(VIDEO) Gost Sinteze o Centralnoj Aziji kao žarištu nadmetanja Rusije i Kine: "Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile"

O novim tenzijama u globalnim odnosima, posledicama politike američkog predsednika Donalda Trampa i evropskoj potrazi za sopstvenom snagom, u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans televiziji govorio je dr Mihajlo Kopanja, docent Fakulteta bezbednosti.

Autor:

D. A.

14.04.2025. 22:04

(VIDEO) Gost Sinteze o Centralnoj Aziji kao žarištu nadmetanja Rusije i Kine: "Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile"

Američki magazin Newsweek objavio podelu interesnih sfera, kao i to da bi centralna Azija mogla da postane ključno žarište geopolitičkog nadmetanja između Rusije i Kine i napravio raspodelu moći na globalnom nivou koja se dovodi u vezu sa značajnim promenama u spoljnoj politici Sjedinjenih Država.

Glavne tačke tenzija i pregovora uključuju odnose i pregovore između Trampa, ruskog predsednika Vladimira Putina i predsednika Kine Si Đinpinga. 

Dr Mihajlo Kopanja rekao je za Sintezu, komentarišući podelu sveta o joj je pisao Newsweek, da su poranili sa najavama.

"Nisam siguran da bi bilo koja velesila prihvatila podelu i nekome prepustila teritorije koje ima, tu govorim pogotovo o Americi", naveo je Kopanja. 

Kako je objasnio, tri stvari su potrebne za ostvarivanje sfere uticaja. 

"Mislim da je ta podela i dalje prilično daleko. Ne mislim na Ameriku i Evropu koje su možda zastupljenije. Kina mora da se suoči sa državama koje su, mimo SAD i Rusije, najmoćnije na svetu. Mislim na Japan, Južnu Koreju, Indiju... Da bi sfera uticaja bila ostvarena, potrebne su tri stvari: moć, saglasnost drugih velikih sila i makar prećutna saglasnot država u okviru sfere interesa", rekao je naš sagovornik.

Ključno žarište - Centralna Azija

Magazin Newsweek posebno ističe da bi Centralna Azija mogla da postane ključno žarište nadmetanja Rusije i Kine. 

Kopanja je istakao da je veoma skeptičan prema mogućnosti ostvarivanja ovakve podele sveta.

"Kina i Rusija bi morale da stave pod svoju kontrolu značajne suparnike koje ne bi tek tako pustili. Ni Nemačka, ni Francuska, ni Britanija ne bi tek tako pustile da budu u sferi uticaja Rusije, kao ni Južna Koreja i Japan da budu u kineskoj. Najveći strah za Britaniju i Ameriku je bio da jedna država kontroliše Evroaziju", objasnio je Kopanja. 

"Dolazi do deglobalizacije"

Nano Ružin, nekadašnji ambasador Severne Makedonije u NATO uključio se u emisiju putem video linka i objasnio kako utiču na svet Trampovi potezi, uvođenje carina, njihovo pauziranje na 90 dana, ali pooštravanje za Kinu, pa zatim i njen odgovor.

"Živimo u geopolitički napetom momentu istorije koji se karakteriše ratom u Ukrajini i komercijalnim ratom. Veliki je rivalitet između SAD i Kine. Trampov potez je vrsta revanšizma prema uvozu Kine, što možda nije najracionalniji potez jer se navodno očekuje da američko-kineski rivalitet osim na ekonomskom bude i na političkom planu. Dolazi do deglobalizacije, na regionalnom nivou", objasnio je Ružin u Sintezi.

Prema njegovim rečima, Rusija i Kina, iako nisu prirodni saveznici, jesu partneri kada je Amerika izazivač, a to bi mogao da bude ključni stabilizirajući faktor. 

"Centralna Azija je bila u ruskoj sferi uticaja vekovima, ali poslednjih godina Kina dobija sve veći upliv u taj region. Dolazi do ozbiljnih preplitanja dve sile", istakao je sagovornik Sinteze.

Huić: Smisao carina obračun sa Kinom

Davor Huić, politički analtičar i nekadašnji savetnik premijera Hrvatske Tihomira Oreškovića, ocenio je u Sintezi da je smisao carina koje je uvela američka administracija samo jedan - obračun sa Kinom.

"Tramp je predstavnik krila američke politike koja u Kini vidi glavnog neprijatelja i suparnika za svetsku hegemoniju", rekao je Huić, objašnjavajući da je Kina postala "prejaka" i počela da dominira svetskom proizvodnjom. 

Prema njegovim rečima, ovaj sukob već sada ima oblike rata. Kao trećeg "igrača" Huić vidi Evropu odnosno ocenjuje da će doći do rasta njenog značaja kao posledice sukoba Kine i SAD.

Celu emisiju Sinteza pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)