Turska namenska industrija kao vid Erdoganove diplomatije
Istraživač organizacije Novi treći put Dragoslav Rašeta, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizira kako je Redžep Tajip Erdogan podigao vojnu industriju Turske i time dobio svoje nove diplomatsko oružje.
Turska je u poslednjih pet godina značajno radila na jačanju i osamostaljenju svog vojno-industrijskog kompleksa. Nekada zavisna od uvoza naoružanja od svojih glavnih NATO saveznica, pre svega Sjedinjenih Država za svoju avijaciju i Nemačke za svoju ratnu mornaricu, 2020. godine je Turska prvi put izvezla više svog naoružanja nego što je kupila stranog. Ovaj rast je pre svega omogućen razvijanjem naprednih domaćih sistema, poput drona Bajraktar TB2, koji su postali jedni od najtraženijih proizvoda na svetskom tržištu oružja.
Povećan obim prodaje je ne samo rezultirao većim profitnim marginama i punijim koferima Ankare, već je omogućio Turskoj da svog „industrijskog mezimca“ stavi pod de facto državnu kontrolu, i iskoristi kao oruđe ( i prut i šargarepu) za ostvarivanje svojih geopolitičkih ciljeva, od suprostavljanja ruskom uticaju do projektovanja sopstvene moći širom Bliskog Istoka, severne Afrike i Balkana.
Turska namenska industrija je prethodne godine izvezla naoružanja u vrednosti od rekordnih 7,1 milijardi dolara, što je prestavljalo porast od 30 procenata u poređenju sa 2023. godinom. Tursko naoružanje je postalo globalni fenomen; među njenim najvećim mušterijama su se našli Sjedinjene Države, Češka i Rumunija, ali i Emirati, Pakistan i Katar, dok se ove godine očekuje i veliki proboj na tržište jugoistočne Azije.
Okosnicu ovog proboja i rastuće popularnosti turskog oružja čine dronovi. Popularni „Bajraktari“ su se okitili slavom na nekoliko ratišta u prethodnoj deceniji. Oni su omogućili Azerbejdžanu da odnese prevagu nad Jermenijom 2019. godine i na taj način ultimativno zapečatili sudbinu Nagorno Karabaha, dok su 2020. godine turski dronovi omogućili Erdoganu da osujeti planove Vladimira Putina u Libiji i međunarodno priznatoj Vladi da porazi pobunjenike. Turski dronovi su se ne samo odlično pokazali u ratnim okolnostima, već i iskrojili specifičnu poziciju za sebe na međunarodnom tržištu. Pouzdaniji od kineskih, a daleko jeftiniji od američkih (kao i bez uslova koji su vezani za poštovanje ljudskih prava koje postavlja Vašington), turski dronovi dronovi su pružili siromašnijim državama koje nemaju sopstvenu (ili veoma skromnu) vojnu avijaciju alternativu kada je u pitanju pružanje podrške iz vazduha svojim snagama; po povoljnoj ceni i bez rizika za skupe mlazne lovce i još dragocenije pilote.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovarao je telefonom sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donaldom Trampom o bilateralnim odnosima dve zemlje, regionalnim i globalnim pitanjima.
Turske vlasti uhapsile su više od 1.100 osoba širom zemlje u proteklih pet dana, od kada traju protesti zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Izvoz turskog oružja često služi kao oblik meke moći ili pokroviteljstva kojim Turska jača svoje veze sa državama na Bliskom istoku i u Africi kroz predstavljanje Ankare kao alternativnog bezbednosnog partnera. Dobar primer ove prakse jeste Somalija, država u kojoj je Turska izgradila svoju najveću prekomorsku vojnu bazu i obučila preko 10.000 somalijskih vojnika, dok je prošle godine potpisala i memorandum o opremanju somalijske mornarice, u zamenu za udeo u pomorskim ekonomskim resursima Somalije.
Slično tome, Turska je postala ključni izvoznik oružja za nekoliko afričkih država koje se bore protiv pobunjeničkih frakcija. Od 2021. godine, zemlje poput Etiopije, Nigerije, Nigera i Maroka kupuju turske dronove i oklopna vozila kako bi se zaštitile od terorista i pobunjenika, bez straha od političke odmazde Ankare zbog načina na koji koriste turske dronove. Turska je odobrila nastavak isporuke njenih dronova Etiopiji, iako su isti bili korišćeni u napadima na civile tokom kontraofanzive Adis Abebe protiv Tigreja.
Snabdevanjem dronova, obukom i ugovorima o zajedničkoj proizvodnji širom Bliskog istoka i Afrike, Ankara širi svoj „strateški kišobran“ kroz generisanje suficita dobre volje koji se potom transformiše u podršku Ankari od strane ovih država na međunarodnim forumima i omogućava Erdoganu da Tursku predstavlja kao „zaštitnika“ svih muslimana u regionu.
