Ljudska drama u ilegalnom rudniku: Neizvesna sudbina 3.000 rudara zarobljenih pod zemljom u Južnoafričkoj Republici
U kritičnoj situaciji koja se odvija u Stilfonteinu, severozapadnoj provinciji Južnoafričke Republike, približno 3.000 ilegalnih rudara, lokalno poznatih kao Zama Zamas, zarobljeno je pod zemljom u napuštenom rudniku zlata.
Rudare često plaćaju ilegalni rudarski sindikati da izvlače zlato u izuzetno opasnim uslovima.
Do sada je više od 1.000 rudara ponovo izašlo na površinu, a mnogi su izgledali krhki i slabi nakon što su bili pod zemljom nekoliko meseci.
Južnoafrička vlada odlučila je da ne pruži pomoć, navodeći kao razlog nezakonite aktivnosti ovih rudara. Umesto toga, svi ulazi u rudnik su blokirani da bi se prekinulo snabdevanje i time rudari primorali da izađu. Viši sud je od tada naredio da se rudnička okna deblokiraju, omogućavajući rudarima da izađu.
U toku su napori da se spasu preostali rudari, a volonteri i lokalne vlasti neumorno rade na njihovom spasavanju.
Uprkos izuzetnoj inteligenciji i visokoj socijalnoj razvijenosti, afrički slonovi su na putu da izumru, pokazuju nove studije. Broj šumskih afričkih slonova opao je u proseku za čak 90 odsto, dok je populacija savanskih slonova pretrpela smanjenje od 70 odsto.
Južnoafrička vlada u sklopu policijske akcije zatvorila je ilegalni rudnik u kojem je 4.000 ilegalnih rudara i ne želi da im pomogne, javljaju tamošnji mediji.
Zdravlje i dobrobit rudara, koji su mesecima bili u zamci, predstavljaju značajnu zabrinutost. Produžena izloženost pod zemljom predstavlja ozbiljne rizike po njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Stav južnoafričke vlade naišao je na kritike, a neki su tvrdili da osnovna ljudska prava treba poštovati bez obzira na pravni status rudara.
Uloga ilegalnih rudarskih sindikata
Ilegalni rudarski sindikati, često deo većih mreža organizovanog kriminala, eksploatišu ranjive pojedince, uključujući migrante iz susednih zemalja.
Oni krijumčare eksploziv, oružje i drugu opremu neophodnu za rudarenje, upravljajući raznim aspektima operacija od regrutovanja rudara do prodaje nelegalno iskopanog zlata.
Foto: AP/Denis Farell
Složenost i opasnost uključena u ove operacije čine izazovom efikasnu borbu protiv ilegalnog rudarstva. Pravni profesionalci i aktivisti u Johanesburgu izrazili su duboku zabrinutost zbog situacije.
U ekskluzivnom intervjuu za Newsmax Balkans, portparol Fondacije za ljudska prava iz Južnoafričke Republike, Kolekile Mnisi rekao je da, iako je radnja rudara nezakonita, njihova ljudska prava ipak moraju da budu biti zaštićena.
Apel boraca za ljudska prava
Kako je naveo, ilegalno rudarenje je u Južnoafričkoj Republici rasprostranjeno i dešava se već nekoliko godina.
"To je rezultat migranata koji dolaze u zemlju ilegalno. Znamo da je hiljade rudara zarobljeno pod zemljom. Ilegalno rudarenje se dešava kao rezultat nedostatka regulative i konkretnih mera za intervenciju", navodi naš sagovornik.
Portparol je naglasio potrebu za izbalansiranim pristupom koji se bavi i pravnim i humanitarnim aspektima krize.
"Mislim da nam na osnovnom nivou svima trebaju konkretne reforme politike. Reforme politike što se tiče kontrole granica unutar zemlje, jer je to takođe složena i dinamična tema. A kada to svedemo na sekundarni nivo, sada nam trebaju hitne usluge i pomoć i zdravstvena zaštita. I mislim da humanitarne organizacije imaju ključnu ulogu u tom pogledu", ukazao je Mnisi.
Foto: Premedia
Dodao je da je pročitao da je iz rudnika izvađeno raspadnuto telo, što smatra da je zaista alarmantno.
"Nijedno ljudsko biće ne zaslužuje da živi u tim uslovima. Kao treće, iz prostora nevladinih organizacija i humanitarnih organizacija, potrebno je da dokumentuju ova kršenja ljudskih prava i da traže odgovornost", smatra sagovornik Newsmax Balkans.
Situacija ostaje napeta, a tačan vremenski okvir kada će svi rudari biti na površini je neizvestan. Operacije spasavanja koje su u toku su ključne za bezbednost rudara.
Ovaj tragični događaj rasvetlio je šira pitanja ilegalnog rudarenja i eksploatacije ugroženih pojedinaca u Južnoj Africi.
I dalje je nepoznato ko finansira ilegalne sindikate koji drže pod kontrolorom rudare koji u neljudskim uslovima za nekoga kopaju zlato.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da carinska stopa od 80 odsto na kinesku robu "deluje ispravno", uoči novih trgovinskih pregovora sa Kinom koji će se tokom vikenda održati u Ženevi.
Najveća vojna parada u novijoj ruskoj istoriji, kako ju je nazvao predsednik Vladimir Putin, održana je na Crvenom trgu povodom 80. godišnjice pobede nad fašizmom, a kako je ocenio geopolitički analitičar Andrej Mlakar, mere bezbednosti bile su dodatno pooštrene.
Premijer Holandije Dik Shof izjavio je da bi Rusija u naredne tri godine mogla da ojača svoje vojne kapacitete duž severne evropske granice kako bi pokrenula novi rat.
Najmanje pet civila poginulo je tokom noći sa četvrtak na petak, a 14 je ranjeno u razmeni artiljerijske vatre indijskih i pakistanskih vojnika duž linije kontrole koja razdvaja sporni region Kašmir između dve zemlje, rekli su lokalni indijski i pakistanski zvaničnici.
U Moskvi je održana vojna parada organizovana povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu, u kojoj je učestvovalo više od 11.500 vojnika Ministarstva odbrane Rusije i drugih bezbednosnih struktura - FSB-a, MČS Rusije i Ruske garde, ali i strojevi drugih zemalja- učesnica rata.
Komentari (0)