Deset najvećih predsedničkih skandala u SAD: Dete s robinjom, podsuknje, Votergejt, Merlin Monro, Iran, Monika Levinski
Trka za predsednika Sjedinjenih Američkih Država dobila je epilog pobedom Donalda Trampa, a tokom intenzivne izborne kampanje javnost je mogla da čuje brojne međusobne optužbe kandidata, koje su uključivale i fabrikovanje afera.
Američku istoriju obeležili su brojni skandali u koje su bili umešani predsednici SAD, a listu deset najvećih afera sastavioje Nexsmax.com.
1. Tomas Džeferson, afera Sali Hemings (1802)
Treći predsednik SAD "začetnik" je predsedničkih seksualnih skandala. Pričalo se da je Tomas Džeferson imao aferu, pa čak i decu sa Seli Hemings, jednom od robinja u Montičelu.
Foto: AP/Rembrandt Peale
To se navodno dogodilo nakon što je Džeferson postao udovac. Pored toga što je bila robinja, Hemings je bila njegova snaja, koja je, prema zapisima, rodila šestoro dece.
On je te glasine demantovao. Međutim, DNK testovi obavljeni 1998. godine potvrdili su da je on otac najmanje jednog deteta Seli Hemings.
Džefersonov biograf Džozef Džej Elis je zapisao: "Navodna veza između Tomasa Džefersona i Seli Hemings može se opisati kao najduža mini-serija u američkoj istoriji".
2. Bračni nered, Endru Džekson (1828)
Foto: AP/Ralph E.W. Earl
Endru Džekson je oženio Rejčel Donelson 1791. Ispostavilo se, međutim, da ona u vreme braka nije bila razvedena od prethodnog muža.
Ona je mislila da je razvod okončan, ali ju je prvi muž optužio za preljubu. Džekson je morao da čeka još tri godine da bi legalno oženio Rejčel.
Foto: Wikipedia/ Ralph Eleaser Whiteside Earl
Iako se sve to dogodilo više od 30 godina pre njegove predsedničke kandidature, ipak su to koristili Džeksonovi politički protivnici. Rejčel je umrla dva meseca pre nego što je preuzeo dužnost, a on je za njenu smrt okrivio lične napade.
3. "Afera podsuknji" Endru Džeksona (1830–1831)
Foto: Wikipedia/Thomas Sully
Još jedan bračni skandal obeležio je predsednički mandat Endrua Džeksona. Taj događaj je poznat kao "afera podsuknji".
Predsednikov prijatelj i vojni sekretar Džon Henri Iton oženio je Margaret "Pegi" O’Nil, ćerku vlasnika pansiona i taverne u Vašington DC, koja je bila popularna među političarima i vojnim zvaničnicima. Margaret je, međutim, pratila reputacija da je promiskuitetna. Posledice te situacije, navele su Džeksona da raspusti kabinet.
Foto: Wikipedia
Profesorka istorije i američkih studija na Univerzitetu Jejl Džoan B. Friman upisala je da je skandal podelio Džeksonovu administraciju u dva tabora: "Džekson i državni sekretar Martin Van Buren podržavali su Itonse, dok veliki deo Džeksonovog kabineta definitivno nije - i njihove žene su prezirale Margaret".
4. Credit Mobilier, Uliks S. Grant (1868)
Foto: AP
Kompanija Credit Mobilier je krala sredstva od Union Pacific Railroad-a manipulativnim ugovorima. Kompanija je pokušala to da prikrije prodajom akcija u Credit Mobilieru, uz ogroman popust vladinim zvaničnicima.
Foto: AP
Među kupcima su bili članovi kongresa i Grantov potpredsednik Šujler Kolfaks. Kada je ovo otkriveno, reputacija mnogih bila je narušena, uključujući Uliksa S. Granta.
5. "Ma-ma, ma-ma, gde mi je tata?", Grover Klivlend (1884)
Foto: AP
Grover Klivlend je imao aferu sa udovicom Mariom C. Halpin, koja je kasnije rodila sina. Godinama posle, tokom Klivlendove predsedničke kandidature, ona je tvrdila da je Klivlend otac i dečaka je nazvala Oskar Folsom Klivlend.
On nije poricao vezu i pristao je da plaća alimentaciju, a zatim pokrio troškove smeštaja deteta u sirotište kada Halpin više nije mogla da ga odgaja.
Tokom njegove kampanje 1884. protivnici bi neretko skandirali: "Ma-ma, ma-ma, gde je moj tata? Otišao u Belu kuću, ha, ha, ha".
Međutim, glasači su prepoznali da je Klivlend bio iskren u vezi sa aferom. Iako je to bio skandal, poštenje mu je pomoglo da pobedi na izborima.
6. Teapot Dome, Voren G. Harding (1922)
Foto: AP
Za administraciju Vorena G. Hardinga 1922. nije bila nimalo zabavna godina. Njegov sekretar za unutrašnje poslove Albert Fal preuzeo je kontrolu nad rezervama nafte u saveznoj zemlji u Vajomingu, poznatoj kao Teapot Dome.
