Predsednički izbori u Rumuniji - drugi put za pet meseci: Favorit ponovo proruski desničarski ekstremista
U Rumuniji se u nedelju održavaju predsednički izbori, drugi put za pet meseci - jer su prvi poništeni. Favorit je opet jedan proruski desničarski ekstremista, Đorđe Simion, a rivali su mu Krin Antonesku i Nikušor Dan.
Priča o tome kako je došlo do ovih prolećnih ponovoljenih predsedničkih izbora u Rumuniji, čini se napola slučajnom, napola neizbežnom. U prvom krugu regularnih predsedničkih izbora 24. novembra 2024. iznenađujuće je pobedio Kalin Đorđesku, sa 23 odsto glasova. Druga je bila Elena Laskoni koja je dobila nešto više od 19 odsto glasova i koja se ponovo kandidovala, piše Dojče vele.
Zašto su izbori poništeni?
Ustavni sud je poništio izbore u Rumuniji neposredno pred drugi krug 8. decembra. Razlog - ilegalno finansiranje kampanje i mešanje iz inostranstva, navodno iz Rusije, u korist Đorđeskua.
Dokazano je samo ilegalno finansiranje kampanje.
A onda je marta 2025. Đorđesku potpuno isključen iz kandidature na ovim ponovljenim izborima.
Ko je Kalin Đorđesku?
Đorđesku (62) je doktorirao agronomiju, radi kao docent na Univerzitetu. Političku karijeru je započeo 1991. kao šef Kancelarije za životnu sredinu rumunskog parlamenta. Tokom naredne dve decenije stekao je ugled i u UN kao stručnjak za održivi razvoj.
Još 2011. i 2012. povremeno je pominjan kao potencijalni premijer.
Od 2013 do 2021. živeo je u Austriji.
Oženjen je i ima troje dece.
Foto: AP/Vadim GhirdaKalin Đorđesku
Njegova reputacija je ozbiljno poljuljana kada je veličao rumunskog diktatora Jona Antoneskua i druge fašiste iz 1930-ih i 1940-ih. Državno tužilaštvo je zbog toga protiv njega pokrenulo istragu.
Đeorđesku ne veruje da su ljudi bili na Mesecu, za Putina kaže da je „čovek koji voli svoj narod". Obećavao je obustavljanje rumunske vojne pomoći Ukrajini i proruski kurs.
Kako je Đorđesku mogao da pobedi?
Jedan od nekoliko važnih razloga za to bio je što je on - u društvu koje u velikoj meri ne prati tradicionalne medije - vešto koristio društvene mreže, posebno TikTok.
Dublji razlog bila je frustracija rumunskog društva zbog stanja u zemlji. Zemljom decenijama vladaju političke klike koje među sobom dele resurse, služe svojoj klijenteli, kontrolišu pravosuđe i druge državne institucije i sprečavaju svako odgovorno upravljanje.
Tu su, s jedne strane, bivši komunisti, koji se samo zovu socijaldemokrate (PSD) a nastupaju kao nacionalistički tradicionalisti. S druge strane, tu su nacionalni liberali (PNL), koji nemaju gotovo ništa zajedničko sa klasičnim političkim i ekonomskim liberalizmom. Treća u grupi je stranka mađarske manjine (UDMR), koja je postala privezak mađarskog premijera Viktora Orbana u Rumuniji.
Te tri snage već dugo vladaju zemljom u različitim konstelacijama. Nakon parlamentarnih izbora u decembru 2024. formiraju tročlanu koaliciju.
Negativna uloga bivšeg predsednika Johanisa
Veoma negativnu ulogu u sadašnjem razvoju događaja imao je i predsednik Klaus Johanis, koji je bio na funkciji od 2014. a pod prtiskom se povukao u februaru 2025. pošto mu je mandat već bio istekao u decembru.
Obećavao je korenite reforme. Međutim, deset godina je proveo skriven u predsedničkoj palati u Bukureštu, za javnost uglavnom vidljiv samo tokom finansijski skupih putovanja i sumnjivih događaja kao što je otvaranje golf terena tokom pandemije korona virusa.
Vrhovni sud Rumunije odbacio je žalbu desničarskog kandidata za predsednika Kalina Đorđeskua da se kandiduje na ponovljenim izborima u maju, preneo je Rojters.
