Ozbiljne sumnje su ukazivale da navigacioni sistemi ne funkcionišu zbog ometanja iz Rusije. Vlada Velike Britanije je još u martu optužila Moskvu da je ometala GPS signal aviona u kom je leteo bivši Sekretar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva Grant Šaps.
Pored svih registrovanih ometanja navigacije iznad Baltika, američka Fondacija za otpornu navigaciju i merenje vremena - Viržinija (SAD), registrovala je istu sabotažu i na Bliskom istoku.
Redakcija Newsmax Balkans je kontaktirala predsednika ove fondacije Dejnu Gauarda kako bi saznala koliko je ovo opasno i kako je moguće odupreti se ovom nevidljivom ratovanju.
Gauard je ocenio da je moguće dokazati da ometanje GPS signala iznad Baltičkog mora dolazi iz Rusije.
"U stvari, različiti istraživači su pokazali da su specifični slučajevi ometanja došli iz Rusije, ali zaista, to je nešto o čemu mi zaista ne treba ni da se pitamo, jer znamo da su to specifični slučajevi i niko drugi nema motiv da radi sva ova ometanja. Zašto bi neko ometao komercijalne avione i iz kog razloga? Jedini pravi razlog je navodno zaštita Moskve, Sank Peterburga i drugih mesta od napada dronovima, ali zaista nivo ometanja koji vidimo nije potreban za to", smatra on.
Prema rečima našeg sagovornika, prava motivacija je da se potkopaju zapadne institucije i sistemi i da se unese nedostatak poverenja u sve što dolazi od Zapada, "tako da je ovo zaista politički napad kao i njihova vojna operacija".
Kako da GPS prijemnici budu otporniji
Smetnje sa GPS-om i drugim satelitskim navigacionim signalima mogu imati različite uticaje, dodaje Gauard.
"Najveći uticaj koji sada vidimo su dva broda na moru, koji se nalaze unutar mesta ometanja i na avione, jer su signali ometanja u liniji vidljivosti tako da će svako ko nema prepreku između sebe i predajnika za ometanje biti pogođen. Kao što sam rekao avioni su visoko i zato što su u vidokrugu ometača i vide dalje, oni su najviše pogođeni. Njihovi navigacioni sistemi i drugi sistemi komunikacije i bezbednosni sistemi koji se oslanjaju na GPS su onemogućeni ili 'prevareni', što je zapravo gore, jer tada imate opasno pogrešne informacije", naglašava on.
Dodaje da trenutno postoje drugi sistemi za vazduhoplovstvo, ali da oni nisu ni približno tako efikasni.
"I ti sistemi su samo za navigaciju, tako da za druge bezbednosne sisteme u avionu nisu povezani i ne moraju nužno da rade za te sisteme. Ako se posmatra dugoročno, postoje i drugi navigacioni sistemi koji se mnogo razlikuju od GPS-a koji bi mogli da se uvedu širom sveta. Neki od njih već postoje i njih bi avioni mogli da iskoriste kao prednost, ali za sada ne vidimo da se mnogo na tome radi, osim u Rusiji i Kini, Južnoj Koreji u Saudijskoj Arabiji i da, verovatno i u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali opet nisu dovoljno široko raspoređeni da bi se isplatilo avijaciji da ih iskoristi, barem ne još uvek", ocenio je Gauard.
Foto: Privatna arhivaDejna Gauard
Ono što se dešava, dodaje on, jeste da avion i dalje može da se navodi - navigacijom, ali takva navigacija postaje manje efikasna i troši više goriva.
"Potrebno je više vremena i naravno bezbednosni sistemi na koje su piloti navikli, više nisu tu, tako da piloti moraju da budu mnogo pažljiviji, jer ima više mogućnosti za greške. Znate, kada postoji više mogućnosti za grešku postoji više mogućnosti za nezgode. Ne volimo da kažemo da je letenje sada opasno, volimo da kažemo da je margina bezbednosti koju je avijacija imala ranije, smanjena", kaže Gauard.
U međuvremenu, dodaje, postoje stvari koje se mogu učiniti da bi GPS prijemnici bili otporniji na smetnje.
"Antene, softverski paketi i takve stvari, ali im je potrebno mnogo vremena da se integrišu u sisteme aviona i u druge sisteme koji koriste GPS, ali tu je previše vremena potrebno da bi se integrisali u avion, jer su svi veoma zabrinuti za bezbednost i ne žele učiniti avion manje bezbednim brzim uvođenjem novog sistema", ističe naš sagovornik.
Budućnost ratovanja
Gauard smatra da će "nevidljivi rat" biti budućnost ratovanja, "jer ono što ćeš moći da uradiš jeste da onesposobiš sisteme svojih protivnika bez nužnog bombardovanja objekata ili čak direktnog povređivanja ljudi".
"Naravno ako onemogućite GPS i druge elektronski sistemi na duge staze, ljudi će biti povređeni, jer neće imati hitne službe i zalihe i sve što im je potrebno, ali svakako u kratkom roku možete ih ili onemogućiti ili zapretiti da ćete ih onesposobiti i time prouzrokovati veliku ekonomsku štetu, a da nemaju uticaja na klasični rat pucanjem. Sve to možemo da vidimo upravo sada, zapravo, posmatramo sve to na Baltiku, tamo nema bitaka otvorenom vatrom, ali vidimo da se ometaju signali aviona sve vreme", dodaje naš sagovornik.
Gauard kaže da ima mnogo ometanja i lažiranja prijemnika koji su "prevareni" na Bliskom istoku.
"Videli smo izveštaje o pomeranjima projektila sa kursa, možda čak i okrenutih prema ljudima koji su ih ispalili, videli smo mnogobrojna ometanja GPS i drugih navigacionih signala kako bi se smanjila sposobnost tamošnjih snaga da izvršavaju vojne operacije. Da li se u ovom trenutku tamo može nešto učiniti? Pa, civili koji su uhvaćeni u unakrsnoj vatri moraju da se oslone na mape i razumevanje svog terena u okruženju i kako doći od mesta do mesta, jer GPS i drugi navigacioni signali jednostavno nisu pouzdani i ako se oslanjate na njih, verovatno ćete imati loše informacije, što je gore nego da nemate informacije i time budete odvedeni na neko mesto gde ne želite da budete", zaključuje sagovornik Newsmax Balkansa.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Ukrajina će dobiti ogromnu količinu vojne opreme u okviru sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama, izjavio je generalni sekretar NATO Mark Rute nakon sastanka sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u Beloj kući.
Evropska komisija predstavila je državama članicama popis mogućih protivmera u visini od 72 milijarde evra u slučaju da Sjedinjene Američke Države ostvare pretnju i nametnu carine od 30 posto na uvoz iz EU, rekao je poverenik za trgovinu Maroš Šefčovič posle sastanka sa ministrima EU u Briselu.
U požaru koji je izbio u staračkom domu "Gabrijel haus" u američkom gradu Fol River poginulo je devet osoba, saopštili su nadležni u saveznoj državi Masačusets.
Žizel Peliko, Francuskinja čija je hrabrost da javno svedoči o seksualnom zlostavljanju koje je trpela duže od 10 godina učinila simbolom borbe za prava žena u Francuskoj, dobila je najviše civilno priznanje te zemlje.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Tramp je majstor prejakih reči i trgovine, sve što počne kao sukob, kod njega se obično završi kao dogovor, istakao je za Newsmax Balkans osnivač Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Komentari (0)