(VIDEO) Ekspert o nuklearnim postrojenjima Irana: Moguća lokalna radijacija, prava opasnost oštećenje elektrane u Bušeru
Tri bombardovana iranska nuklearna objekta kao posledicu mogu imati lokalnu radijaciju. Najveća opasnost koja bi mogla da se dogodi je oštećenje nuklearke u Bušeru jer bi se potencijalno zračenje proširilo na sve okolne zemlje, izjavio je Zoran Drače iz Međunarodne agencije za atomsku energiju.
"Amerika je izvela bombardovanje tri nuklearna objekta u Iranu i oni su zbrisani", objavio je predsednik SAD Donald Tramp.
Teheran je potvrdio napade, ali je negirao da su nuklearna postrojenja uništena. Ovi udari predstavljaju najdirektniju vojnu intervenciju SAD u Iranu nakon više decenija. Eksplozije su se čule i u gradu Bušeru, gde je jedina iranska nuklearna elektrana koja radi uz rusku pomoć.
"Nuklearni program Irana počeo u vreme kad i naš u Vinči"
Zoran Drače iz Međunarodne agencije za atomsku energiju govorio je u Jutarnjem programu Newsmax Balkansa o tome kakva su iranska nuklearna postrojenja i reaktori.
"Iran ima dobro razvijen nuklearni program koji je počeo u vreme kada smo i mi počinjali nuklearni program u Vinči, što znači još u vreme iranskog šaha (prim. aut. poslednjeg monarha). Posle iranske revolucije, sve nuklearno-institucijske mogućnosti Irana su stale na neko vreme jer su Amerikanci prestali da isporučuju gorivo za reaktor, istraživački reaktor u Teheranu. Dakle, to je metalni uran koji je bio obogaćen skoro sa 90 odsto. Taj reaktor je bio primarno namenjen za proizvodnju izotopa, ali je, takođe, imao takozvane petlje u kojima su se radili razni eksperimenti, ozračivanja, gde se u principu ispitivao neki nuklearni fenomen", pojasnio je Drače u emisiji "Otvori oči".
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodao je da reaktor nije radio skoro deset godina, sve dok Iran nije sklopio sporazum sa Argentinom da se reaktor pretprojektuje na upotrebu nisko obogaćenog goriva, odnosno goriva koje je obogaćeno do 20 odsto.
"Taj centar u Teheranu je veliki istraživački centar i u suštini Iranci su nastavili sa radom, ima preko 20 laboratorija različitih vrlo slično onome što smo mi imali u Vinči u svoje vreme dok je radila na programima ovladavanja nuklearnim tehnologijama. Centar u Isfahanu je nešto noviji, ima tri istraživačka reaktora", dodao je sagovornik Newsmax Balkans.
Foto: Tanjug/AP/Maxar Technologies
Naveo je da se taj uran iz Isfahana transportovao u postrojenje u Nantzu.
"Iran ima i postrojenje u Fordovu koje je zakopano u podzemlju planine. Ono ima modernije centrifuge i u njima se vrši obogaćivanje urana. Tu su nađeni tragovi obogaćenja i 83 odsto", naveo je Drače.
Opasnost od zračenja na lokalnom nivou
Govoreći o tome dokle zračenje, ako ga ima, može da dopre, nuklearni stručnjak je istakao da postoji opasnost na lokalnom nivou.
"Kad su uništena postrojenja, radijacije ne bi trebalo da bude jer je uran-heksaflorid gas. Gas je korozivan i toksičan, ali uran će ostati u tlu, a florovodonične kiseline će se raspršiti i udisanje toga je smrtno opasno, ali na lokalnom nivou. Velike radijacije ne bi trebalo da bude jer je uran prirodni materijal i nije prošao kroz reaktor", ukazao je Drače.
Foto: Tanjug/AP/Oded Balilty
Dodao je da zračenje nije isto kao kad bombardujete elektranu, nuklearni istraživački reaktor ili bazen u kom se drži gorivo koje je prošlo kroz reaktor.
