Dva neradna dana: Crna Gora obeležava Njegošev dan
Crna Gora 13. i 14. novembra obeležava Njegošev dan, kao državni praznik i dan kulture u spomen jednog od najznačajnijih srpskih pesnika i vladara Crne Gore - Petra Petrovića Njegoša.
Izvor: Tanjug |
13.11.2024. 10:23
Foto: Wikipedia/Johann Böss
Njegoš je bio filozof, književnik, vladika i vladar, rođen je na današnji dan 1813. na Njegušima.
Kao državnik postavio je temelje moderne crnogorske države, ustanovio izvršnu vlast i Senat, organizovao sudove, uveo poreze. Za njegove vladavine osnovana je prva štamparija na Cetinju 1834. i podignuta prva škola.
Zalagao se za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba i bio je spreman da se odrekne svojih svjtovnih vlasti zarad ujedinjenja sa Srbijom.
Njegoš je poštovan kao pesnik i filozof, a najpoznatiji je po svojoj epskoj poemi Gorski vijenac, koja se smatra za remek-delo srpske i južnoslovenske književnosti. Druga njegova važna dela su Luča mikrokozma, Ogledalo srpsko i Lažni car Šćepan Mali.
Kao izraziti srpski rodoljub, Njegoš u svojim književnim radovima skoro 200 puta spominje Srbe i Srpstvo.
Goran Svilanović, bivši ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore i nekadašnji generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju, izjavio je u emisiji "Otvori oči" da bi eventualni ulazak Crne Gore u EU 2028. godine značio da Srbija može da se nada istom u periodu iza 2030.
Vlada Crne Gore proglasila je nedelju, 3. novembar, za dan žalosti zbog tragedije u Novom Sadu, gde je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu, poginulo 14 osoba, a tri su povređene.
Umro je 31. oktobra 1851. Sahranjen je u maloj kapeli na Lovćenu, koju su srušili Austrougari u Prvom svetskom ratu. Njegovi ostaci su premešteni u Cetinjski manastir, a potom u obnovljenu kapelu 1925. godine. Kapela je uz podršku jugoslovenske vlade 1974. zamenena Meštrovićevim mauzolejom.
Deo aktuelne crnogorske vlasti zalaže se za obnavljanje kapele u kojoj je Njegoš počivao od 1925.
Petar II Petrović Njegoš je na nivou Mitropolije Crnogorsko-primorske kanonizovan, i uveden u red svetitelja kao Sveti Mitropolit Petar Drugi Lovćenski Tajnovidac i praznuje se 19. maja.
Njegošev dan se u Crnoj Gori obeležava 13. i 14. novembra i ti dani su neradni.
Povodom Njegoševog dana Mitropolija crnogorsko primorska je u ponedeljak uveče u Cetinjskom manastiru održala književno veče u saradnji sa Književnim društvom Njegoš.
Episkop Pajsije je u svom obraćanju ukazao da od vremena Njegoša do danas desilo mnogo promena i na političkom i nacionalnom i uopšte društvenom nivou, ali ipak, kako je naveo, "lik Petra Drugog Petrovića Njegoša, Lovćenskog Tajnovidca, ostaje jednako blizak, kao i njegovo književno delo".
Urednik i novinar Newsmax Balkans televizije Saša Dobrijević nagrađen je na Olimpijadi intelektualnih svojina za doprinos međunarodnoj naučnoj zajednici svojim izveštavanjem o napretku nauke i inovacija na globalnom nivou.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocenio je da je na ročištu predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora "Službenog glasnika" Milošu Lukiću u Sudu BiH bilo jasno da je u ovom postupku sve falsifikovano.
Agencija za nacionalnu bezbednost Crne Gore veruje da je podatak o potencijalnoj ugroženosti predsednika Jakova Milatovića dezinformacija trećih zemalja.
U Hrvatskoj, na području Ličko-senjske županije, u toku su hapšenja u okviru akcije Ureda za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) i policije.
Hrvatski predsednik Zoran Milanović poručio je da je Brisel daleko i da nije glavni grad Hrvatske i da ne treba drugima prepustiti da donose važne odluke koje se, kako je rekao, na kraju krajeva tiču života i smrti, rata i mira, jer u tom slučaju Hrvatska ne služi svrsi.
U Hrvatskoj je nastavljen štrajk dela zdravstvenih radnika, okupljenih u Sindikatu Zajedno, koji zahtevaju povećanje osnovice zarada za najmanje 20 odsto.
Komentari (0)