(VIDEO) Gost Sinteze o Centralnoj Aziji kao žarištu nadmetanja Rusije i Kine: "Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile"

O novim tenzijama u globalnim odnosima, posledicama politike američkog predsednika Donalda Trampa i evropskoj potrazi za sopstvenom snagom, u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans televiziji govorio je dr Mihajlo Kopanja, docent Fakulteta bezbednosti.

Autor:  

D. A.

|  

14.04.2025. 22:04

(VIDEO) Gost Sinteze o Centralnoj Aziji kao žarištu nadmetanja Rusije i Kine: "Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile"

Američki magazin Newsweek objavio podelu interesnih sfera, kao i to da bi centralna Azija mogla da postane ključno žarište geopolitičkog nadmetanja između Rusije i Kine i napravio raspodelu moći na globalnom nivou koja se dovodi u vezu sa značajnim promenama u spoljnoj politici Sjedinjenih Država.

Glavne tačke tenzija i pregovora uključuju odnose i pregovore između Trampa, ruskog predsednika Vladimira Putina i predsednika Kine Si Đinpinga. 

Dr Mihajlo Kopanja rekao je za Sintezu, komentarišući podelu sveta o joj je pisao Newsweek, da su poranili sa najavama.

"Nisam siguran da bi bilo koja velesila prihvatila podelu i nekome prepustila teritorije koje ima, tu govorim pogotovo o Americi", naveo je Kopanja. 

Kako je objasnio, tri stvari su potrebne za ostvarivanje sfere uticaja. 

"Mislim da je ta podela i dalje prilično daleko. Ne mislim na Ameriku i Evropu koje su možda zastupljenije. Kina mora da se suoči sa državama koje su, mimo SAD i Rusije, najmoćnije na svetu. Mislim na Japan, Južnu Koreju, Indiju... Da bi sfera uticaja bila ostvarena, potrebne su tri stvari: moć, saglasnost drugih velikih sila i makar prećutna saglasnot država u okviru sfere interesa", rekao je naš sagovornik.

Ključno žarište - Centralna Azija

Magazin Newsweek posebno ističe da bi Centralna Azija mogla da postane ključno žarište nadmetanja Rusije i Kine. 

Kopanja je istakao da je veoma skeptičan prema mogućnosti ostvarivanja ovakve podele sveta.

"Kina i Rusija bi morale da stave pod svoju kontrolu značajne suparnike koje ne bi tek tako pustili. Ni Nemačka, ni Francuska, ni Britanija ne bi tek tako pustile da budu u sferi uticaja Rusije, kao ni Južna Koreja i Japan da budu u kineskoj. Najveći strah za Britaniju i Ameriku je bio da jedna država kontroliše Evroaziju", objasnio je Kopanja. 

Prema njegovim rečima, Rusija i Kina, iako nisu prirodni saveznici, jesu partneri kada je Amerika izazivač, a to bi mogao da bude ključni stabilizirajući faktor. 

"Centralna Azija je bila u ruskoj sferi uticaja vekovima, ali poslednjih godina Kina dobija sve veći upliv u taj region. Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile", istakao je sagovornik Sinteze.

Gostovanje dr Mihajla Kopanje pogledajte u videu:

"Dolazi do deglobalizacije"

Nano Ružin, nekadašnji ambasador Severne Makedonije u NATO uključio se u emisiju putem video linka i objasnio kako utiču na svet Trampovi potezi, uvođenje carina, njihovo pauziranje na 90 dana, ali pooštravanje za Kinu, pa zatim i njen odgovor.

"Živimo u geopolitički napetom momentu istorije koji se karakteriše ratom u Ukrajini i komercijalnim ratom. Veliki je rivalitet između SAD i Kine. Trampov potez je vrsta revanšizma prema uvozu Kine, što možda nije najracionalniji potez jer se navodno očekuje da američko-kineski rivalitet osim na ekonomskom bude i na političkom planu. Dolazi do deglobalizacije, na regionalnom nivou", objasnio je Ružin u Sintezi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)