Poglavar Anglikanske crkve podneo ostavku zbog prikrivanja zlostavljanja dečaka

Nadbiskup Kanterberija i poglavar Anglikanske crkve Džastin Velbi podneo je ostavku posle izveštaja da je njegova institucija prikrivala zlostavljanje dečaka i mladića, a u pismu je izneo žaljenje što nije uspeo da osigura odgovarajuću istragu navoda o zlostavljanjima, prenosi Rojters.

Izvor: Fonet   |  

12.11.2024. 19:01

Poglavar Anglikanske crkve podneo ostavku zbog prikrivanja zlostavljanja dečaka

Velbi, duhovni vođa skoro 85 miliona anglikanaca širom sveta, poručio je da mora da preuzme ličnu i institucionalnu odgovornost za izostanak istrage.

Nadam se da ova odluka jasno pokazuje koliko ozbiljno Anglikanska crkva shvata potrebu za promenom i našu duboku posvećenost stvaranju bezbednije crkve.

Dok se povlačim, činim to u žalosti sa svim žrtvama i onima koji su preživeli zlostavljanje, naglasio je on Velbi, koji je na čelu Anglikanske crkve bio od 2013. godine, izvinio se prošle nedelje posle izveštaja u kojem je navedeno da je letnje kampove za mlade hrišćane vodio advokat Džon Smajt, koji je najpoznatiji serijski zlostavljač za koga se zna da je povezan sa tom crkvom. Nadbiskup Jorka i drugorangirani u Anglikanskoj crkvi Stiven Kotrel ocenio je da je ostavka Velbija "ispravna i časna".

U izveštaju pod nazivom "Makin" navodi se da je Smajt u razdoblju dugom 40 godina fizički i seksualno zlostavljao više od 100 dečaka i mladića.

Smajt je bio predsednik udruženja Iverne, koje je finansiralo hrišćanske kampove u Dorsetu u Engleskoj, a Velbi je radio u njima kao službenik pre nego što se zaredio. Advokat se preselio u Afriku 1984. godine, gde je nastavio da zlostavlja dečake sve do svoje smrti 2018. godine, navodi se u izveštaju.

Crkva znala za zlostavljanje

Engleska crkva znala je, na najvišem nivou, za tvrdnje o seksualnom zlostavljanju u kampovima 2013. godine, a Velbi je za te optužbe saznao najkasnije te godine, mesecima pošto je postao nadbiskup, tvrdi se u izveštaju.

Da su tvrdnje prijavljene policiji 2013. godine, moglo je da dođe do potpune istrage i Smajt bi se, možda, suočio sa optužbama pre nego što je umro, navodi se.

Kako Rojters navodi, Velbijev mandat bio je obeležen brojnim raspravama oko homoseksualnih prava i žena sveštenika između liberalnih crkava, uglavnom u severnoj Americi i Britaniji, i njihovih konzervativnih kolega, posebno u Africi.

Anglikanske crkve u afričkim zemljama, poput Ugande i Nigerije, verovatno će pozdraviti Velbijevu ostavku, pošto su prošle godine saopštile da više nemaju poverenja u njega. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)