(VIDEO) Telegram špijunaža: Kako Rusija vrbuje civile u Nemačkoj

Nemačka Služba za zaštitu ustavnog poretka (BfV) upozorava da Rusija sve češće koristi takozvane "agente za jednokratnu upotrebu" za sprovođenje obaveštajnih aktivnosti na teritoriji Nemačke. O ovom vidu špijunaže za "Otvori oči" priča penzionisani načelnik u BIA i sadašnji advokat, Radiša Roskić.

Autor:

M. K.

28.05.2025. 13:34

(VIDEO) Telegram špijunaža: Kako Rusija vrbuje civile u Nemačkoj

Ovi agenti su osobe koje nisu profesionalni špijuni, već pojedinci koji se, uglavnom putem društvenih mreža, angažuju za izvršavanje konkretnih, epizodnih zadataka u korist ruskih obaveštajnih službi.

Roskić ističe da su agenti ovog tipa poznati i kao "agenti niskog nivoa" i da u pravilu nemaju nikakvu formalnu povezanost s obaveštajnim strukturama, što ih čini posebno pogodnim za delovanje bez prevelike sumnje.

"Sve u obaveštajnim aktivnostima je drugačije nego što izgleda. Ovi agenti nisu klasični operativci, već ljudi koji iz raznih razloga borave u Nemačkoj, a ruske službe ih regrutuju putem društvenih mreža. Najčešće se to dešava preko aplikacija za razmenu poruka poput Telegrama", navodi Roskić.

On upozorava da društvene mreže, uključujući i one u svakodnevnoj upotrebi poput Instagrama, omogućavaju efikasno prikrivanje identiteta i stvarne pripadnosti vrbovanih pojedinaca, što ih čini pogodnim terenom za regrutaciju.

Foto: Newsmax Balkans

Kao najčešće zadatke ovih agenata, Roskić navodi:

"Plasiranje dezinformacija, praćenje objekata, procena snaga tokom izbora, pa čak i učestvovanje u sabotažama. Međutim, iako sabotaža zahteva viši stepen organizacije, upravo agenti niskog nivoa mogu igrati ključnu ulogu u njenom sprovođenju."

Upitan zašto bi nemačke službe obelodanile ovakve informacije, Roskić ukazuje na dublju logiku obaveštajnih operacija:

"Kada neko poput zamenika predsednika BfV, Sinana Selena, javno saopšti da raspolažu tim podacima, postavlja se pitanje - da li je cilj upozorenje javnosti, poruka ruskoj strani ili priprema terena za dalje poteze nemačke bezbednosne politike".

Fenomen "agenta za jednokratnu upotrebu" pokazuje koliko su se metode špijunaže prilagodile digitalnom vremenu.

U doba kada se informacije razmenjuju u realnom vremenu, a identiteti lako skrivaju, tradicionalne granice između civilnog života i obaveštajnog sveta postaju sve nejasnije.

Gostovanje Radiše Roskića pogledate u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)