Rumunska Centralna izborna komisija (CIK) donela je odluku da odbije kandidaturu nezavisnog desničarskog kandidata Kalina Đorđeskua na predsedničkim izborima, javio je portal Digi24.
Nezavisni kandidat na poništenim novembarskim izborima za predsednika Rumunije Kalin Đorđesku izjavio je, nakon što je saslušan u državnom tužilaštvu da će se "sigurno kandidovati za predsednika" i na novim izborima.
Međutim, Johanis se aktivirao oko izbora prošle jeseni: upozorio je na strano mešanje u prvi krug izbora, a to isto je učnio i pred drugi krug. Objavio je izveštaje obaveštajnih službi prema kojima je Kalin Đeorđesku od sumnjivih IT firmi dobio značajnu finansijsku podršku za širenje TikTok videa i manipulaciju algoritmima.
Ko je favorit - Đorđe Simion?
Đorđe Simion (38) je favorit na izborima. On je najpoznatiji rumunski desničarski ekstremista. Po obrazovanju je istoričar.
Političku karijeru započeo je kao aktivista, zalažući se za ujedinjenje Rumunije i Moldavije među bukureštanskim fudbalskim huliganima. 2019. osnovao je stranku Alijansa za ujedinjenje Rumuna (AUR). Na parlamentarnim izborima 1. decembra 2024. AUR je sa oko 18 procenata postala druga najjača snaga. Zajedno sa dve druge stranke, desničarski ekstremisti imaju oko 35 procenata mesta u rumunskom parlamentu.
Simion je poslednjih godina bio poznat po izuzetno agresivnom ponašanju i fizičkim obračunima u parlamentu. U februaru 2022. fizički je napao ministra za govornicom. Jednoj bivšoj stranačkoj koleginici je u decembru 2023. na plenarnom zasedanju viknuo: "Seksualno ću te napastvivati, krmačo jedna!". Njegovi TikTok i Fejsbuk video snimci uglavnom su u tipičnom nasilnom jeziku rumunskih uličnih kriminalaca.
Simion je osumnjičen da ima veze sa ruskom obaveštajnom službom FSB i ruskim ultranacionalistima, uključujući ideologa rusko-evroazijskog fašizma, Aleksandra Dugina. Zabranjen mu je ulazak u Ukrajinu i Moldaviju.
U izbornoj kampanji Simion se ponašao znatno mirnije. Predstavlja se kao pristalica Trampa i kao "spasilac rumunske demokratije". Skepticičan je prema EU i NATO, protivi se vojnoj pomoći Ukrajini. Simion se takođe zalaže za otkup rumunskih naftnih resursa od austrijske kompanije OMV i povratak granica iz perioda pre Drugog svetskog rata.
Krin Anotnesku - kandidat vladajuće koalicije
Drugo mesto u anketama dele bivši nacional-liberalni političar Krin Antonesku (65) i bukureštanski gradonačelnik Nikusor Dan (55), pri čemu Antonesku u većini anketa blago prednjači.
Krin Antonesku je pre ulaska u politiku radio je kao profesor istorije. Ima dvoje dece, a njegova supruga, Adina Velean, je bivša evropska komesarka za transport.
On je zajednički kandidat vladajuće tročlane koalicije iz PSD, PNL i UDMR. Bio je centralna politička figura u državnoj krizi 2012. kada je cilj bio oslabiti borbu protiv korupcije.
Bio je predsednik Nacionalnoj liberalnoj partiji (PNL) od 2009. do 2014. i obavljao je više visokih državnih funkcija, uključujući i mesto predsednika Senata Rumunije. Tokom političke krize 2012. kratko je bio i vršilac dužnosti predsednika Rumunije, nakon suspenzije tadašnjeg predsednika Trajana Baseskua.
U svojoj kampanji, Antonesku se zalagao za povećanje budžeta za odbranu, podršku Ukrajini i uvođenje civilnih unija za istopolne parove, dok istovremeno ističe važnost članstva Rumunije u EU i NATO savezu.
Neki rumunski mediji ga ironično nazivaju „čovekom iz prošlosti koji želi da Rumuniju vodi napred", aludirajući na naziv njegovog izbornog saveza „Rumunija napred". Antonesku pre svega predstavlja prošlost klijentelizma i korupcije.
