U saopštenju IDF se navodi da je osim Nasralaha ubijen i komandant Južnog fronta Hezbolaha, Ali Karaki, kao i drugi komandanti te grupe.
Hassan Nasrallah will no longer be able to terrorize the world.
— Israel Defense Forces (@IDF) September 28, 2024
Nasralah se našao na meti napada dok je bio u centralnom štabu Hezbolaha u južnom predgrađu Bejruta poznatom kao Dahijeh.
Kako navodi IDF, sedište Hezbolaha je pod zemljom, sakriveno ispod stambenih zgrada u toj četvrti.
"Napad je izveden dok su se u štabu nalazili najviši zvaničnici Hezbolaha koji su pripremali i koordinirali terorističke aktivnosti protiv građana Izraela", dodaje se u saopštenju izraelske vojske.
Baza Hezbolaha u Bejrutu, u kojoj je vođa te libanske grupe Sajed Hasan Nasralah ubijen u izraelskom vazdušnom napadu, bila je legitimna vojna meta u skladu sa međunarodnim pravom, izjavio je u subotu portparol izraelske vojske Danijel Hagari.
Izraelski kanal 12 objavio je da se u Izraelu veruje da je vođa Hezbolaha Hasan Nasralah ubijen u petak uveče u napadu izraelskih odbrambenih snaga (IDF) na, kako se navodi, podzemnu komandnu bazu Hezbolaha u Bejrutu. Drugi medij, međutim, opovrgava istu informaciju.
Hezbolah je preuzeo odgovornost za raketni napad na centralni Izrael i saopštio da je gađao sedište Mosada u blizini Tel Aviva balističkom raketom "kader 1".
Kako je navedeno, nakon preciznih obaveštajnih podataka vojske i bezbednosnih službi, lovci IDF izveli su udar na centralni štab Hezbolaha.
Prema navodima izraelske vojske, Nasralah je odgovoran za ubistvo mnogih izraelskih vojnika i civila, kao i za planiranje i izvršenje hiljada terorističkih aktivnosti.
Nasralah postao šef Hezbolaha sa 32 godine
Hasan Nasralah, dugogodišnji vođa Hezbolaha, oružane grupe i političke stranke koju podržava Iran, a koja kontroliše veći deo južnog Libana, ubijen je u izraelskom napadu.
Tokom više od 30 godina na čelu Hezbolaha, Nasralah je transformirao šiitsku miliciju u glavnu političku snagu u Libanu i moćnog protivnika susednog Izraela, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Za to vreme, 64-godišnji verski lider postao je jedna od najmoćnijih i najpolarizirajućih ličnosti na Bliskom istoku.
This is what #Israel has done in #Lebanon over the past few hours: a level of destruction and devastation beyond imagination, showing no distinction between civilian homes and others. These compiled images do not show any weapon depots or military vehicles hidden by #Hezbollah in… pic.twitter.com/DFBIsLCOG3
— khaled mahmoued (@khaledmahmoued1) September 28, 2024
Za mnoge članove libanske šiitske zajednice, istorijski marginalizovane grupe, on je heroj. Ali drugi ga smatraju ratnim huškačem koji je uvukao zemlju u regionalne sukobe.
Sjedinjene Države smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom, iako je Evropska unija stavila na crnu listu samo njegovo oružano krilo.
Nasralah je rođen 1960. godine u siromašnoj porodici u južnom predgrađu glavnog grada Bejruta. Nakon studija u šiitskoj medresi u Iraku, Nasralah se pridružio pokretu Amal, miliciji koja je nastojala da podigne status šiitske zajednice u Libanu.
Rojters: Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei prebačen na bezbednu lokaciju
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei prebačen je na sigurnu lokaciju unutar zemlje sa pojačanim bezbednosnim merama, rekla su Rojtersu dva regionalna zvaničnika koje je Teheran upoznao sa situacijom. Izvori su rekli da je Iran u stalnom kontaktu sa libanskim Hezbolahom i drugim regionalnim militantnim organizacijama koje sarađuju sa Teheranom, kako bi pripremio naredni korak, nakon što je Izrael saopštio da je ubio lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha u jučerašnjem napadu na južni Bejrut.
