(VIDEO) Nekadašnji profesor FPN u Sintezi: Tramp uspeo da natera Kinu da sednu za sto

Carinski rat koji je američki predsednik Donald Tramp pokrenuo je rat prohibitivnih carina, koji dovodi do apsolutne izolacije jedne i druge zemlje u odnosu jedne na drugu. To je bilo besmisleno, ali je Tramp uspeo da natera Kinu da sedne za sto, izjavio je profesor FPN u penziji Dragan Veselinov.

22.05.2025. 22:01

(VIDEO) Nekadašnji profesor FPN u Sintezi: Tramp uspeo da natera Kinu da sednu za sto

Trgovinski rat između Amerike i Kine imao je globalne posledice. Poremetio je lance snabdevanja, destabilizovao finansijska tržišta i povećao neizvesnost u svetskoj ekonomiji.

Ipak, SAD i Kina sklopile su trgovinski sporazum tokom pregovora u Ženevi.

Komentarišući ove situacije, gost Sinteze istakao je da američki predsednik Donald Tramp nije prevideo neke aspekte svojih odluka u vezi sa carinama. 

"Kina ima veću manevarsku sposobnost od SAD i bolje kompenzuje pritisak nego što mogu da učine Amerikanci. Ona je više prodrla u Afriku. Ono što Tramp nije video na početku svog agresivnog istupa je da, ukoliko bi se napad na Kinu neprekidno nastavljao, to bi moglo da poveća atraktivnost BRIKS", naglasio je Veselinov.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je da smatra da Tramp ovim više radi u korist BRIKS, koji je jedna, prema njegovom mišljenju, nekorisna organizacija.

Veselinov je naveo i to da je Tramp bio u pravu kad je zahtevao od Kine da se drži spasavanja planete od zagađenja.

"Kina ne primenjuje ekološke standarde, prljavim načinom proizvodnje snižava troškove produkcije i tako izlazi na svetsko tržište", naglasio je naš sagovornik.

Analitičari o Trampovim carinama

Ekonomski analitičar iz Zagreba Damir Novotni naveo je da uspostavljanje ravnoteže u odnosima SAD i Kine neće biti jednostavno i da nije pitanje 90 dana.

"To će trajati godinama jer zaoštravanje trgovinskih odnosa traje već dugo. Neravnoteža je sve dublja s jedne, a povezanost i bioekonomija je sve jača sa druge strane. Američka ekonomija paradoksalno izvozi poljoprivredne proizvode u Kinu, a Amerika uvozi tehnološke proizvode treće generacije. U takvom kontekstu globalnih odnosa koji su pomogli Kini da raste, a Americi da održava niske stope inflacije, bilo je očekivano da će se postaviti pitanje ravnopravnostui između SAD i Kine", rekao je Novotni.

Diplomata, politički i ekonomski analitičar iz Sarajeva Draško Aćimović istakao je da Tramp pokazuje svima kako se aktivno radi za svoju zemlju.

"Pokreće mnogo stvari u ovom momentu, koje su u cilju jačanja zemlje. Dogovorima vezanim za carine pokušava da ojača izvoz i smanji uvoz iz pojedinih zemalja", prokomentarisao je Aćimović.

Gostovanje nekadašnjeg profesora Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragana Veselinova pogledajte u videu.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)