(FOTO) Guejdžou - neotkriveni biser Kine: Od najvećeg teleskopa sveta do litica sa 8.000 stepenika

Guejang je administrativni centar kineske provincije Guejdžou na jugu Kine i nalazi u njenom centralnom delu, uz obale reke Nanming.

17.07.2025. 15:29

(FOTO) Guejdžou - neotkriveni biser Kine: Od najvećeg teleskopa sveta do litica sa 8.000 stepenika

Ova planinska oblast južne Kine, dragocena je turistička destinacija, koju je Lonely Planet rangirao na 6. mestu na listi "10 najboljih regiona za posetu".

Kao nova velika turistička destinacija, Guejdžou ima poseban prirodni, kulturni i gurmanski šarm koji privlači sve veći broj posetilaca iz sveta koji žele da otkriju nešto posebno.

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism Zgrada Đasiu u Guejangu

Blaga klima i ekološki prihvatljiva atmosfera grada čine ga destinacijom gde tokom cele godine možete uroniti u zadivljujuće pejzaže, jedinstvenu etničku kulturu i uživati u ukusnim delikatesima.

Šta videti u Guejdžou?

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou TourismSajamski park Guejdžoua

Pored čuvenog vodopada Huanguošu, prostrani planinski region Guejdžou se takođe može pohvaliti brojnim izvanrednim kraškim predelima koji su proglašeni za svetsku prirodnu baštinu UNESKO-a, obiljem prelepih sela lokalnih Mjao, Dong, Jao i 18 drugih etničkih grupa koje se mogu pohvaliti vekovnim drvenim kućama, šarenim kostimima, radosnim etno festivalima tokom cele godine, kao i najvećim teleskopom na svetu koji istražuje misterije univerzuma.

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou TourismSajamski park Guejdžoua

Drevni grad Ženjuan

Bogati stari grad Ženjuan odiše elegancijom u etno stilu i predstavlja posebno mesto u ovoj provinciji sa značajnim etničkim manjinskim ukusima. 

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Sa više od 2.200 godina istorije, Ženjuan i dalje zadržava snažnu drevnu atmosferu koja podseća na stara vremena, sa sivim kamenim mostom, prelepim starim osmougaonim paviljonom sa lebdećom strehom i nizom urednih kamenih zgrada koje se nižu duž bistre reke Vujang. 

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Nekada je za ljude iz južne Kine da stignu do zemalja jugoistočne Azije, uključujući Burmu, Laos, Tajland, Indiju, ključna ruta bila upravo preko Guejdžoua. 

Danas je Ženjuan zaista mirno i opuštajuće mesto za provođenje dana, a noćni pejzaži su očaravajući.

Selo Žaoksing Dong

Ovo šarmantno etničko selo zajednice Dong, najveće je u celoj Kini, u kom živi više od 6.000 pripadnika naroda Dong. 

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Smešteno u dolini okruga Liping, okruženo planinama, selo Žaoksing Dong ima veoma lep pejzaž sa zelenim šumama koje okružuju uredne drvene kuće na padini, stvarajući miran grad sa prelepim potokom.

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Pet tornjeva u obliku bubnja koje se ovde nalaze su prilično atipično za selo Dong, koje izgledaju posebno slikovito i klasično.

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Sa brzim vozom koji povezuje mesto sa mnogim glavnim destinacijama, Žaoksing je posebno popularan za turiste, a noćna svetla koja selo pretvaraju u vilin grad u kineskom stilu mnoge inspirišu da ostanu dugo u noć.  

Polja zelenog čaja Maođijan na planini Dujun Luosike 

U Kini postoji tradicija ispijanja čaja više od 4.000 godina. Čaj je toliko važan za Kinu da je stvorena jedinstvena kultura i kult čaja. Sve počinje na plantažama čajeva. 

Posebna klima i geografski položaj, vedro nebo i zemljište, proizvode ne samo dobar čaj, već i prvi čaj, zbog čega se ovo područje naziva "prva šolja prolećnog čaja".

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Ubrani listovi proći će čitav proces pripreme pre nego što budu spremni za pakovanje. Prema lokalnim običajima, prvu šolju prolećnog čaja proba najstariji i najugledniji meštanin sela, koji sudi o kvalitetu.

Čaj iz Guejdžoua nije zagađen jer je korišćenje hemijskog đubriva ili pesticida strogo zabranjeno. Poslednjih godina raste popularnost čaja u Guejdžouu, ali raste i prodaja.

Foto: AP/Dan Sandoval/Guizhou Tourism

Godine 2016. prodato je oko 900 tona čaja, a prošle godine 1.900 tona. Očekuje se da ovogodišnja prodaja premaši 3.000 tona, što je vrednost oko 75 miliona dolara.

