Deset najvećih predsedničkih skandala u SAD: Dete s robinjom, podsuknje, Votergejt, Merlin Monro, Iran, Monika Levinski
Trka za predsednika Sjedinjenih Američkih Država dobila je epilog pobedom Donalda Trampa, a tokom intenzivne izborne kampanje javnost je mogla da čuje brojne međusobne optužbe kandidata, koje su uključivale i fabrikovanje afera.
Izvor: Newsmax.com |
09.11.2024. 18:59
Foto: AP/White House/Cecil Stoughton
Američku istoriju obeležili su brojni skandali u koje su bili umešani predsednici SAD, a listu deset najvećih afera sastavioje Nexsmax.com.
1. Tomas Džeferson, afera Sali Hemings (1802)
Treći predsednik SAD "začetnik" je predsedničkih seksualnih skandala. Pričalo se da je Tomas Džeferson imao aferu, pa čak i decu sa Seli Hemings, jednom od robinja u Montičelu.
To se navodno dogodilo nakon što je Džeferson postao udovac. Pored toga što je bila robinja, Hemings je bila njegova snaja, koja je, prema zapisima, rodila šestoro dece.
On je te glasine demantovao. Međutim, DNK testovi obavljeni 1998. godine potvrdili su da je on otac najmanje jednog deteta Seli Hemings.
Džefersonov biograf Džozef Džej Elis je zapisao: "Navodna veza između Tomasa Džefersona i Seli Hemings može se opisati kao najduža mini-serija u američkoj istoriji".
2. Bračni nered, Endru Džekson (1828)
Endru Džekson je oženio Rejčel Donelson 1791. Ispostavilo se, međutim, da ona u vreme braka nije bila razvedena od prethodnog muža.
Ona je mislila da je razvod okončan, ali ju je prvi muž optužio za preljubu. Džekson je morao da čeka još tri godine da bi legalno oženio Rejčel.
Iako se sve to dogodilo više od 30 godina pre njegove predsedničke kandidature, ipak su to koristili Džeksonovi politički protivnici. Rejčel je umrla dva meseca pre nego što je preuzeo dužnost, a on je za njenu smrt okrivio lične napade.
3. "Afera podsuknji" Endru Džeksona (1830–1831)
Još jedan bračni skandal obeležio je predsednički mandat Endrua Džeksona. Taj događaj je poznat kao "afera podsuknji".
Predsednikov prijatelj i vojni sekretar Džon Henri Iton oženio je Margaret "Pegi" O’Nil, ćerku vlasnika pansiona i taverne u Vašington DC, koja je bila popularna među političarima i vojnim zvaničnicima. Margaret je, međutim, pratila reputacija da je promiskuitetna. Posledice te situacije, navele su Džeksona da raspusti kabinet.
Profesorka istorije i američkih studija na Univerzitetu Jejl Džoan B. Friman upisala je da je skandal podelio Džeksonovu administraciju u dva tabora: "Džekson i državni sekretar Martin Van Buren podržavali su Itonse, dok veliki deo Džeksonovog kabineta definitivno nije - i njihove žene su prezirale Margaret".
4. Credit Mobilier, Uliks S. Grant (1868)
Kompanija Credit Mobilier je krala sredstva od Union Pacific Railroad-a manipulativnim ugovorima. Kompanija je pokušala to da prikrije prodajom akcija u Credit Mobilieru, uz ogroman popust vladinim zvaničnicima.
Među kupcima su bili članovi kongresa i Grantov potpredsednik Šujler Kolfaks. Kada je ovo otkriveno, reputacija mnogih bila je narušena, uključujući Uliksa S. Granta.
5. "Ma-ma, ma-ma, gde mi je tata?", Grover Klivlend (1884)
Grover Klivlend je imao aferu sa udovicom Mariom C. Halpin, koja je kasnije rodila sina. Godinama posle, tokom Klivlendove predsedničke kandidature, ona je tvrdila da je Klivlend otac i dečaka je nazvala Oskar Folsom Klivlend.
On nije poricao vezu i pristao je da plaća alimentaciju, a zatim pokrio troškove smeštaja deteta u sirotište kada Halpin više nije mogla da ga odgaja.
Tokom njegove kampanje 1884. protivnici bi neretko skandirali: "Ma-ma, ma-ma, gde je moj tata? Otišao u Belu kuću, ha, ha, ha".
Međutim, glasači su prepoznali da je Klivlend bio iskren u vezi sa aferom. Iako je to bio skandal, poštenje mu je pomoglo da pobedi na izborima.
6. Teapot Dome, Voren G. Harding (1922)
Za administraciju Vorena G. Hardinga 1922. nije bila nimalo zabavna godina. Njegov sekretar za unutrašnje poslove Albert Fal preuzeo je kontrolu nad rezervama nafte u saveznoj zemlji u Vajomingu, poznatoj kao Teapot Dome.
Ali Fal je prihvatao mito lakše nego što je tražio ponude od privatnih naftnih kompanija za pravo na razvoj rezervi. Mito je uključivao poklone i beskamatne kredite za prava na zakup. Falk je proglašen krivim i osuđen na zatvorsku kaznu.
