(VIDEO) Gost Sinteze: Najžešći sukob Indije i Pakistana od 1971. godine, razvoj događaja iznenadio i Trampa

Sukob Indije i Pakistana otvorio je još jedno žarište na svetskoj mapi. Ovonedeljna razmena vatre je najžešći sukob azijskih nuklearnih sila od 1971. godine, istakao je politikolog Mijat Kostić u emisiji "Sinteza".

08.05.2025. 22:01

(VIDEO) Gost Sinteze: Najžešći sukob Indije i Pakistana od 1971. godine, razvoj događaja iznenadio i Trampa

Dve nedelje nakon smrtonosnog napada ekstremista na turiste u delu Kašmira pod indijskom upravom, Indija je sprovela seriju vazdušnih udara na ciljeve u Pakistanu i delu Kašmira koji je pod upravom Pakistana.

Prema saopštenju indijske vlade, pogođeno je ukupno devet lokacija za koje se tvrdi da predstavljaju terorističku infrastrukturu – mesta na kojima su, kako se navodi, planirani i koordinisani napadi.

U saopštenju se ističe da nijedan pakistanski vojni objekat nije pogođen, te da su udari bili precizni i odmereni. Udari dolaze nakon višenedeljnog porasta tenzija između dve nuklearno naoružane zemlje, usled oružanog napada 22. aprila u turističkom mestu Pahalgam, u kojem je poginulo 26 civila.

Prema izjavama preživelih, napadači su ciljano napadali pripadnike hinduističke zajednice. Bio je to najsmrtonosniji napad na civile u regionu Kašmira u poslednje dve decenije, što je izazvalo oštre reakcije u Indiji.

Premijer Narendra Modi je poručio da će Indija goniti počinioce do kraja sveta. Međutim, i dalje ostaje nepoznato koja je grupa odgovorna za napad.
Indija do sada nije imenovala nijednu organizaciju, dok Pakistan negira bilo kakvu povezanost s napadom i odbacuje optužbe.

U međuvremenu, tenzije su dodatno porasle. Dve zemlje su međusobno proterale diplomate, suspendovale izdavanje viza i zatvorile neke granične prelaze. Indija i Pakistan polažu pravo na čitav region Kašmira, ali njime upravljaju delimično još od podele, nakon sticanja nezavisnosti od Britanije 1947. godine.

Od tada su vodile dva rata zbog ove teritorije. Obe zemlje poseduju razvijene nuklearne kapacitete. U svetlu aktuelnih događaja, strah od mogućeg nuklearnog sukoba u regionu postaje sve izraženiji.

Kostić: Razvoj događaja iznenadio svetske zvaničnike

Politikolog i spoljnopolitički komentator Mijat Kostić navodi da su prethodnih decenija Pakistan i Indija bili u nekom vidu zamrznutog konflikta.

"Uvek su postojale neke tenzije, a eskalacije su bile moguće u samom Kašmiru. Ono što je možda bilo nepredvidivo jeste da će na ovaj način i u ovom momentu eskalirati. Razvoj događaja iznenadio je ne samo posmatrače i analitičare, već i svetske zvaničnike, čak i samog Trampa. Tramp je izjavio kako se nada da će sukob što pre biti okončan, ali da to nije američki rat", naveo je Kostić.

Foto: Milena Đorđević

Arsovski: Mala verovatnoća nuklearnog sukoba

Spoljnopolitički analitičar Petar Arsovski naveo je da je mala verovatnoća sukobljene strane upotrebe nuklearni arsenal.

"Bez učešća velikih svetskih sila, taj se sukob ne može rešiti diplomatskim putem. Istovremeno, imajući u vidu da su ovakve eskalacije u poslednjih nekoliko godina već decenijska redovna praksa između Indije i Pakistana - iako ne u ovom obimu - oni su neprijatelji već dugo vremena. Ne vidim da će to eskalirati zasad u nekakav nuklearni sukob. Više je verovatno da će ovakve mini eskalacije potrajati i da će ovaj konflikt i u narednim godinama izbijati povremeno, sa manjim ili većim intenzitetom", rekao je Arsovski.

Prema njegovim rečima, eskalacija sukoba Indije i Pakistana dolazi u vreme kada se SAD i EU više bave samima sobom nego spoljnim poslovima.

"Najverovatnije će se Vašington uključiti u rešavanje sukoba tek ako on eskalira do nivoa kada to više ne bude moglo da se izbegne. Inače, Vašington je nervozan jer ga svetski sukobi primoravaju da se bavi međunarodnom politikom više nego što bi želeo. Oni su želeli da brzo reše pitanje Ukrajine, kao i Bliskog istoka, jer računaju da će u sledećoj deceniji ovaj tihi hladni rat između SAD i Kine biti prioritet spoljne politike SAD", navodi Arsovski.

Vidmarović: Voda postaje vojni i politički alat

Spoljnopolitički analitičar Branimir Vidmarović rekao je za Newsmax Balkans da je nova eskalacija sukoba Indije i Pakistana prouzrokovana i problemima s vodom.

"Oko 80 odsto pakistanske poljoprivrede zavisi od vode koja dolazi iz pritoka indijskih reka. To se regulisalo sporazumom iz 1960. godine. Sada voda postaje strateški, odnosno vojni i politički alat", istakao je Vidmarović, dodajući da je Indija ta koja stalno jača, da je u zamahu i da ima inicijativu.

On dodaje da je Indija ta koja sada može da deeskalira ili pojača konflikt.

Gostovanje Mijata Kostića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)