Kineski ambasador: Ne očekujem da će carine SAD uticati na našu saradnju sa Srbijom

Ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je da ne očekuje da će američke carine uticati na poslovanje dve velike kineske kompanije u Srbiji Ziđin i HBIS, niti da će trgovinski rat koji SAD vodi protiv Kine na bilo koji način uticati na saradnju Kine i Srbije.

Izvor: Tanjug   |  

17.04.2025. 14:53

Kineski ambasador: Ne očekujem da će carine SAD uticati na našu saradnju sa Srbijom

Li je rekao za Tanjug da saradnja Kine i Srbije ima čvrste temelje, da su zajednički projekti zasnovani na međusobnom poštovanju, jednakosti i obostranoj koristi i dodao da bilo koji spoljni faktor ne može negativno da utiče na saradnju dve zemlje.

Izrazio je uverenje da će Kina i Srbija i po tom pitanju imati konstruktivnu ulogu i doprineti da u svetu bude više sigurnosti i stabilnosti.

"Verujem da na našu saradnja kada je reč o železari u Smederevu i rudarskoj kompaniji Ziđin u Boru neće uticati carine koje su pokrenule SAD. Njihovi proizvodi nemaju za cilj tržište SAD kao primarnu izvoznu destinaciju. Tako da verujem da na ova dva važna projekta neće uticati tarife koje nameću SAD", rekao je Li Ming u ambasadi Kine.

On je istakao da te kineske investicije donose na hiljade radnih mesta u Srbiji i da saradnja na tim projektima može samo da ojača i da se njihov broj poveća u narednom periodu.

Na pitanje kako će Kina reagovati na najavu Bele kuće da se Kina sada suočava sa carinama koje idu do 245 odsto, Li je istakao da se ta zemlja snažno protivi recipročnoj carini koju su nametnule SAD, ali i da se ne plaše tih tarifa.

Naglasio je da kineska vlada oštro osuđuju carine koje su SAD uvele Kini i drugim zemaljama.

"Odlučno se protivimo ovoj dodatnoj, takozvanoj recipročnoj, carini. Verujemo da carina podriva svetski ekonomski poredak i krši pravila Svetske trgovinske organizacije, a to može doneti samo još turbulencija u svetsku ekonomiju", istakao je Li.

"Saradnja sa Srbijom jedan od najboljih primera"

Kako je rekao, saradnja Kine i Srbije je jedan od najboljih primera kako bi države u svetu trebalo da sarađuju i visoko podignu "zastavu" multilateralizma, globalizacije i slobodnog tržišta.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

On je naveo da je, prema kineskim podacima, spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Kine povećana u 2024. godini za 31,8 odsto, a izvoz Srbije u Kinu za 38,8 odsto.

Ming je izrazio zadovoljstvo što Sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje već daje rezultate.

Napomenuo je da je kinesko tržište veoma veliko i da će ta zemlja još ulagati u razvoj ekonomije Kine, što uključuje i investicije u visoku tehnologiju, nove proizvodne pogone, na primer električna vozila, solarne panele i veštačku inteligenciju i biotehnologiju.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)