"Uran je teška čestica i kada je na tlu i ako uđe u lanac ishrane, može biti kancerogen. Ta tri postrojenja nose opasnost od zagađenja okoline. Tlo i izvori će možda biti neupotrebljivi. Ovo je dosta čist materijal", naglasio je on.
Šta ako dođe do oštećenja nuklearke u Bušeru
Kao tehnički oficir za Fukušimu, sagovornik je govorio i o potencijalnoj najvećoj opasnosti od zračenja, koje bi se oslobodilo i proširilo na okolne zemlje, u slučaju oštećenja nuklearke u gradu Bušeru.
"Reaktor u gradu Bušeru je fantastičan inženjerski poduhvat. U njegovom jezgru je 66 tona teškog goriva. Imate 20 tona teškog metala koji morate da iznesete i stavite na hlađenje. Tu bi trebalo da bude već oko 350 tona teškog materijala do sada koji sadrži fisione produkte. Ako bi došlo do topljenja jezgra u reaktoru zbog nedostatka hlađenja ili ako bi se slično dogodilo u bazenima, pojavili bi se radioaktivni izlivi i bili bi po količini materijala oko tri i po puta veći nego jedinica četiri černobilske elektrane. Ako bi se tako nešto desilo, sve zemlje u okolini bi imale radiolološke posledice", napomenuo je stručnjak iz Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Dodao je da je to najveća opasnost koja bi mogla da se desi u nuklearnim postrojenjima u Iranu.
"Bušer je nešto što je jako opasno, ako bi se oštetio, došlo bi do zračenja. Jedino što može da se proširi na okolne zemlje je zra katastrofa u Bušeru u nuklearnoj elektrani, sve ostalo kao posledicu može da ima lokalnu radijaciju", zaključio je nuklearni stručnjak.
Bivši načelnik uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane Petar Bošković rekao je za Newsmax Balkans da Izrael ima jedan od najboljih svetskih PVO sistema, a to će pokazati i broj žrtava i broj razrušenih objekata.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević smatra da nema elemenata da napad SAD na Iran ohrabri druge sile da se umešaju u sukob. Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović dodala je da Evropska unija ni na koji način nije bila uključena u napad.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO ( R )
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Pre ukučenja na most Gazela u Beogradu došlo je do lančanog sudara, jedna osoba je vozilom Hitne pomoći prevezena u zdravstvenu ustanovu, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Kamerunski predsednik Pol Bija, koji ima 92 godine, najavio je da će ponovo biti kandidat na predsedničkim izborima zakazanim za 12. oktobar 2025. godine.
Crni džip uleteo je velikom brzinom, kasno tokom prethodne noći, iz još nepoznatih razloga, u baštu restorana u atinskoj čevtrti Kolonaki, a prema podacima nadležnih službi, u nesreći je povređeno 11 osoba.
Evropska unija odložiće uvođenje recipročnih carina Sjedinjenim Američkim Državama, koje je trebalo da stupe na snagu u ponedeljak, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Zaposleni u Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) tokom specijalne operacije likvidirali su agente ruskih specijalnih službi, koji su po nalogu Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije izvršili ubistvo pukovnika SBU u Kijevu, saopštila je SBU na Fejsbuku.
Najmanje pret osoba je povređeno, a jedna je uhapšena u gradu Tore-Pačeko, na jugoistoku Španije tokom žestokih sukoba između krajnje desničarskih grupa, lokalnih stanovnika i migranata iz severne Afrike, nakon što su nepoznati napadači napali starijeg muškarca početkom nedelje.
Deset godina nakon što su britanski poslanici na referendumu izglasali izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, novo istraživanje pokazuje da većina građana četiri najveće članice EU podržava njen povratak, ali ne pod istim povlašćenim uslovima koje je ranije imala.
Komentari (0)