(VIDEO) "Morao sam da biram koje će dete dobiti anesteziju": Potresna ispovest doktora o hororu u Gazi

Kada su izraelski vazdušni napadi nastavili da razaraju Gazu, narušavajući krhko primirje, doktor Mohamed Mustafa, 35-godišnji lekar i dečiji hirurg iz australijskog Pertha, bio je tamo.

17.05.2025. 21:27

(VIDEO) "Morao sam da biram koje će dete dobiti anesteziju": Potresna ispovest doktora o hororu u Gazi

Došao je kao dio druge misije s Palestinsko-Australsko-NZ medicinskom asocijacijom (PANZMA), spreman da pomogne u najtežim uslovima.

Radio je u bolnici al-Ahli, poznatoj i kao Baptistička bolnica - posljednjem aktivnom medicinskom objektu u Gazi. Ono što je tamo zatekao nije bilo samo bolnica. Bio je to ratni rov kao iz filmova.

"Stavljali smo drenove na ulici, operisali pod svjetlom telefona, nosili djecu na rukama do skenera", kaže doktor Mustafa.

Bez dovoljno resursa i osoblja, pred ljekarima su bile nezamislive odluke.

Dr. Mustafa priznaje da je morao birati koje dijete će dobiti anesteziju, a ko će biti operisano budno, u potpunoj svijesti i agoniji.

"To nije medicina. To je pakao pod bijelim mantilom", ispričao je dr. u potresnoj ispovijedi.

Osvrnuo se i na posljednje momente djece za koje nije bilo spasa. Doktor Mustafa za Newsmax Balkans kaže kako su ona djeca, koja su se šuteći borila s ranama, imala najmanje šanse. 

Djeca koja su vrištala su bila ona koja su imala nadu za preživljavanje.

Samo nekoliko dana nakon što je napustio bolnicu, al-Ahli je bombardovana. Stotine mrtvih. Medicinsko osoblje među njima. Bolnica, koja je bila posljednja nada za hiljade civila, sravnjena je sa zemljom.

"Šutnja bi bila saučesništvo"

Danas, dr. Mustafa iz sigurnosti Australije ne bira šutnju.

"Ne govorim zbog sažaljenja. Govorim zbog pravde. Zbog djece koja nisu preživjela. Zbog roditelja koji su me molili da ih spasim. Zbog kolega koji su poginuli pokušavajući pomoći", priča naš sagovornik.

Poziva na trenutni prekid vatre, slobodan pristup humanitarnoj pomoći i zaštitu civila i medicinskog osoblja, onoga što međunarodno pravo već odavno nalaže.

"Šutnja bi možda bila sigurnija. Ali šutnja pred ovim je saučesništvo", naveo je naš sagovornik.

Istina kao moralna obaveza

Za dr. Mustafu, istina nije političko pitanje. To je moralna obaveza.

Gaza je danas simbol humanitarne katastrofe. Izrael, kontinuiranim bombardovanjem civilnih objekata i blokadom humanitarne pomoći, krši međunarodno humanitarno pravo, uključujući Ženevske konvencije.

Djeca gladuju, doslovno umiru od neuhranjenosti i dehidracije, dok bolnice bez lijekova i struje pokušavaju spasiti preživjele. Hrane nema, vode nema, a granate padaju svakodnevno. Ljudi umiru pod ruševinama i od rana koje se ne mogu sanirati.

Cijela populacija je zarobljena u traci zemlje bez izlaza, gdje ni osnovno pravo na život više nije zagarantovano. Svijet gleda, ali pomoć ne stiže. Gaza vapi, a međunarodna šutnja sve glasnije odobrava njenu agoniju.

Intervju pogledajte u emisiji Puls planete s Ikom Ferrer Gotić:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)