Rastu i prihodi lokalnim seljanima, jer sezona branja donosi šansu za zapošljavanje.

Najveći svetski teleskop za istraživanje svemira

FAST, skraćenica od Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (Sferični teleskop sa otvorom blende od pet stotina metara), najveći je radio-teleskop sa punim otvorom blende, najosetljiviji radio-teleskop i drugi najveći teleskop sa jednim otvorom blende na svetu, a naziva se "Oko neba".

Konstruisan 22 godine u selu Davodang, u južnom Guejdžouu, i konačno pušten u upotrebu u januaru 2020. godine nakon testiranja, FAST je važan projekat kineskih astronomskih istraživanja. Do sada je u ovom velikom "loncu za kuvanje" površine 30 fudbalskih terena pronađeno 93 potvrđena novootkrivena pulsara.

Pored toga što mogu videti "Oko", posetioci imaju priliku da istražuju misterija univerzuma uz bogat niz upoznavanja i demonstracija radio-astronomije, raznih radio-teleskopa, crnih rupa, istorije astronomije u Kini, razvoja univerzuma, spekulacija o vanzemaljcima itd. Uz interakcije i igre, moguće je provesti fantastično vreme u "Astronomskom gradu".

Vodopad Huanguošu u Anšunu - najveći vodopad u Aziji raznolike lepote

Vodopad Huanguošu je najveća turistička atrakcija u Guejdžouu od prošlog veka. To je najveći vodopad u Aziji, visok 77,8 metara i dug 101 metar, koji zadivljuje sve posetioce svojom izvanrednom veličanstvenom snagom, bilo da šetaju stazom iza vodopada ili se dive njegovom glamuru iz različitih uglova.

Foto: Envato

Takođe, prostrano živopisno područje može se pohvaliti raznim vodopadima koji izgledaju elegantno i mirno u normalnim mesecima, a divlje tokom poplavnih meseci.

Fanđing - hramovi na litici do kojih vodi više od 8.000 stepenica

Planina Fanđingšan, često nazivana jednostavno Fanđing, nalazi se na severoistoku provincije Guejdžou. Deo je planinskog venca Vuling i nalazi se na listi svetske baštine UNESKO-a od 2018. godine.

Sama planina visoka 2.572 metra, puna je vertikalnih litica, dramatičnih pejzaža, gustih šuma i dubokih kanjona, a zbog godina izolacije zadržala je veliki biodiverzitet, pa su njene šume pune biljnih i životinjskih vrsta.

Neverovatan pogled na spoj dva visoka planinska vrha krunisana sa dva hrama, često se viđa na promotivnim fotografijama Fanđingšana i Guejdžoua. Na vrhu usamljene stene, skoro stotinu metara iznad okolnih planina, nalaze se Budin hram i Maitrejin hram, razdvojeni uskim mostom koji posetioci mogu preći.

Foto: EnvatoDva hrama na strmoj litici, povezana uskim mostom u dramatičnom planinskom pejzažu, predstavljaju turističku atrakciju, ali i sveto mesto za budizam.

Šareni kameni stub u obliku pečurke, koji zadržava svoj neverovatan oblik više od milijardu godina, dokazuje neverovatnu kreativnost prirode.

Zlatni vrh koji se uzdiže na 2.493 metra, okružen čestim oblacima, daje misteriozan šarm ovoj svetoj zemlji budističke kulture.

Međutim, jedinstveno oblikovane stenovite formacije sa slojevima metala i fosila u moru pružaju svetu važan dokaz da je područje Fanđingšan zapravo pripadalo okeanu pre 1,4 milijarde godina.

Ova sveta planina budizma jedno je od najmističnijih i najspektakularnijih mesta u ovom delu sveta.


Hramovi su izgrađeni tokom dinastije Ming, u 15. veku, ali je planina Fanđingšan bila mesto hodočašća i pre toga. Tokom vekova su renovirani i proširivani, i do danas ostaju simbol uspona, kako duhovnog tako i bukvalnog.

Naime, do njih vodi više od 8.000 stepenica, a uspon, u zavisnosti od kondicije, može trajati nekoliko sati.

Beipanđang - najviši most na svetu

Most Beipanđiang se uzdiže 564 metra iznad dna kanjona i najviši je most u Kini, pa zapravo i na svetu. Prostire se preko Velikog kanjona Huađang u provinciji Guejdžou. Poređenja radi, most Golden Gejt u San Francisku je visok 67 metara, a njujorški Svetski trgovinski centar - najviša zgrada u SAD - visok je 540 metara.

Izgradnja ovog čeličnog visećeg mosta sa rešetkastim konstrukcijama iznad reke Beipa.trajala je tri godine i koštala je 146,7 miliona dolara. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)