(VIDEO) Gost Sinteze: Tramp u prvom mandatu pokrenuo povlačenja iz nekih međunarodnih organizacija, sad je još uporniji

U Americi se vodi velika pravna debata oko toga da li Donald Tramp ima pravo da povuče Sjedinjene Američke Države iz međunarodnih organizacija. On je za vreme prvog mandata pokrenuo neke procese povlačenja, sad je još uporniji, izjavio je Goran Sandić sa Fakulteta političkih nauka.

Autor:

N. B.

12.05.2025. 22:32

(VIDEO) Gost Sinteze: Tramp u prvom mandatu pokrenuo povlačenja iz nekih međunarodnih organizacija, sad je još uporniji

Za 100 dana mandata američkog predsednika Donalda Trampa svedoci smo da se Sjedinjene Američke Države povlače iz međunarodnih organizacija i da ukidaju institucije koje su proteklih decenija činile američku "meku" moć, kao što su USAID, NED, IRI, Glas Amerike.

Gost Sinteze istakao je da se to tiče javne politike koju zagovara Tramp.

"On nije veliki ljubitelj multilateralizma. On je i tokom prvog mandata pokrenuo procese povlačenja, recimo iz UNESCO, pa je Bajden to vratio. Tramp je odlučio da bude još uporniji u drugom mandatu", ukazao je sagovornik Newsmax Balkans.

Dodao je i to da  Amerika ne može da se povuče iz određenih organizacije pre nego što isplati ono što je dužna.

"Otpušteni federalni radnici dobili otpremninu"

Komentarišući to što je Trampova administracija otpustila 280.000 federalnih radnika, Sandić je istakao da do otpuštanja ne može tek tako da dođe.

"Amerika je ogromna država, ali ima mali procenat zaposlenih u Javnoj upravi, u smislu federalne vlasti, u poređenju sa drugim državama. Oko dva do dva i po miliona zaposleno je u federalnoj administraciji i to je neki standard već skoro 50 godina. Tramp ne može tek tako da otpusti radnike već moraju da postoje dobri osnovi. Zato su radnicima ponudili otpremnine zbog čega su pojedini pristali da odu na plaćeno odsustvo u zamenu za sporazumni otkaz", pojasnio je sagovornik.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je da je Tramp mnogo toga naučio iz prvog mandata i pojasnio Trampove razloge za otpuštanje.

"Tramp je naklonjen idejama da Federalna vlada ne treba da bude toliko osnažena, pa samim tim je došlo do ovoliko otpuštanja", ukazao je gost Sinteze.

Profesor i vojni analitičar o Trampovim odlukama vezanim za Ukrajinu

Komentarišući niz odluka administracije Donalda Trampa koje su šokirale svet, profesor i bivši šef diplomatije Severne Makedonije Ljubomir Fričkovski istakao je da smo izgubili zemlju koja nam je bila svetionik demokratije i ljudskih prava.

Printscreen: Newsmax Balkans

"To je sada jedan džin koji je zatvoren u sebe i distancira se od sveta i prilično je surov prema njemu. Svoje prijatelje je pretvorio u distancirane države koje su šokirane kad ga gledaju. Naš region je posebno fragilan, ali veza sa Putinom je strašno kompromitujuća. Izdaja Ukrajine je šokantna za sve nas i sve to zajedno Evropu frustrira i ona će pokušati da stabilizuje bezbednost jer je bila uljuljkana u američku pomoć", naglasio je Fričkovski.

Printscreen: Newsmax Balkans

Vojni analitičar iz Zagreba Igor Tabak istakao je da je Ukrajina sporazumom o mineralima dobila malo, a nije dobila glavno.

"Pitanje je kako će se raspolagati njihovim mineralima. Ukrajina nastoji da poboljša odnos, ali to je upitno očekivanje", konstatovao je Tabak.

Gostovanje Gorana Sandića pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)