Velika Britanija planira vremenako ograničenje korišćenja društvenih mreža za decu
Vlada Velike Britanije planira da uvede vremensko ograničenje korišćenja društvenih mreža za decu kako bi se rešio problem "kompulzivnog" korišćenja ekrana, izjavio je ministar za digitalne tehnologije, Piter Kajl.
U intervjuu za Skaj njuz, Kajl je istakao zabrinutost zbog prekomernog vremena koje deca provode na aplikacijama poput TikToka i Snepčeta, kao i zbog sadržaja kojem su izloženi.
Vlada razmatra uvođenje ograničenja od dva sata po aplikaciji dnevno, uz mogućnost automatske blokade pristupa nakon što dete dostigne vremenski limit, umesto da se samo prikaže obaveštenje o utrošenom vremenu, a takođe se razmatraju i noćna ili školska zabrana pristupa mrežama.
"Mislim da se neki roditelji osećaju nemoćno kada je reč o tome kako da pomognu svojoj deci da budu zdravija na internetu. Neka deca čak i sama osećaju da im je potrebna pomoć da povrate kontrolu nad svojim online životima", rekao je Kajl.
Skupštinska većina u Donjem domu holandskog parlamenta pozvala je da se uvede zabrana korišćenja društvenih mreža koje koriste takozvane "tehnike izazivanja zavisnosti" za decu mlađu od 15 godina.
Holandska vlada izdala je smernice o vremenu provedenom pred ekranima za decu, prema kojima je za bebe i predškolce zabranjeno korišćenje ekrana, dok se za tinejdžere starije od 12 godina preporučuje maksimalno tri sata dnevno.
U anketi u kojoj je učestvovalo hiljadu učenika, većinom uzrasta 14 i 15 godina, 40 odsto njih je reklo da provodi najmanje šest sati dnevno na internetu, dok svaki peti navodi da na mrežama provodi i do osam sati.
Većina dece mlađe od 16 godina (55 odsto) navela je da su bila izložena neprikladnom seksualnom ili nasilnom sadržaju, često bez prethodnog upozorenja, dok je tri četvrtine njih priznalo da ih kontaktiraju nepoznate osobe putem interneta.
Kajl je najavio da će o konkretnim merama javnost biti obaveštena ove jeseni.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Vladajući Pokret Evropa sad u Crnoj Gori predložio je izmjene Izbornog zakona prema kojima bi se kvote za zastupljenost žena na izbornim listama povećale sa 30 na 40 odsto. Da li bi veća zastupljenost žena na izbornim listama otvorila put ka boljoj rodnoj ravnopravnosti i kakva su prava žena u Crnoj Gori, pitamo gošću Stava regiona predsjednicu Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Jelenku Andrić.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
U emisiji Sinteza, predsednik Udruženja književnika Srbije, Miloš Janković, otkriva kako marginalizacija kulture negativno utiče na društvo i podstiče površne vrednosti. Janković upozorava da je budžet za kulturu u Srbiji znatno ispod evropskog proseka, dok država, iako sluša, ne čini dovoljno da odgovori na potrebe kulturnog sektora.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-FILMSKE NOVOSTI PRIKAZUJU TITOVA SOBA TAJNI-TITO I UMETNOST
Arhivski snimci, važni događaji i retki filmovi biće predstavljeni u posebnom segmentu programa, pružajući autentičan prikaz istorije na filmskom platnu.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Argentinski umetnik Martin Ron završio je mural pape Franje u La Plati, dug 50 metara, čime je obeležio završnicu trilogije posvećene najpoznatijim ličnostima Argentine.
Italijanski Senat jednoglasno je usvojio nacrt zakona kojim se u Krivični zakonik uvodi novo krivično delo femicid, za koje je predviđena kazna doživotnog zatvora.
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je da je Iran potpuno spreman za novi vojni sukob s Izraelom, upozorivši da Teheran ne polaže mnogo nade u trajnost trenutnog primirja.
Vodeće nemačke kompanije, među kojima su Simens, Dojče banka, BMW i Folksvagen, kao i oko 60 drugih firmi, obavezale su se da će u okviru inicijative "Napravljeno u Nemačkoj" (Made in Germany) uložiti najmanje 631 milijardu evra u nemačku privredu u naredne tri godine.
Njujorška investiciona banka Goldman Saks u najnovijoj analizi prognozira da će osnovna "recipročna" carina SAD za većinu zemalja sveta, koju promoviše predsednik Donald Tramp, porasti sa sadašnjih 10 odsto na 15 odsto, dok bi carina za bakar i kritične minerale mogla da bude čak 50 odsto.
Komentari (0)