(VIDEO) Gost Sinteze: Kina se hvata u koštac sa SAD za prvo mesto u ekonomskoj utakmici u svetu

Sve su češći trgovinski sukobi i carinske barijere, posebno između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, koji dodatno komplikuju geopolitičku sliku, ocenio je u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans bivši ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić.

Autor:  

D. A.

|  

17.04.2025. 22:01

(VIDEO) Gost Sinteze: Kina se hvata u koštac sa SAD za prvo mesto u ekonomskoj utakmici u svetu

"Evropska unija mora da razvije sopstvene odbrambene kapacitete. Vremena kada se sigurnost mogla prepuštati drugima su iza nas", istakao je Đukić, podsećajući da je rat u Ukrajini prelomna tačka u odnosima između EU i Rusije, ali i snažan poziv na buđenje za Brisel.

Đukić je upozorio da sve češći trgovinski sukobi i carinske barijere - posebno između SAD i Kine - dodatno komplikuju geopolitičku sliku. 

"Trampove tarife prema Kini, ali i prema EU, deluju kao refleks političke improvizacije. Neproračunate mere lako mogu da izazovu globalne recesione talase", ocenio je Đukić.

Prema njegovim rečima, Kinu moramo da posmatramo kao nekoga ko može da parira Sjedinjenim Američkim Državama u mnogim parametrima. 

"Naravno, u vojnom delu, što se tiče nuklearnog oružja, tu je Kina još patuljak u odnosu na SAD. Mislim da Kina ima nekada oko 500 nuklearnih bojevih glava, a Sjedinjene Američke Države, zavisi prema kojoj računici, 1.000 i po ili 3.000, sve je jedno. U svakom slučaju je mnogo, ali ekonomski ono što je Kina iznenadila svet, ona je uspela da preskoči onaj izazov i onaj jaz koji je sam Trampov prethodnik, Bajden, postavljao. Dakle, da preskoči onaj tehnološki jaz i da u mnogim elementima visokih tehnologija i čipova dostigne i zapad. Prema tome, kako bih rekao, Kina se hvata u koštac sa SAD-om za prvo mesto u ekonomskoj utakmici u svetu", rekao je Đukić.

"Moguć krah Trampove unutrašnje agende"

Iz Sarajeva, politički analitičar Jasmin Mujanović istakao je da Trampova administracija, u svom drugom mandatu, deluje još manje koordinisano.

"Vidimo predsednika koji pokušava da demonstrira snagu, ali koji faktički vlada slabom rukom. Oslanja se na izvršne uredbe jer teško prolazi kroz Kongres. To govori o političkoj nestabilnosti i mogućem krahu njegove unutrašnje agende", izjavio je.

Printscreen: Newsmax Balkans

Mujanović dodaje i da bi potencijalno gubljenje kontrole u Kongresu 2026. moglo učiniti Trampa "lame duck" predsednikom, što će dodatno pojačati nesigurnost evropskih saveznika koji više ne mogu da računaju na kontinuitet američke spoljne politike.

"Evropsko jedinstvo se gradi političkom voljom"

Profesor Metodi Hadžijanev iz Skoplja podseća da sama ideja o nezavisnim evropskim bezbednosnim strukturama nije nova, ali da njen uspeh zavisi od "mentalnog sklopa političkih elita" u EU.

"Evropa ima potencijal, ali ne postoji jedinstvena strategija. Bez promene političkog pristupa i veće solidarnosti, teško je zamisliti efikasnu zajedničku odbranu. Francuska, Poljska i Švedska imaju vojnu moć, ali evropsko jedinstvo se ne gradi samo silom - već i političkom voljom", naveo je Hadžijanev.

Evropska unija više ne može sebi da dozvoli luksuz oslanjanja isključivo na NATO ili SAD, već mora da preuzme odgovornost za sopstvenu budućnost.

"Ako Unija želi da bude globalni igrač, mora da se ponaša kao takva. To znači donošenje brzih odluka, ulaganje u zajedničku odbranu, ali i rešavanje unutrašnjih razlika koje je već dugo sputavaju", zaključio je Đukić.

Gostovanje Srećka Đukića pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)