7. Afera Merilin Monro, Džon F. Kenedi (1961-1963)
Iza kulisa onoga što je nazvano "Kamelot", što je uključivalo prelepu porodicu i elegantnu prvu damu, bio je neuredan i komplikovan Kenedijev lični život.
Kenedijev specijalni pomoćnik Dejv Pauers obezbeđivao je mlade žene, posebno plavuše, za sastajanje sa predsednikom. To su bile devojke na početku karijere, niže stažistkinje, pa sve do plavokose holivudske seks bombe Merilin Monro.
Jedan agent tajne službe opisao je kako je izgledao njegov posao pod Kenedijevom administracijom: "Svi su mislili da rizikujem život, a zapravo sam bio tamo da pazim da ga ne uznemiravaju dok ima pauzu pod tušem sa dve devojke sa Dvanaeste avenije".
8. Votergejt, Ričard Nikson (1972-1974)
Tokom Niksonove predizborne kampanje 1972. godine, pet muškaraca je uhvaćeno kako provaljuju u Nacionalni štab Demokratske stranke koji se nalazio u kompleksu hotela Votergejt u Vašingtonu, D.C.
Iako Nikson i njegovi savetnici nisu znali ništa o planovima pre provale, kasnije su radili na tome da je prikriju. Ali to je ubrzo sustiglo i preplavilo predsednika. Umesto da se suoči sa opozivom, Nikson je podneo ostavku 9. avgusta 1974. godine.
Izreka "nije zločin, već zataškavanje ono što vas dovodi u nevolje" potiče upravo iz Votergejt skandala.
9. Iran-Contra, Ronald Regan (1985-1987)
Članovi administracije Ronalda Regana bili su umešani u skandal Iran-Kontra, gde je novac dobijen od prodaje oružja Iranu tajno isporučen kontrašima u Nikaragvi. Oni su nastojali da zbace tamošnji socijalistički režim i uspostave demokratsku vlast.
Nadali su se da će prodajom oružja Iranu teroristi biti spremniji da predaju američke taoce, a skandal je izazvao nekoliko saslušanja u Kongresu.
Optuženo je 14 osoba u ovom slučaju, a petoro je na kraju pomilovano.
10. Afera Monika Levinski, Bil Klinton (1995-1998)
Bil Klinton je bio umešan u nekoliko seksualnih skandala, od kojih je najznačajnija afera bila sa Monikom Levinski. Levinski je bila pripravnica u Beloj kući sa kojom je Klinton imao intimni odnos, odnosno ono što je nazvao "nepravilnim fizičkim odnosom".
On je kategorički negirao aferu tokom televizijskog nastupa.
Klinton je to takođe negirao pod zakletvom, što je rezultiralo glasanjem o opozivu u Predstavničkom domu 1998. godine.
Iako Senat nije uspeo da ga smeni sa funkcije, taj događaj je ukaljao njegovo predsedništvo, kao drugog predsednika koji je opozvan, uz Endrua Džonsona.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Na Gučkom putu kod mesta Grab, dogodilo se više udesa u kojima su učestvovala četiri vozila, a povređen su dve osobe, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz policijske uprave Čačak.
Nakon što je u rušenju nadstrešnice ispred ulaza u zgradu Železničke stanice u Novom Sadu nastradalo 14 ljudi, pred zgradom Vlade Srbije održan je protest parlamentarne opozicije, koji je završen šetnjom do Predsedništva Srbije.
Aktivisti za zaštitu životne sredine u provinciji Trentino na severu Italije započeli su kampanju da zaustave seču 200 godina stare jelke koja je namenjena da bude glavni ukras za ovogodišnju proslavu Božića u Vatikanu.
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp imenovao je republikanskog kongresmena Majka Volca za svog savetnika za nacionalnu bezbednost, dok će novi ambasador u Izraelu biti bivši guverner Arkanzasa Majk Hakabi.
Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer ocenio je da je predlog tri opozicione stranke da prevremeni parlamentarni izbori u toj zemlji budu održani 23. februar naredne godine "realističan".
Trka za Predstavnički dom američkog Kongresa i dalje traje, jer je u igri još 16 mesta, a prema poslednjim podacima, republikancima su potrebna samo četiri za neophodnu većinu od 218 mandata, prenosi AP.
Nadbiskup Kanterberija i poglavar Anglikanske crkve Džastin Velbi podneo je ostavku posle izveštaja da je njegova institucija prikrivala zlostavljanje dečaka i mladića, a u pismu je izneo žaljenje što nije uspeo da osigura odgovarajuću istragu navoda o zlostavljanjima, prenosi Rojters.
Dve nedelje nakon razornih poplava u istočnoj Španiji, meteorološke službe su upozorile građane na oprez, pošto se ponovo očekuje nove nepogode, jer nailaze obilne padavine i niske temperature.
Turska je popularna destinacija za estetsku hirurgiju zbog relativno niskih cena, ali je bila predmet upozorenja britanskih zdravstvenih zvaničnika zbog brojnih komplikacija i smrtnih ishoda, prenosi Dejli miror.
Komentari (0)