Turska nije zaboravila ni na Zapadni Balkan: 2022. godine je Albanija kupila tri TB-2, godinu danas kasnije i Priština i Bosna i Hercegovina, koristeći sredstva koja je Turska obezbedila putem zajma. Ankara je u finišu prošle godine potpisala i niz bezbednosnih ugovora sa sa Severnom Makedonijom, Albanijom i Kosovom, što je dovelo do alarma u Atini i Beogradu. Ovim sporazumima Erdogan pre svega gleda da zaobiđe kontrolu koji turski parlament ima nad tenderima ove prirod, ali i da postavi temelje za prisniju saradnju između Turske i ovih država. Ekspanzija turskog oružja Zapadnim Balkanom neće naići na nezadovoljstvo unutar Alijanse s obzirom da se istim održava khrki status quo u BiH i na Kosovu, ali može se očekivati da Grčka iskoristi svoje veze sa SAD i Francuskom kako bi ograničila ovo širenje.
Od 2019. do 2024. godine, Turska je transformisala svoju odbrambenu industriju u krucijalni instrument svoje spoljnopolitičke strategije. Obim izvoza oružja je naglo porastao i pomerio se ka visokotehnološkim sistemima poput dronova, korveta i projektila, odraz rastuće važnosti Turske i inovativnosti njenog vojnoindustrijskog sektora.
Više od pukih ekonomskih transakcija, giganti turske namenske industrije deluju uz jasnu podršku države i omogućavaju Turskoj da unapredi svoju poziciju u svom komšiluku. Na Balkanu, tursko oružje i vojni instruktori su pomogli Vladama koje su naklonjene Ankari da učvrste i unaprede svoje vojne kapacitete, a za uzvrat su proširili uticaj Turske u regionu kojim su nekada dominirale druge sile.
Na Bliskom istoku i u Severnoj Africi, izvoz oružja je podržao turske težnje ka ostvarivanju pozicije regionalnog hegemona – kroz jačanje saveznika i osujećivanje rivala; stvorivši od Ankare nezaobilaznog aktera kada je reč o bezbednosnim pitanjima od Persijskog zaliva do Libije. A duž istočnog krila NATO-a, turski doprinosi odbrambenim naporima Ukrajine i Baltičkih država su ojačali jedinstvo NATO-a protiv zajedničkih pretnji, i istovremeno poboljšali položaj Turske među evropskim partnerima. U vremenima kada Evropa otpočinje izgradnju sopstvene bezbedonosne arhitekture, posebna uloga očekuje Tursku.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Jermenska Ambasada u Srbiji i Udruženje Jermena iz Vrnjačke Banje obeležili su u Zemunskom parku kod Jermenskog Haćkara 110 godina od izvršenja genocida nad Jermenima. Vence su položili predstavnici 11 ambasada.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
RTS je blokiran već devet dana, a prethodnom Savetu REM mandat je istekao 4. novembra. Kako će izgledati izbor novog Saveta REM, pitali smo novinara i bivšeg državnog sekretara Ministarstva za informisanje Aleksandra Gajovića i nekadašnjeg člana Saveta REM Slobodana Cvejića.
Grčka priprema zakon o zabrani svih aromatizovanih elektronskih cigareta i alternativnih duvanskih proizvoda, sa ciljem da njihova prodaja bude nedostupna, pre svega, grčkim tinejdžerima.
Razmatraju se mogućnosti da dođe do susreta američkog predsednika Donalda Trampa i predsednice Evropske komisije (EK) Ursule fon der Lajen u Rimu 26. aprila gde će prisustvovati sahrani pape Franje, izjavila je portparolka EK Paula Pinjo.
Dolaskom kardinala elektora iz Obale Slonovače Žan-Pjera Kutve, nadbiskupa emeritusa Abidžana, na aerodrom Fjumićino, započeo je niz dolazaka kardinala iz celog sveta, koji se jedan za drugim okupljaju u Vatikanu povodom sahrane pape Franje i održavanja Opštih kongregacija u pripremi za Konklavu.
Najmanje devet osoba je poginulo, a više od 70 povređeno u noćašnjim kombinovanim ruskim napadima raketama i dronovima na Kijev, saopštili su ukrajinski zvaničnici.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da misli da ima dogovor i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim o okončanju rata u Ukrajini, preneo je Rojters.
Da li je EU spremna da odgovori na rastuće bezbednosne pretnje? Kakav uticaj imaju promene u američkoj spoljnoj politici? Šta budućnost donosi za proces proširenja i kako će se EU pozicionirati u novim geopolitičkim okolnostima?
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski priznao je da su današnji razgovori u Londonu o postizanju mira u Ukrajini bili obeleženi emocijama i izrazio nadu da će buduće zajedničko angažovanje Kijeva sa zapadnim partnerima dovesti do mira.
Komentari (0)