Evropska komisija: Inflacija u evrozoni će u 2026. pasti ispod dva odsto zbog američkih carina
Inflacija u evrozoni će sledeće godine pasti ispod dva odsto zbog američkih carina, navodi se u danas objavljenoj prolećnoj prognozi Evropske komisije (EK).
Predviđa se da će prosečan rast potrošačkih cena iznositi 1,7 odsto tokom 2026, dok će tokom ove godine inflacija već dostići željeni prag Evropske centralne banke (ECB) od dva odsto.
Evropska komisija kao glavne uzroke očekivanog sporijeg rasta cena ističe niže troškove energije, preusmeravanje kineske robe ka evropskom tržištu i jačanje evra, što je sve zajedno ocenila kao faktore sa "jasno negativnim" efektima na inflatorne pritiske, prenosi Blumberg.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u Tirani izjavila da je Evropska unija posvećena stvaranju prosperiteta, između ostalog, kroz plan rasta za Zapadni Balkan.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos razgovarala je u Briselu sa studentima iz Srbije koji su pretrčali gotovo 2.000 kilometara do tog grada u kom se nalazi sedište Evropske unije (EU), što je ocenila kao snažan gest.
Pored toga, Komisija predviđa da će BDP evrozone porasti za 0,9 odsto ove godine i ubrzati na 1,4 odsto u 2026, ali dodaje da neizvesnost i dalje opterećuje domaću tražnju, dok tržište rada ostaje snažno.
Evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis upozorio je da niži inflatorni pritisci ne znače i prestanak rizika.
"Inflacija opada brže nego što se očekivalo i na dobrom je putu da ove godine padne na cilj od dva odsto, ali ne smemo da se time zadovoljimo – rizici su i dalje izraženi, a Evropska unija mora odlučno da radi na jačanju konkurentnosti", naveo je Dombrovskis.
Prema prognozama, Nemačka, kao najveća ekonomija evrozone, neće beležiti rast u 2025, dok se u 2026. očekuje rast od 1,1 odsto, a Austrija će biti jedina članica Evropske unije sa padom BDP-a u ovoj godini.
Komisija takođe očekuje da će zajednički dug evrozone porasti na 91 odsto BDP-a u 2025, ne uključujući dodatne rashode za odbranu jer ti planovi još nisu dovoljno konkretizovani.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
"Funkcionalni alkoholizam" - pojam koji se prišunjao i nastanio među nama - kao da je reč o nečemu sasvim bezazlenom. Klinički psiholog i psihoterapeutkinja u specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu Mirjana Martić i Biljana Kuzmanović koja apstinira i leči se tamo već dve godine, otvoreno i iskreno pričale su o svojim iskustvima, objašnjavale zašto je ženski alkoholizam među najtežim izazovima, zašto je najteže priznati sebi i kako je to samo vrh ledenog brega problema sa kojima se savremena žena suočava, ali i zbog čega sve vredi suočiti se.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA (R)
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Mlada italijanska gimnastičarka Tara Dragaš osvojila je bronzanu medalju na Svetskom kupu u Milanu u ritmičkojn gimnastici, a za svoju koreografiju odabrala je pesmu "Lela Vranjanka".
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Britanski premijer Kir Starmer saopštio je da će u petak biti održan "hitan sastanak" između Pariza, Londona i Berlina o situaciji u Gazi, potvrđujući "neotuđivo pravo palestinskog naroda" na državnost.
Ministarstvo poljoprivrede Francuske je saopštilo da je na jednoj farmi u Savoji otkriveno žarište nodularnog kontagioznog dermatitisa, koji pogađa goveda zbog čega je prodaja zabranjena prodaja oko 186 tona sira iz ovog okruga.
Gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačonj objavio je da je postao osumnjičen za organizaciju junske Parade ponosa u Budimpešti i da bi naredne nedelje trebalo da bude saslušan u policiji.
Agencija Ujedinjenih nacija za palestinske izbeglice (UNRWA) saopštila je da je jedno od petoro dece u Gazi neuhranjeno i upozorila da je situacija svakog dana sve gora.
Buknulo je nasilje na granici između Kambodže i Tajlanda, a smrtonosni sukobi, vazdušni napadi i diplomatske optužbe pokrenuli su lavinu pitanja o uzrocima ovog zaboravljenog regionalnog spora. U centru krize je drevni hram Preah Vihear, simbol istorijskog i teritorijalnog neslaganja.
U nesreći na severoistoku Kine, šest studenata se udavilo tokom posete rudniku bakra i molibdena u vlasništvu kompanije "Žongđin", navodi se u saopštenju te kompanije.
Dan ekološkog duga, koji meri trenutak kada čovečanstvo potroši sve resurse koje Zemlja može da obnovi tokom jedne godine, pada - 24. jula, objavila je Svetska fondacija za prirodu (WWF), pozivajući se na podatke Mreže globalnog otiska (Global Footprint Network).
Komentari (0)