Rute upozorio Putina: Ako napadnete Poljsku, odgovor NATO biće razoran

Generalni sekretar NATO Mark Rute upozorio je Rusiju da bi svaki napad na Poljsku ili neku drugu članicu saveza izazvao "razoran" odgovor.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

26.03.2025. 15:22

Rute upozorio Putina: Ako napadnete Poljsku, odgovor NATO biće razoran

Rute je govorio tokom poseta Varšavi, gde je dao kratku izjavu zajedno sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom.

Tusk je poručio da je važno biti spreman na svaki mogući ishod pregovora između Rusije i SAD o okončanju rata u Ukrajini, koji traje već tri godine.

Zemlje članice NATO uz istočnu granicu saveza posebno Poljska i baltičke države izrazito su zabrinute da bi pregovori mogli da završe dogovorom koji ide u korist Rusiji.

Boje se da bi takav ishod omogućio ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da obnovi vojne kapacitete i u narednim godinama zapreti drugim državama u regiji.

"Putin ne sme da pomisli da može proći nekažnjeno"

Rute je rekao da "Putin ne sme da pomisli da može proći nekažnjeno".

"Ako bi neko pogrešno procenio situaciju i pomislio da može napasti Poljsku ili bilo koju drugu članicu saveza, dočekaće ga puna snaga ovog čvrstog saveza. Naša reakcija biće razorna. To mora biti potpuno jasno Vladimiru Putinu i svima koji nas žele napasti", poručio je Rute, prenosi poljski portal tvn 24.pl.

Njegovo upozorenje dolazi u trenutku kada je povratak predsednika Donalda Trampa na vlast uzdrmao sigurnosne pretpostavke koje su godinama bile temelj evropsko-američkog savezništva.

"Evropa pokušava da smanji zavisnost od SAD"

Zbog toga Evropa sve više pokušava smanjiti zavisnost o američkoj sigurnosnoj zaštiti i planira ambiciozna ulaganja u sopstvenu vojnu industriju i naoružanje.

Tramp je na nedavnom sastanku sa Ruteom u Beloj kući izjavio kako ne veruje da bi mirovni dogovor za Ukrajinu doveo do toga da Rusija napadne druge zemlje.

Generalni sekretar NATO i poljski premijer razgovarali su danas i o baltičkoj pomorskoj straži kada brodovi članica NATO patroliraju Baltičkim morem kako bi sprečili napade i diverzije na infrastrukturu na dnu tog mora, a razmotrili su i poljski program odbrane granice sa Rusijom i Belorusijom, „Istočni štit“, koji je Evropska unija prihvatila kao svoj, jer se njime brani od nelegalne migracije i eventualnog vojnog napada, a brani i spoljašnju granicu EU.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (1)