Nikušor Dan - gradonačelnik Bukurešta
Rumuniju bi zaista mogao unaprediti bukureštanski gradonačelnik Nikušor Dan, progresivno-liberalni, nezavisni političar, koji je stekao ime kao aktivista protiv bukureštanske mafije nekretnina i suosnivač zeleno-liberalne protestne stranke Unija Spasimo Rumuniju (USR).
Dan je doktorirao matematiku i važi za poštenog, nekorumpiranog, ali i ne previše uspešnog u svojoj funkciji gradonačelnika Bukurešta, jer se sam bori protiv moćnog aparata. Dan živi sa svojom dugogodišnjom partnerkom, s kojom ima dvoje dece.Zalaže se za bezuslovnu podršku Ukrajini.
Dan važi za razumnog, racionalnog političara, koji problemima pristupa analitički i teži dugoročnim rešenjima. Takođe važi za bliskog narodu: na primer, otvorio je za građane glavni ulaz bukureštanske gradske uprave, koji je decenijama korišćen samo za određene ceremonije.
Verovatno drugi krug
Prema anketama, koje su u Rumuniji prilično nepouzdane, Đorđe Simion može da računa na oko 30 odsto glasova, Krin Anotnesku na oko 22 odsto, Nikušor Dan oko 20 odsto i Elena Laskoni na oko 8 odsto glasova.
Izbori u nedelju najverovatnije neće biti odlučeni u prvom krugu, jer je za to potrebna apsolutna većina koju verovatno nijedan kandidat neće postići. Drugi krug izbora je planiran za 18. maj 2025.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY ( R )
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Nedavni oglas za prodaju 25 službenih pasa Vojske Srbije izazvao je burne reakcije u javnosti, što zbog termina kojim se opisuje prodaja dojučerašnjih najboljih prijatelja vojnika vodiča, što zbog cene koja se kreće od 400 do 3.000 dinara.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Naizgled mirna svakodnevica u sarajevskom naselju Dobrinja prekinuta je ozbiljnim zdravstvenim upozorenjem – potvrđena je pojava leptospiroze, zarazne bolesti koju prenose glodari, najčešće pacovi, a koja se širi putem kontaminirane vode, tla ili hrane.
Protest "Odbranimo univerzitete" koji organizuje inicijativa Pobunjeni univerzitet održan je ispred Vlade Srbije. Prema planu je trebalo da traje do 19 časova, ali je zbog nevremena koje je pogodilo Beograd završen ranije.
Grčka policija uhapsila je 23 osobe osumnjičene za krijumčarenje ilegalnih migranata i falsifikovanje dokumenata, dok se za 26 drugih članova ove kriminalne mreže i dalje traga.
Amerikanac Čejs Maligen izjasnio se krivim da je od najmanje 108 devojčica, starosti između pet i 17 godina, iznudio eksplicitne video-snimke preko interneta, u periodu od četiri godine.
Mađarski premijer Viktor Orban održao je hitan ekonomski sastanak vlade u vezi sa energetskom pretnjom iz Ukrajine i ocenio da je Brisel spreman da pomogne Ukrajini čak i na štetu evropskih porodica.
Cassie Ventura, pjevačica i bivša partnerica muzičkog mogula Seana "Diddyja" Combsa, u potresnom svjedočenju na suđenju u New Yorku iznijela je optužbe koje su potresle javnost, ali i otvorile pitanja o zlostavljanju u vezama gdje moć i slava zamagljuju istinu.
Američka vojska aktivno proučava iskustvo korišćenja dronova tokom vojnih operacija u Ukrajini, izjavio je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp i istakao da zadatak vojske nije da širi demokratiju uz pretnju oružjem, već da štiti svoje granice.
Rusija i Ukrajina mogle bi do sredine godine da postignu "nesavršen dogovor" kojim bi se rat na terenu zamrznuo, ali bez sklapanja sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, navedeno je u novom izveštaju geopolitičkog centra američke banke JP Morgan Čejs.
Rusija za obaveštajne aktivnosti u Nemačkoj sve više koristi takozvane "agente za jednokratnu upotrebu", a vrbuje ih na društvenim mrežama, upozorava nemačka Savezna služba za zaštitu ustavnog poretka.
Nemačka bi mogla da razmotri ponovno uvođenje obavezne vojne obaveze već od sledeće godine, ako ne privuče dovoljno dobrovoljaca za svoje oružane snage, izjavio je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus.
Komentari (0)