Ljudska drama u ilegalnom rudniku: Neizvesna sudbina 3.000 rudara zarobljenih pod zemljom u Južnoafričkoj Republici

U kritičnoj situaciji koja se odvija u Stilfonteinu, severozapadnoj provinciji Južnoafričke Republike, približno 3.000 ilegalnih rudara, lokalno poznatih kao Zama Zamas, zarobljeno je pod zemljom u napuštenom rudniku zlata.

Autor:  

Saša Dobrijević

|  

18.11.2024. 20:58

Ljudska drama u ilegalnom rudniku: Neizvesna sudbina 3.000 rudara zarobljenih pod zemljom u Južnoafričkoj Republici

Rudare često plaćaju ilegalni rudarski sindikati da izvlače zlato u izuzetno opasnim uslovima.

Do sada je više od 1.000 rudara ponovo izašlo na površinu, a mnogi su izgledali krhki i slabi nakon što su bili pod zemljom nekoliko meseci.

Južnoafrička vlada odlučila je da ne pruži pomoć, navodeći kao razlog nezakonite aktivnosti ovih rudara. Umesto toga, svi ulazi u rudnik su blokirani da bi se prekinulo snabdevanje i time rudari primorali da izađu. Viši sud je od tada naredio da se rudnička okna deblokiraju, omogućavajući rudarima da izađu.

U toku su napori da se spasu preostali rudari, a volonteri i lokalne vlasti neumorno rade na njihovom spasavanju.

Zdravlje i dobrobit rudara, koji su mesecima bili u zamci, predstavljaju značajnu zabrinutost. Produžena izloženost pod zemljom predstavlja ozbiljne rizike po njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Stav južnoafričke vlade naišao je na kritike, a neki su tvrdili da osnovna ljudska prava treba poštovati bez obzira na pravni status rudara.

Uloga ilegalnih rudarskih sindikata

Ilegalni rudarski sindikati, često deo većih mreža organizovanog kriminala, eksploatišu ranjive pojedince, uključujući migrante iz susednih zemalja.

Oni krijumčare eksploziv, oružje i drugu opremu neophodnu za rudarenje, upravljajući raznim aspektima operacija od regrutovanja rudara do prodaje nelegalno iskopanog zlata.

Foto: AP/Denis Farell

Složenost i opasnost uključena u ove operacije čine izazovom efikasnu borbu protiv ilegalnog rudarstva. Pravni profesionalci i aktivisti u Johanesburgu izrazili su duboku zabrinutost zbog situacije.

U ekskluzivnom intervjuu za Newsmax Balkans, portparol Fondacije za ljudska prava iz Južnoafričke Republike, Kolekile Mnisi rekao je da, iako je radnja rudara nezakonita, njihova ljudska prava ipak moraju da budu biti zaštićena.

Apel boraca za ljudska prava

Kako je naveo, ilegalno rudarenje je u Južnoafričkoj Republici rasprostranjeno i dešava se već nekoliko godina.

"To je rezultat migranata koji dolaze u zemlju ilegalno. Znamo da je hiljade rudara zarobljeno pod zemljom. Ilegalno rudarenje se dešava kao rezultat nedostatka regulative i konkretnih mera za intervenciju", navodi naš sagovornik.

Portparol je naglasio potrebu za izbalansiranim pristupom koji se bavi i pravnim i humanitarnim aspektima krize.

"Mislim da nam na osnovnom nivou svima trebaju konkretne reforme politike. Reforme politike što se tiče kontrole granica unutar zemlje, jer je to takođe složena i dinamična tema. A kada to svedemo na sekundarni nivo, sada nam trebaju hitne usluge i pomoć i zdravstvena zaštita. I mislim da humanitarne organizacije imaju ključnu ulogu u tom pogledu", ukazao je Mnisi.

Foto: Premedia

Dodao je da je pročitao da je iz rudnika izvađeno raspadnuto telo, što smatra da je zaista alarmantno.

"Nijedno ljudsko biće ne zaslužuje da živi u tim uslovima. Kao treće, iz prostora nevladinih organizacija i humanitarnih organizacija, potrebno je da dokumentuju ova kršenja ljudskih prava i da traže odgovornost", smatra sagovornik Newsmax Balkans. 

Situacija ostaje napeta, a tačan vremenski okvir kada će svi rudari biti na površini je neizvestan. Operacije spasavanja koje su u toku su ključne za bezbednost rudara.

Ovaj tragični događaj rasvetlio je šira pitanja ilegalnog rudarenja i eksploatacije ugroženih pojedinaca u Južnoj Africi.

I dalje je nepoznato ko finansira ilegalne sindikate koji drže pod kontrolorom rudare koji u neljudskim uslovima za nekoga kopaju zlato.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)