(VIDEO) Rahman za Puls planete: Gaza je postala groblje novinara i istine

U najsmrtonosnijem sukobu za novinare u modernoj historiji, Gaza postaje simbol sistemskog gušenja slobode medija. Od početka izraelske ofanzive na Pojas Gaze, u oktobru 2023. godine, ubijena su najmanje 232 novinara, pokazuje izvještaj projekta Costs of War pri Watson institutu.

Autor:  

Ika Ferrer Gotić

|  

27.04.2025. 09:50

(VIDEO) Rahman za Puls planete: Gaza je postala groblje novinara i istine

To znači da je u prosjeku ubijeno 13 novinara svakog mjeseca. Ovaj broj ne samo da premašuje bilans iz drugih modernih ratova - uključujući oba svjetska, Vijetnam, Afganistan i Jugoslaviju, već ukazuje na sve opasniju globalnu klimu u kojoj novinari više nisu posmatrači, već ciljevi.

Među ubijenima su i poznata imena poput Hamze Dahdouha i Hossama Shabata, novinara Al Jazeere. Organizacija Reporteri bez granica dokumentovala je najmanje 35 slučajeva u kojima postoje ozbiljne sumnje da su novinari namjerno meta izraelskih napada, isključivo zbog svog profesionalnog rada.

"Novinari su oči svijeta i zato su meta"

Strani novinari gotovo uopšte nemaju pristup Gazi. Medijsku sliku i izvještavanje s terena gotovo isključivo kreiraju lokalni novinari i novinarke, koji rade u ekstremnim uslovima, bez sigurnosti, opreme i zaštite - ni fizičke, ni zakonske.

"Novinari u Gazi ne nose samo kameru i mikrofon, oni nose i cijelu zajednicu na svojim leđima. Oni su oči svijeta, i upravo zato su meta", kaže Wafa’ Abdel Rahman, direktorica organizacije Filastiniyat sa sjedištem u Ramallahu.

Wafa Abdel Rahman je i osnivačica Kluba palestinskih novinarki koji okuplja preko 400 žena iz Gaze i Zapadne obale.

Istovremeno, vodi feminističku novinsku agenciju NAWA, koja se bavi pričama žena i marginalizovanih grupa. Za mnoge od njenih kolegica i saradnica, profesionalni rad u Gazi nije samo borba za istinu, već i borba za preživljavanje.

"Ubijene kolegice nisu samo gubici za novinarstvo, to su majke, sestre, kćerke, borci. Njihove priče neće više biti ispričane. Naš zadatak je da to ne dozvolimo", rekla je Rahman.

"Ubistvo novinara postaje strategija"

Izvještaj Costs of War upozorava da Gaza predstavlja "najekstremniji primjer globalnog trenda" u kojem se novinari sve češće targetiraju, dok nasilje i cenzura guše protok informacija. U kontekstu ratova u Ukrajini, Sudanu, Etiopiji i drugim kriznim žarištima, izraelski napadi na novinare u Gazi postavljaju ozbiljna pitanja o budućnosti ratnog izvještavanja.

Za razliku od ranijih ratova, gdje je ubistvo novinara bilo posljedica haosa, danas, upozorava Abdel Rahman, to postaje strategija.

"Ne radi se više o kolateralnoj šteti. Ovo je sistemska eliminacija glasova koji svjedoče zločinu. I dok novinari padaju, pada i istina", ocijenila je.

U vremenu kada su činjenice često prva žrtva rata, lokalni novinari i novinarke u Gazi postaju posljednji stub koji drži stvarnost da ne nestane pod teretom propagande i šutnje.

Ali, svijet, čini se, sve češće okreće glavu.

Cijelu emisiju pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)