(VIDEO) Bivši ambasador u Sintezi: Turbulentan pad nemačke vlade nije neočekivan, odigrao se u haotičnom procesu

Nemačka vlada je mogla da preživi do kraja mandata, ali njen pad nije neočekivan i odigrao se u haotičnom procesu, a tome su doprinele okolnosti poput, pre svega, rata u Ukrajini, smatra nekadašnji ambasador Srbije u Nemačkoj Milovan Božinović.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

28.11.2024. 22:01

(VIDEO) Bivši ambasador u Sintezi: Turbulentan pad nemačke vlade nije neočekivan, odigrao se u haotičnom procesu
Printscreen: Newsmax Balkans

Božinović je u emisiji Sinteza naveo da se pad vlade Nemačka odigrao u turbulentnom, haotičnom procesu, netipičnom za nemačku politiku i da je to je nesumnjivo veliki evropski događaj.

"To je vlada kojoj se nije predviđalo da će lako vladati, ali nemačka politika ima dovoljno koalicione kulture i discipline da izdrži i tako heterogenu koaliciju do kraja, ako je neki eksterni razlozi ne sruše. Ovaj pad nije neočekivan, a mogla je vlada da preživi još dalje, ali okolnosti, a pre svega rat u Ukrajini sa mnogobrojnim posledicima doprineli su da se politički sudionici te vlade smene", objašnjava naš sagovornik.

Zeleni su, dodaje, postali snažni NATO lobisti i ekstremo zainteresovani za rat sa Rusijom do njene kapitulacije.

Kako je pojasnio, nemačka vlada je mogla da se "šlepuje" do kraja mandata, ali nametnute razlike uticajem spolja i ekonomske nemačke teškoće unazad deset, 15 godina, izbeglice i slično doprinele su njenom padu.

Upitan o učinku vlade kancelara Olafa Šolca, Božinović je rekao da nije imala snage da reši nijedan suštinski problem i da ima utisak da su se "nekako snalazili" sa tekućim problemima Nemačke.

"Vraćanje u normalu preko Trampa"

"Možda će se sa (novoizabranim predsednikom SAD Donaldom) Trampom tu neke stvari vratiti u normalu", dodao je on.

Božinović smatra da Nemačka ne sme sebi da dopusti "onakvo burno" i politički netipično reagovanje na Trampove izjave.

"Bilo je tu ekscesa, a to nije politika koja bi Nemačku izvela iz teškoća u kojima je sad. Neki sporazum s Trampom je moguć, ali sam oprezan kod ovog što je (favorit za nemačkog kancelara, opozicionar Fridrih) Merc izneo, da će dati ultimatum oko Ukrajine", rekao je diplomata.

On ističe da se ne može razgovarati jezikom ultimatima, jer to Rusija neće prihvatiti.

"Rusija da se pripoji evropskoj politici"

"Da bi Evropi pa i Nemačkoj krenulo na bolje nije dovoljno da se završi rat u Ukrajini, treba Rusija da se inkorporira u evropsko političko tkivo. (Bivša kancelarka Angela) Merkel je u svojoj knjizi koja će ubrzo da se pojavi lepo rekla: Stalno sam imala u vidu, koliko god da sam protivnik ruske poltiike ovde ili onde, da je Rusija nešto s čim ćemo živeti. Država koja je deo naše političke zajednice u širem smislu", rekao je Božinović.

Sukob SAD i Kine oko uvoznih taksi može biti jako loš po Nemačku

On je ocenio da bi Nemačka sečenjem ekonomskih veza sa Rusijom snažno izgubila, ali ima, kako je dodao, opcija da izgubi još više, a to je onda u vezi sa Trampom tema pošto je on najavio povećanje uvoznih taksi Kini, a Nemačkoj je Kina najveći ekonomski partner i prekid tih odnosa bi bio još lošiji. 

Gost Sinteze je rekao i da bi bilo problematično da Zeleni uđu u novu vladu Nemačke, kao i da je najizglednija "velika koalicija", odnosno udruživanje dve najjače partije.

Upitan o očekivanjima te vlade pod vođstvom Merca, Božinović je ocenio da bi mogao da bude veliki i jak lider čitave Evrope ako uspe da vrati Nemačku na njene najbolje političke tradicije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)