Nakon izraelske invazije na južni Liban 1982. - tokom razornog građanskog rata u Libanu - Nasralah se pridružio novoformiranom Hezbolahu.
Harizmatični klerik i vešt govornik, Nasralah se brzo popeo kroz Hezbolahove redove. Kada je Izrael 1992. godine ubio šefa Hezbolaha Abasa al-Musavija, Nasralah je izabran za njegovog naslednika u dobi od 32 godine.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu poručio je danas libanskom narodu da ozbiljno shvati upozorenje Izraela i da će moći da se vrati kući nakon što se sukobi završe.
Nasralah je uspostavio bliske odnose sa većinski šiitskim Iranom, ključnim saveznikom Hezbolaha. Uz značajnu finansijsku i političku pomoć Teherana, Nasralah je izgradio Hezbolah u moćan politički i vojni entitet u Libanu i glavnog igrača u regionu.
Hezbolahova borba protiv Izraela donela je Nasralahu podršku unutar i izvan Libana. Godine 2000, nakon upornih napada Hezbolaha, Izrael je povukao svoje snage iz južnog Libana nakon 18-godišnje okupacije.
Godine 2006. Hezbolahovo kidnapovanje dva izraelska vojnika izazvalo je razorni 34-dnevni rat s Izraelom. Uprkos prouzrokovanom razaranju i gubitku života, rat je ojačao položaj Hezbolaha u Libanu i regionu.
Pod Nasralahovim vođstvom, Hezbolah je došao u pomoć sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu tokom građanskog rata u toj zemlji, obučavao je milicije koje podržava Iran u Iraku i Jemenu i pomagao Hamasu, palestinskom pokretu koji su SAD i Evropska unija označili kao teroristički.
Hezbolah je takođe optužen da je organizovao smrtonosni bombaški napad na centar jevrejske zajednice u glavnom gradu Argentine Buenos Ajresu 1994. godine.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Primirje u Pojasu Gaze stupiće na snagu u nedelju u 8.30 sati po lokalnom vremenu (6.30 GMT), saopštio je portparol katarskog Ministarstva spoljnih poslova Madžed Al Ansari.
Opozvani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol prisustvovao je sudskom ročištu da bi izneo stavove protiv zahteva istražitelja da mu se produži pritvor zbog optužbi za pobunu, izjavio je Junov advokat SeokDong-Hyeon. Ispred suda se nalaziile hiljade njegovih pristalica, policija je intervenisala.
Viši kasacioni sud u Bukureštu odbacio je žalbu nezavisnog kandidata na izborima za predsednika Rumunije Kalina Đorđeskua u vezi sa poništenjem izbora, preneli su rumunski mediji.
Bolivijski sud izdao je nalog za hapšenje bivšeg predsednika te zemlje Eva Moralesa nakon što se nije pojavio na sudu zbog navodne veze s maloletnicom.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp objavio je da će se njegova inauguracija u ponedeljak, zbog očekivanih vrlo niskih temperatura, biti održati u zatvorenom prostoru američkog Kapitola, a ne na otvorenom.
Izrael je odredio 95 palestinskih zatvorenika koji će biti oslobođeni iz izraelskih zatvora u prvoj fazi sporazuma o oslobađanja talaca u zamenu za tri žene koje drži palestinska militantna grupa Hamas, objavio je izraelski sajt Inet.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je Zakon kojim se brani poslovanje kineske kompanije Tik-tok, a zabrana bi trebalo da stupi na snagu već u nedelju.
Šef vatrogasne službe u okrugu Orindž u Kaliforniiji Brajan Fenesi spasao je od požara dve kuće u naselju Iton kod Los Anđelesa uz pomoć piva i mleka, prenose američki mediji.
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da želi da sklopi trgovinski sporazum sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom ubrzo pošto on bude preuzeo dužnost u Beloj kući.
Komentari (0)