Japan će upotrebiti zemljište iz Fukušime na lejama ispred kancelarije premijera
Vlada Japana saopštila je da planira da upotrebi određenu količinu slabije radioaktivnog zemljišta skladištenog u blizini nuklearne elektrane Fukušima, oštećene cunamijem, na cvetnim lejama ispred kancelarije premijera Šigerua Išibe, kako bi javnosti pokazali da je zemljište bezbedno za upotrebu.
Zemljište je uklonjeno širom prefekture Fukušima kao deo radova na dekontaminaciji, nakon nuklearne katastrofe posle zemljotresa i cunamija 2011. godine, i od tada je u privremenom skladištu, preneo je AP.
Kako tvrde japanski zvaničnici, deo zemljišta je od tada dostigao nivo dovoljno bezbedan za ponovnu upotrebu.
Nacionalna astronomska opservatorija Japana objavila je istraživanje u koje je navela svoje otkriće o galaksiji iz ranog perioda svemira koja podseća na Mlečni put po svojoj spiralnoj strukturi i centralnoj zvezdanoj traci, ali je više od deset puta masivnija, sa intenzivnijom formacijom zvezda.
Skrivene ispod voda koje okružuju japansko ostrvo Jonaguni, nalaze se visoke ruševine grada starog više od 10.000 godina koji je izgradila izgubljena civilizacija. To je bar ono što mnogi stručnjaci misle.
Vlada je saopštila i da planira da ponovo upotrebi zemljište za cvetne leje i druge svrhe u okviru zemljišta vladinih agencija.
Plan se zasniva na smernicama koje je u martu postavilo Ministarstvo zaštite životne sredine, a odobrila Međunarodna agencija za atomsku energiju.
Skladišteno 14 miliona kubnih metara kontaminirane zemlje
Nesreća u Fukušimi rezultirala je izbacivanjem velikih količina radioaktivnih materijala iz elektrane, a Japan ima velike količine zemlje, posečenog drveća i drugog otpada sakupljenog tokom intenzivnih radova na dekontaminaciji.
U objektu na otvorenom, koji se prostire između gradova Futaba i Okuma, blizu elektrane Fukušima, skladišti se 14 miliona kubnih metara kontaminirane zemlje i drugih materijala, a japanska Vlada ima za cilj da pronađe mesta za odlaganje tog zemljišta do 2045. godine.
Zvaničnici sugerišu da bi se materijal niskog rizika mogao koristiti za izgradnju puteva i u drugim javnim radovima širom zemlje.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Mlađa ženska osoba, državljanka Srbije, poginula je u Budvi kada se odvezala sa sajle tokom parasejlinga i sa više od 50 metara pala u vodu, prenose crnogorski mediji.
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu, u krivičnom postupku koji se vodi povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, ukinulo je pritvor za četvoro okrivljenih, dok je za njih pet on produžen za 30 dana.
Stevica Deđanski iz Centra za razvoj međunarodne saradnje smatra da bi gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić trebalo da siđe među građane i priča sa njima, dok je politički analitičar Ivan Miletić istakao da zakon mora da važi za sve, te da institucije treba zaista da rade svoj posao.
Čamac koji je učestvovao u teškoj plovidbenoj nezgodi sa baržom 5. jula 2024. godine na reci Savi, a u kojoj su stradali kumovi Srđan Radosavljević i Jadranka Mor, izvučen je iz reke u prisustvu javnog tužioca. U toku je saobraćajno-tehničko veštačenje radi utvrđivanja okolnosti nesreće.
Na tlu jugoistočne Evrope trenutno se održava najveća američka vojna vežba u kojoj učestvuje oko 25.000 vojnika, što je jasna poruka da je, bez obzira na administraciju, Amerika vojno prisutna u Evropi i spremna na eskalaciju sukoba, izjavio je urednik Balkanske bezbednosne mreže Daniel Šunter.
Sedmoro ljudi je upucano i ranjeno, od kojih troje kritično, u parku u pregrađu Takome, u američkoj državi Vašington, u sredu uveče, saopštila je policija.
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding", koja su poslednjih decenija postala popularna među roditeljima.
Komentari (0)