Sudija UN osuđena na zatvor zbog prisiljavanja žene da radi kao robinja
Sudija Ujedinjenih nacija Lidija Mugambe osuđena je na šest godina i četiri meseca zatvora jer je jednu mladu ženu prisiljavala da radi kao robinja u Velikoj Britaniji, preneli su britanski mediji.
Lidija Mugambe, stara 50 godina, iskoristila je svoj status na "najgori mogući način" u odnosu prema mladoj ženi iz Ugande tokom njenih doktorskih studija na Pravnom fakultetu Univerziteta Oksford, saopštio je sud, prenosi londonski Gardijan.
Sud je istakao da je Mugambe u martu proglašena krivom za zaveru radi omogućavanja kršenja britanskog imigracionog zakona, omogućavanje putovanja radi eksploatacije, prisiljavanje na rad i zaveru sa ciljem zastrašivanja svedoka nakon suđenja.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će nominovati bivšeg savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost Majkla Volca za sledećeg ambasadora Amerike pri Ujedinjenim nacijama, dok će ga na funkciji savetnika za nacionalnu bezbednost menjati američki državni sekretar Marko Rubio.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk upozorio je na potpuni kolaps dostave humanitarne pomoći u Pojasu Gaze i ukazao da bi izgladnjivanje civila u enklavi, za šta je odgovoran Izrael, moglo predstavljati ratni zločin.
Prema navodima tužilaštva sudija Mugambe, koja je takođe radila i kao sudija Vrhovnog suda u Ugandi, sprečila je mladu ženu da ima stalno zaposlenje i naterala je da radi kao njena sobarica i pruža usluge čuvanja dece, naveli su tužioci.
Nije pokazala nikakvo kajanje
Sudija Fokston, koji je u petak izrekao presudu Mugambe na Krivičnom sudu u Oksfordu, rekao je da je ovo veoma tužan slučaj, ističući da optužena "nije pokazala apsolutno nikakvo kajanje" zbog svog ponašanja i da je pokušala da nasilno okrivi žrtvu za ono što se dogodilo.
Sudija Fokston je izrekao Mugambe zabranu prilaska i zabranu da ne sme direktno ili indirektno kontaktirati žrtvu.
U pisanom saopštenju koje je tužilac Karolin Hogi pročitala na sudu, žrtva je opisala da je živela "skoro stalno u strahu zbog moćnog položaja Mugambe u Ugandi".
Mlada žena, žrtva čije ime ne može biti objavljeno iz pravnih razloga, rekla je da se ne može vratiti u Ugandu zbog straha od onoga što bi joj se moglo dogoditi i dodala je da možda nikada više neće videti svoju majku. U međuvremenu, sudija Mugambe je podnela ostavku na mesto sudije Ujedinjenih nacija.
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES-KAKO NASTAJU SLATKI KREMOVI, ŠEŠIRI I PLASTIČNI PROIZVODI? (R)
U ovoj epizodi emisije "Proces" povešćemo vas u prostorije jednog savremenog konditorskog pogona i pokazati kako se proizvodi krem pomoću tehnologija poslednje generacije. Pridružite nam se i u razgovoru sa šeširdžijom čiji zanat ne jenjava decenijama. Obići ćemo i modernu fabriku plastičnih proizvoda. Od sirovina do gotovog proizvoda – kako nastaju slatki kremovi, šeširi i plastični predmeti koje koristimo svakodnevno? U novoj epizodi emisije Proces otkrivamo detalje o tri potpuno različite industrije i metodama njihove proizvodnje. Proizvodnja slatkog krema – Od pažljivo kontrolisanih sirovina do visokotehnološke obrade i pakovanja. Kako se odvija proces homogenizacije, zašto je važna granulacija i kako nastaju različite vrste krema – saznajte u poseti savremenom konditorskom pogonu. Ručna izrada šešira – Tradicionalni zanat koji i danas opstaje. Majstor šeširđija vodi nas kroz proces izrade, od odabira materijala do finalnog oblikovanja i ukrašavanja. Industrijska proizvodnja plastike – Kako od granula nastaju svakodnevni predmeti? Posmatramo proces oblikovanja plastičnih proizvoda – od topljenja sirovine, ubrizgavanja u kalupe, hlađenja i završne montaže. Otkrijte kako funkcionišu različiti procesi proizvodnje, koliko su precizni tehnološki postupci, ali i kako se tradicija zanata uklapa u moderno tržište.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Šumski požari koji nedeljama besne u Turskoj zapretili su da ugroze Bursu, četvrti najveći grad u zemlji, zbog čega je više od 1.500 ljudi napustilo svoje domove, prenosi AP. U Albaniji kritično u primorskom letovalištu Borš na obali Jonskog mora, plamen se proširio ka kućma i hotelima.
Na celoj teritoriji Vranja, uključujući i Vranjsku Banju, proglašena je vanredna situacija zbog velikog broja požara na otvorenom, a odluka o tome doneta je na vanrednoj sednici Gradskog štaba, navedeno je na zvaničnoj stranici Grada Vranja.
Građani, studenti, bajkeri i ratni veterani su u Rumi održali protestnu šetnju, odali poštu stradalima u padu nadstrešnice i potom se okupili ispred prostorija Srpske napredne stranke.
Osam osoba uhapšeno je tokom velike akcije razbijanja mreže krijumčarenja migranata i prevara sa dokumentima sa sedištem u Atini, saopštila je evropska policijska služba Evropol.
Islamska država (IS) preuzela je odgovornost za napad na katoličku crkvu na severoistoku Demokratske Republike Kongo u kojem je u nedelju ubijeno 38 ljudi.
Jedna osoba je poginula, a više stotina je evakuisano kada su jake padavine, snažan vetar i bujice pogodile Rumuniju, saopštio je rumunski Generalni inspektorat za vanredne situacije (IGSU).
Američki predsednik Donald Tramp pojačava pritisak na Rusiju da okonča rat u Ukrajini, pošto je rekao da će postaviti novi rok Moskvi od 10 do 12 dana da postigne napredak ka okončanju sukoba.
Desetine ministara spoljnih poslova okupiće se u Ujedinjenim nacijama na konferenciji posvećenoj rešenju po modelu dve države za sukob Izraela i Palestine, ali Sjedinjene Američke Države i Izrael bojkotovaće ovaj skup, preneli su američki mediji.
Muškarac (41) je na letu iz Lutona prema Glazgovu uzvikivao da ima bombu, "smrt Americi" i "Alahu Akbar". Dva putnika ga zatim obaraju i drže prikovanog za pod aviona. Policija Škotske je saopštila da snimak procenjuju pripadnici jedinice za borbu protiv terorizma, piše BBC.
EU pristala je na trgovinski dogovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom kojim se uvodi carina od 15 odsto na većinu evropskog izvoza u SAD, zvanični Brisel je podržao sporazum, ali reakcije u ključnim državama članicama bile su podeljene, a industrija u Nemačkoj otvoreno izražava zabrinutost.
Komentari (0)