Albanija bira novi parlament: Glasalo nešto više od trećine birača, Edi Rama želi četvrti uzastopni mandat
Birališta na parlamentarnim izborima u Albaniji zatvarena su u 19 časova, a prema podacima Centralne izborne komisije (CIK), zaključno sa 18 časova, izlaznost je bila 41,41 odsto.
Kako Albanian post piše, na više biračkih mesta tokom dana su uočene nepravilnosti, zbog čega je i nekoliko osoba privedeno
U sedam časova u Albaniji zvanično su otvorena biračka mesta za parlamentarne izbore u toj zemlji, preneli su albanski mediji.
Ukupno 3,7 miliona albanskih građana ima pravo glasa, a u glasanju će prvi put učestvovati i dijaspora.
Albanian post navodi da će iz inostranstva glasati oko 245 hiljada birača, da će se prema glasačkim kutijama po prvi put uputiti oko 114 hiljada birača i da će 1.081 biraču biti zabranjeno glasanje.
Ukupno 2.046 kandidata, odnosno 186 kandidata iz svake izborne jedinice, takmiči se za 140 mesta u parlamentu.
Opozicija je podeljena, sa Demokratskom partijom (DP) kao drugom najjačom političkom snagom, uz niz manjih partija i pokreta.
Kampanja zasnovana na pristupanju EU
Predstojeće glasanje se smatra odlučujućim trenutkom za demokratski put Albanije, njenu posvećenost borbi protiv korupcije i dugogodišnju težnju ka članstvu u EU, prenosi Dojče vele (DW).
Kampanja je bila zasnovana na evropskim integracijama Socijalistička partija pokrenula je svoju izbornu kampanju 12. aprila u podne, u simboličnom trenutku.
Početni događaj na Trgu Skenderbeg imao je binu osmišljenu tako da podseća na zastavu EU sa 12 zvezdica, ističući glavnu poruku partije - da je evropska integracija njen osnovni politički cilj. Slogan kampanje partije "Albanija 2030. u EU", dodatno je potvrdio tu poruku, navodi DW.
Foto: Tanjug/AP/Vlasov Sulaj
"Samo mi držimo evropsku budućnost Albanije u svojim rukama", izjavio je albanski premijer, pozivajući glasače da podrže SP, koju opisuje kao jedinu političku snagu sposobnu da ostvari članstvo u EU.
Međutim, politički analitičari tvrde da je članstvo u EU prvenstveno tehnički proces zasnovan na ispunjavanju konkretnih kriterijuma koje postavlja Brisel, a koji prevazilaze političke slogane i zahtevaju održive institucionlne reforme.
Podeljena opozicija sada ujedinjena
"Ovo je najjača koalicija koju je Albanija videla u poslednje 32 godine", izjavio je u martu Salji Beriša, bivši premijer i lider Demokratske partije, predstavljajući Alijansu za veličanstvenu Albaniju - savez opozicionih partija.
U pokušaju da pridobije poverenje birača 11. maja, ova alijansa obećava poboljšanje životnog standarda građana, sa predlozima poput povećanja prosečne plate na 1.200 evra i rasta penzija za 20 odsto.
Foto: Tanjug/AP/Vlasov Sulaj
Međutim, 12 godina u opoziciji i brojne podele unutar DP ostavile su trag, dodaje DW.
Iako je Berišino puštanje iz kućnog pritvora, nakon što je albansko pravosuđe protiv njega podiglo optužnicu za korupciju, kratkoročno revitalizovalo bazu DP, bivši premijer ostaje pod istragom u zemlji i pod sankcijama SAD i Velike Britanije zbog korupcije i podrivanja demokratije, što ograničava njegov kredibilitet na međunarodnoj sceni.
Poslanici albanske opozicije protestovali su u Parlamentu, paleći figure političara, a potom su se i sukobili sa obezbeđenjem, nakon što je njihov kolega Ervin Salijanji osuđen na zatvorsku kaznu zbog klevete.
Berišin saveznik Iljir Meta, bivši predsednik i lider Partije slobode, ostaje u pritvoru nakon što je uhapšen 2024. godine pod optužbama za korupciju i pranje novca. Beriša je više puta tokom kampanje govorio je da će, ukoliko dođe na vlast, Albanija izaći iz Otvorenog Balkana, inicijative čiji su protagonisti albanski premijer Edi Rama i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, jer je kako tvrdi, ta inicijativa nanela štetu lokalnim preduzetnicima, posebno poljoprivrednicima, u neravnopravnoj konkurenciji sa trgovcima iz drugih zemalja, prenosi Balkan veb.
U političkom pejzažu u kom već dugo dominiraju SP i DP, nekoliko novih stranaka ušlo je u trku, nadajući se da će ponuditi reformsku alternativu.
Među osam partija i tri koalicije, koliko ih učestvuje na sutrašnjim izborima, nalaze se i Pokret Zajedno, levičarski pokret sa korenima u građanskom aktivizmu, stranka Prilika, koju predvodi preduzetnik i bivši poslanik Agron Šehaj, stranka Albanija može, stranka Otadžbina, Evroatlantska koalicija, koalicija Prava za razvoj, Socijaldemokratska partija, Albanska nacionalna alijansa i Alijansa nova Albanija.
Promene izbornog zakona
Nedavne izmene izbornog zakona uvele su oblik preferencijalnog glasanja, koji omogućava biračima da iskažu preferenciju za kandidate unutar liste neke partije. Međutim, ostaje jedno ključno ograničenje: jedna trećina svake liste je zatvorena, što znači da rangiranje kandidata u tom delu određuju lideri partija i da birači to ne mogu promeniti.
Ukratko, ti kandidati imaju sigurne mandate.
Politički analitičari tvrde da ono što izgleda kao otvaranje prema biračima zapravo predstavlja mehanizam koji jača kontrolu partijskog rukovodstva i ograničava pravu konkurenciju.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Pre ukučenja na most Gazela u Beogradu došlo je do lančanog sudara, jedna osoba je vozilom Hitne pomoći prevezena u zdravstvenu ustanovu, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Crni džip uleteo je velikom brzinom, kasno tokom prethodne noći, iz još nepoznatih razloga, u baštu restorana u atinskoj čevtrti Kolonaki, a prema podacima nadležnih službi, u nesreći je povređeno 11 osoba.
Donald Tramp je nominovan za Nobelovu nagradu za mir za rad na miru između Kosova i Srbije i ekonomskoj normalizaciji 2019. i 2020. godine. Vjosa Osmani nije bila deo tog dogovora, napisao je na Iksu izaslanik američkog predsednika za specijalne misije Ričard Grenel.
Evropska unija odložiće uvođenje recipročnih carina Sjedinjenim Američkim Državama, koje je trebalo da stupe na snagu u ponedeljak, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Zaposleni u Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) tokom specijalne operacije likvidirali su agente ruskih specijalnih službi, koji su po nalogu Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije izvršili ubistvo pukovnika SBU u Kijevu, saopštila je SBU na Fejsbuku.
Najmanje pret osoba je povređeno, a jedna je uhapšena u gradu Tore-Pačeko, na jugoistoku Španije tokom žestokih sukoba između krajnje desničarskih grupa, lokalnih stanovnika i migranata iz severne Afrike, nakon što su nepoznati napadači napali starijeg muškarca početkom nedelje.
Deset godina nakon što su britanski poslanici na referendumu izglasali izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, novo istraživanje pokazuje da većina građana četiri najveće članice EU podržava njen povratak, ali ne pod istim povlašćenim uslovima koje je ranije imala.
Komentari (0)