Nemački sud: AfD je ekstremno desničarska organizacija

Nemački sud odbacio je žalbu krajnje desne Alternative za Nemačku (AfD), uloženu zbog procene domaće domaće tajne službe iz maja ove godine da je AfD, trenutno druga po snazi stranka iza CDU, "ekstremno desničarska organizacija", javlja agencija dpa.

Izvor: FoNet

22.07.2025. 23:59

Nemački sud: AfD je ekstremno desničarska organizacija

To znači da je presuda regionalnog upravnog suda u Kelnu, koja je potvrdila klasifikaciju Saveznog biroa za zaštitu ustavnog poretka (BfV) o AfD kao "ekstremno desničarskoj organizaciji", konačna, prenela je agencija Hina.

Savezni bito, koji je ujedno unutrašnja tajna služba, početkom maja je ceo AfD, uključujući i sada raspušteni ogranak mladih, proglasio ekstremno desničarskom organizacijom koja širenjem nacionalne i rasne mržnje deluje protiv ustavnog poretka Nemačke.

Dotad su tako okvalifikovani bili samo ogranci stranke u saveznim pokrajinama Saska, Saska-Anhalt i Tiringija.

Klasifikacije stranke kao ekstremističke omogućuje da BfV nadzire AfD metodama tajne službe poput prisluškivanja i infiltriranja doušnika. Sud u Minsteru je ranije takođe odbio žalbu stranke, navodeći da je prikupljen dovoljan broj dokaza koji upućuju kako AfD nastoji da nanese štetu slobodnom demokratskom poretku.

Foto: AP/Michael Sohn

Nakon te odbijenice, AfD se obratio upravnom sudu u Lajpcigu. Nakon parlamentarnih izbora Alternativa za Nemačku je izašla kao druga najsnažnija stranka u zemlji.

Savezni biro je u maju ocenio da "prevladavajući stav u stranci, koji se temelji na principu etničkog porekla, nije u skladu s demokratskim poretkom u Nemačkoj".

"Kontinuirana agitacija protiv izbeglica i muslimana"

Toj partiji se stavlja na teret da građane migrantskog porekla iz muslimanskih zemalja ne tretira kao ravnopravne građane naspram dela stanovništva koje stranka doživljava kao pripadnike nemačkog naroda.

Savezni biro je tada upozorio na kontinuiranu agitaciju protiv izbeglica, muslimana i drugih manjina.

Zvaničnici AfD, kako se navodi, višekratno su širili predrasude, koristeći izraze poput "migranti s noževima" ili generalizovane tvrdnje o navodno nasilnom etnokulturnom nasleđu, navodi dpa.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)