je nedelju, 3. novembar, za dan žalosti zbog tragedije u Novom Sadu, gde je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu, poginulo 14 osoba, a tri su povređene.
Umro je 31. oktobra 1851. Sahranjen je u maloj kapeli na Lovćenu, koju su srušili Austrougari u Prvom svetskom ratu. Njegovi ostaci su premešteni u Cetinjski manastir, a potom u obnovljenu kapelu 1925. godine. Kapela je uz podršku jugoslovenske vlade 1974. zamenena Meštrovićevim mauzolejom.
Deo aktuelne crnogorske vlasti zalaže se za obnavljanje kapele u kojoj je Njegoš počivao od 1925.
Petar II Petrović Njegoš je na nivou Mitropolije Crnogorsko-primorske kanonizovan, i uveden u red svetitelja kao Sveti Mitropolit Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac i praznuje se 19. maja.
Njegošev dan se u Crnoj Gori obeležava 13. i 14. novembra i ti dani su neradni.
Povodom Njegoševog dana Mitropolija crnogorsko primorska je u ponedeljak uveče u Cetinjskom manastiru održala književno veče u saradnji sa Književnim društvom Njegoš.
Episkop Pajsije je u svom obraćanju ukazao da od vremena Njegoša do danas desilo mnogo promena i na političkom i nacionalnom i uopšte društvenom nivou, ali ipak, kako je naveo, "lik Petra Drugog Petrovića Njegoša, Lovćenskog Tajnovidca, ostaje jednako blizak, kao i njegovo književno delo".
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Rimokatolička crkva dobila je u četvrtak popodne novog papu. Kardinal Robert Fransis Prevost postao je Lav XIV i prvi je poglavar koji je seo na tron Svete stolice sa američkog kontinenta.
Generalni sekretarijat Interpola u Lionu javno je objavio crvenu poternicu za Radojem Zvicerom (42), crnogorskim državljaninom, saopštila je Uprava policije Crne Gore.
Hrvatska je u martu zabeležila za 19,2 odsto manje dolazaka i za 24,2 manje noćenja turista nego u istom mesecu prošle godine, pre svega zbog slabijeg interesovanja turista iz inostranstva, objavio je tamošnji Državni zavod za statistiku (DZS).
Nemanja Pantelić (28) iz Šapca, koji je uhapšen zbog sumnje da je sa Novakom Pećancem (19) iz Beograda, planirao ubistvo u Budvi, biće sproveden sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici u cilju određivanja ekstradicionog pritvora.
U akciji crnogorske policije su uhapšena dva državljanina Srbije koja su ilegalno ušla u Crnu Goru, kao i jedan član organizovane kriminalne grupe iz Budve.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je da mišljenje Evropske komisije o Sporazumu između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potvrđuje ono na šta je od početka ukazivao, da je sadržina spornog Sporazuma takva da njegovo sprovođenje ne bi bilo u skladu sa pravom EU.
Komentari (0)