Obeležene 32 godine od zločina u bratunačkom selu Kravica: Na Božić ubijeno 49 Srba, među njima žene i deca
U bratunačkom selu Kravica u Republici Srpskoj obeležene su 32 godine od zločina nad Srbima u tom mestu. Odata je pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.
Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je stradanje Srba u Kravici - zločin nad zločinima, kao i da Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u tom mestu na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih, kako je naveo, proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali.
"Doći ljudima na Božić i pobiti ih u njihovim domovima, a to onda Sud i Tužilaštvo BiH proglase legitimnim vojnim ciljem je još jedna uvreda i zločin nad tim istim ljudima", naveo je Višković, prenela je RTRS.
Stradali starci, žene, deca
Višković je podsetio da su zločine nad Srbima dva meseca vršile njihove komšije koje su se vraćale iz dana u dan da pale i pljačkaju imovinu i da se iživljavaju.
"Ono što je porazno za takav gnusni zločin je da već 32 godine za to niko nije odgovarao. Nadam se da će zločince stići Božija, ako ne zemaljska kazna, odnosno ako Sud i Tužilaštvo BiH izbegavaju da ih kazne. Ovde je stradalo 99 odsto civilnog stanovništva - starci od 90 godina, žene, deca od pet, sedam godina. Šta su oni bili krivi? Ubijeni su samo zato što su bili Srbi", naglasio je Višković.
Prema njegovim riječima, gde god i o kojem god narodu da je reč, zločinci imaju svoje ime i prezime i treba da odgovaraju za zločine.
"Bilo je zločina i na jednoj i na drugoj i na trećoj strani, ali izgleda da su pred Sudom BiH samo Srbi zločinci, a svi ostali imaju pravo da budu amnestirani. Dok je takve vrste pravde, mi ne možemo biti njome zadovoljni. Srbi će svake godine sa ovog mesta apelovati da ukoliko u BiH žele vraćanje u normalne tokove, onda zločinci moraju odgovarati za svoje zločine", zaključio je Višković.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne sme da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da veruje samo sebi.
"Simptomatično je to što su zločine nad Srbima na velike pravoslavne praznike činile njihove komšije muslimani", rekao je Egić novinarima u Kravici, gde je prisustvovao obeležavanju 32 godine od velikog srpskog stradanja u Kravici.
Naveo je da se u nedelju u Kravici odaje pošta svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča.
Parastos je služen za 163 Srba iz ovog mesta i susednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je za Newsmax Balkans da je uverena da će najavljeni sastanak sa reprezentativnim prosvetnim sindikatima biti početak novog odnosa između Vlade Srbije i prosvetnih radnika.
Dečacima starosti 10 i 13 godina izvršena je amputacija prstiju šake kao posledica korišćenja pirotehničkih sredstava za vreme praznika, navela je za Newsmax Balkans doktorka Violeta Nikolić.
Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) likvidirali su u Jagodini Sašu Milosavljevića (47), koji je u ponedeljak po podne ubio jedno lice, a drugo teško ranio, a koji je tokom pokušaja hapšenja pucao na SAJ, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Specijalista za plućne bolesti dr Zorica Plavšić savetuje da se, kada je vazduh zagađen, diše kroz nos preko maske, dok Andreja Stojić sa Instituta za fiziku upozorava na prisustvo teških metala u vazduhu, dodajući da Srbija nema dovoljno kapaciteta da ozbiljnije pristupi ovom problemu.
Ministar crnogorske policije Danilo Šaranović najavio da će narednih dana biti suspendovano 70 policijskih službenika za koje je utvrđeno da postoje bezbednosne smetnje za njihov rad.
Jedan od četvoro teško ranjenih na Cetinju pre pet dana, čije stanje je bilo kritično i neizvesno, pokazuje znake oporavka, dok se ostalo troje uspešno oporavljaju, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore.
Direktor Uprave crnogorske policije Lazar Šćepanović izjavio je da su sva ubistva koja je izvršio Cetinjanin Aco Martinović u tom gradu u noći 1. januara, počinjena za oko 30 minuta.
Crnogorska policija zaplenila je 20 komada oružja i više od 500 komada municije u više gradova u okviru akcije suzbijanja zloupotrebe oružja u ilegalnom posedu.
Neformalna grupa studenata "Kamo sutra?" organizovala je okupljanje na Cetinju, povodom tragedije u kojoj je 1. januara u ubijeno 12 ljudi. Grupa građana okupila se ispred spomenika Lovćenska vila na Cetinju kako bi dvanaestominutnim ćutanjem odali počast stradalima. Protest nastavljen u Podgorici.
Na protestu u centru Zagreba na kojem se zahtevala veća zaštita i sigurnost dečjih obrazovnih institucija okupilo se oko 50 ljudi, odnosno mnogo manje od broja koji su očekivali organizatori, preneo je zagrebački Jutarnji list.
U sklopu kampanje koju Uprava policije Crne Gore sprovodi već duži niz godina "Poštuj život, vrati oružje", u poslednja tri dana u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 19 pištolja, 14 pušaka, 496 komada municije, kao i više delova oružja, saopštila je danas crnogorska policija.
Aktuelni predsednik Hrvatske i kandidat Socijaldemokratske partije na predsedničkim izborima Zoran Milanović izjavio je na skupu u Koprivnici da je njegov program utemeljen na Ustavu, naglasivši da ovlašćenja predsednika jasno postoje.
Komentari (0)