Ali Fal je prihvatao mito lakše nego što je tražio ponude od privatnih naftnih kompanija za pravo na razvoj rezervi. Mito je uključivao poklone i beskamatne kredite za prava na zakup. Falk je proglašen krivim i osuđen na zatvorsku kaznu.
7. Afera Merilin Monro, Džon F. Kenedi (1961-1963)
Foto: AP
Iza kulisa onoga što je nazvano "Kamelot", što je uključivalo prelepu porodicu i elegantnu prvu damu, bio je neuredan i komplikovan Kenedijev lični život.
Kenedijev specijalni pomoćnik Dejv Pauers obezbeđivao je mlade žene, posebno plavuše, za sastajanje sa predsednikom. To su bile devojke na početku karijere, niže stažistkinje, pa sve do plavokose holivudske seks bombe Merilin Monro.
Jedan agent tajne službe opisao je kako je izgledao njegov posao pod Kenedijevom administracijom: "Svi su mislili da rizikujem život, a zapravo sam bio tamo da pazim da ga ne uznemiravaju dok ima pauzu pod tušem sa dve devojke sa Dvanaeste avenije".
8. Votergejt, Ričard Nikson (1972-1974)
Foto: AP/Charles Tasnadi
Tokom Niksonove predizborne kampanje 1972. godine, pet muškaraca je uhvaćeno kako provaljuju u Nacionalni štab Demokratske stranke koji se nalazio u kompleksu hotela Votergejt u Vašingtonu, D.C.
Iako Nikson i njegovi savetnici nisu znali ništa o planovima pre provale, kasnije su radili na tome da je prikriju. Ali to je ubrzo sustiglo i preplavilo predsednika. Umesto da se suoči sa opozivom, Nikson je podneo ostavku 9. avgusta 1974. godine.
Foto: AP
Izreka "nije zločin, već zataškavanje ono što vas dovodi u nevolje" potiče upravo iz Votergejt skandala.
9. Iran-Contra, Ronald Regan (1985-1987)
Foto: AP/Ron Edmonds
Članovi administracije Ronalda Regana bili su umešani u skandal Iran-Kontra, gde je novac dobijen od prodaje oružja Iranu tajno isporučen kontrašima u Nikaragvi. Oni su nastojali da zbace tamošnji socijalistički režim i uspostave demokratsku vlast.
Foto: AP/Bob Daugherty
Nadali su se da će prodajom oružja Iranu teroristi biti spremniji da predaju američke taoce, a skandal je izazvao nekoliko saslušanja u Kongresu.
Optuženo je 14 osoba u ovom slučaju, a petoro je na kraju pomilovano.
10. Afera Monika Levinski, Bil Klinton (1995-1998)
Foto: AP/Nick Ut
Bil Klinton je bio umešan u nekoliko seksualnih skandala, od kojih je najznačajnija afera bila sa Monikom Levinski. Levinski je bila pripravnica u Beloj kući sa kojom je Klinton imao intimni odnos, odnosno ono što je nazvao "nepravilnim fizičkim odnosom".
On je kategorički negirao aferu tokom televizijskog nastupa.
Foto: AP/Martin Cleaver
Klinton je to takođe negirao pod zakletvom, što je rezultiralo glasanjem o opozivu u Predstavničkom domu 1998. godine.
Iako Senat nije uspeo da ga smeni sa funkcije, taj događaj je ukaljao njegovo predsedništvo, kao drugog predsednika koji je opozvan, uz Endrua Džonsona.
Pravo na nasledstvo jednako za sve-zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. Gošća Jelena Ružić.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je kompanija Koka-Kola pristala da koristi pravi šećer od trske u svojim pićima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Grčka policija uhapsila je pet osoba u vezi sa ubistvom profesora kalifornijskog Univerziteta u Berkliju, koje se dogodilo početkom jula u predgrađu Atine, saopštili su zvaničnici.
Rusija je predala Ukrajini još 1.000 tela vojnika ukrajinskih oružanih snaga u okviru Istanbulskih sporazuma, izjavio je šef ruske delegacije na pregovorima sa Ukrajinom Vladimir Medinski.
Državljanin Srbije, 69-godišnji muškarac, izvučen je u sredu bez svesti iz mora u oblasti popularnog letovališta Olimpik bič, dva kilometra udaljenog od gradića Paralija, piše grčki list "Prototema".
Najmanje 69 osoba je poginulo, a još 11 se vodi kao nestalo u požaru koji je jutros izbio u hipermarketu u gradu Kutu u istočnom Iraku, saopštili su lokalni zdravstveni zvaničnici i policijski izvori.
Nemačka savezna vlada odbacila je nacrt zakona budžeta Evropske unije za period od 2028. do 2034. godine koji je predstavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, a koji predviđa izdvajanja od oko dve milijarde evra za taj sedmogodišnji period.
Komentari (0)