UNHCR: Pola miliona izbeglica se vratilo u Siriju od pada Asadovog režima

Predstavnik Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Siriji, Gonzalo Vargas Ljosa, izjavio je da je broj izbeglica koje su se vratile u tu zemlju od pada režima Bašara al Asada dostigao pola miliona.

Izvor: Tanjug

16.05.2025. 09:14

UNHCR: Pola miliona izbeglica se vratilo u Siriju od pada Asadovog režima

U intervjuu za sirijsku agenciju SANA, Vargas Ljosa je pozdravio odluku SAD da ukinu sankcije uvedene Siriji i dodao da je pad režima Bašara al Asada označio istorijsku priliku za rešavanje krize izbeglica i interno raseljenih lica (IDP), koja, kako je naveo, ima bolne posledice već više od 14 godina.

On je ukazao na snažnu želju izbeglica da se sada vrate kući, jer je, kako je oceno, otklonjen glavni razlog njihovog raseljavanja - "strah od Asadovog režima i njegovih represivnih praksi kao što su hapšenje, mučenje, prisilna regrutacija".

Predstavnik UNHCR je naveo da većina povratnika dolazi iz Jordana, Libana, Turske, Iraka i Egipta. Vargas Ljosa je podsetio da UNHCR poziva na ukidanje sankcija Siriji od 8. decembra.

"Objava američkog predsednika Donalda Trampa o ukidanju sankcija, posebno ako se brzo sprovede, mogla bi da ima značajan pozitivan uticaj na podršku održivom i dobrovoljnom povratku miliona sirijskih izbeglica i interno raseljenih lica koji dugo pate u egzilu", istakao je on, napominjući da je najveći izazov za povratak ekonomska situacija, "s obzirom na velika razaranja u svim sektorima tokom proteklih 14 godina".

Infrastruktura teško oštećena

Naglasio je da je sirijska infrastruktura teško oštećena i da UNHCR pokušava da odigra svoju ulogu u pružanju neophodne podrške, posebno izbeglicama i interno raseljenim licima koji se vraćaju, u saradnji sa agencijama UN i nevladinim organizacijama. Objasnio je da pomoć uključuje podršku za prevoz najranjivijih izbeglica i interno raseljenih lica, od kojih mnogi, posebno u Jordanu i Libanu, žele da se vrate, "ali ne mogu ni da priušte autobusku kartu".

Dodao je da pomoć uključuje programe manjeg obima za popravku delova oštećenih kuća, s obzirom na nedostatak dovoljnih finansijskih sredstava za potpunu rekonstrukciju.

"Postoji i novi program kojim se povratnicima pružaju skromne novčane subvencije za pokrivanje njihovih osnovnih potreba tokom prvih meseci po povratku, uz pravnu podršku za dobijanje zvaničnih dokumenata, što je ključno za bezbednost i pristup uslugama, jer ovi dokumenti omogućavaju povratnicima da dokažu svoj identitet i pristupe osnovnim uslugama", naveo je Vargas Ljosa.

Ukidanje sankcija, pokretanje investicionih projekata

Vargas Ljosa je naglasio da ono što što osigurava povratak i stabilnost miliona izbeglica i interno raseljenih lica jeste ukidanje sankcija, pokretanje velikih investicionih projekata i obezbeđivanje pravnog okruženja koje omogućava privatnom sektoru da posluje u Siriji.

On je potvrdio da su odnosi sa sadašnjom sirijskom vladom "imaju pozitivan razvoj" i da saradnja teče veoma dobro, sa mnogim bilateralnim sastancima, uključujući i sa guvernerima širom zemlje. On je istakao spremnost UN da podrži vladu Sirije u razvoju institucionalnih kapaciteta.

Foto: Tanjug/AP/Metin Yoksu

"Međunarodna zajednica ima ključnu ulogu u podržavanju napora sirijske vlade da izgradi kohezivno i inkluzivno društvo... Što se više investicija i napori za obnovu povećavaju i što se više mogućnosti za radna mesta stvara, društvo postaje jače i kohezivnije", naglasio je Vargas Ljosa.

Najveće prepreke povratku

On je upozorio da su neeksplodirana ubojna sredstva i mine među najvećim preprekama povratku izbeglica i interno raseljenih lica.

Što se tiče rada misije u Siriji, Vargas Ljosa je rekao da su mnoga ograničenja koja je nametnuo Asadov režim sada ukinuta i da je došlo do relativnog poboljšanja.

Međutim, kako je naveo, nagli pad donatorskog finansiranja ove godine primoraće UNHCR da zatvori 44 odsto svojih centara i smanji broj zaposlenih za oko 30 odsto. Napomenuo je da se agencije UN i nevladine organizacije suočavaju sa istim uslovima, što znači da bi manje Sirijaca moglo da dobije humanitarnu pomoć 2025. godine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)