Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova skeptično oko primirja s Hezbolahom: Videćemo kako će izgledati narednih 60 dana

Na osnovu iskustva od ranije, Ministarstvo spoljnih poslova Izraela je skeptično po pitanju privremenog primirja, jer se Hezbolah, i pored rezolucije 1701, i ranije naoružavao i spremao za sukobe, rekao je za Newsmax Balkans portparol Ministarstva Aleks Gendler.

Autor:  

Saša Dobrijević

|  

29.11.2024. 18:58

Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova skeptično oko primirja s Hezbolahom: Videćemo kako će izgledati narednih 60 dana
Foto: Tanjug/AP/Abdel Kareem Hana

Gendler smatra da je potrebno pomno pratiti situaciju i povlačenje trupa, navodeći da sve zavisi od libanske vojske i UNIFIL (privremenih snaga Ujedinjenih nacija u Libanu).

"Ovih poslednjih godina ili otprilike od 2006. godine, iako smo imali Rezoluciju 1701, videli smo da se Hezbolah naoružava u južnom Libanu. Videli smo ekspanziju nabavljanja vojne opreme, oružja i vojnika i terorista koji su stacionirani u južnom Libanu od strane Hezbolaha pod budnim okom UNIFIL i libanske vojske. Dakle, Rezolucija nije implementirana. Ovaj sporazum o prekidu vatre oslanja se na Rezoluciju 1701 i ponovo je potvrđuje. Veoma smo zainteresovani da vidimo kako će izgledati u narednih 60 dana i da li će izdržati", rekao je portparol.

Gendler ukazuje da je partnerstvo sa Sjedinjenim Američkim Državama i Francuskom koje su i potpisnice ovog sporazuma izuzetno značajno, jer to može doprineti održavanju mira na dugoročnom nivou.

"Na kraju dana, potrebni su nam dobri i jaki partneri. Iako je sporazum potpisan između Izraela i Libana, rat nije bio protiv Libana, već protiv Hezbolaha. Međutim, na strani Hezbolaha, pre svega, gotovo da nema nikoga ko bi potpisao takav sporazum. A drugo, čak i ako ga potpišu, to nije ni vredno papira na kojem ga potpisuju Hezbolah i druge terorističke organizacije u regionu. Hamas, Huti u Iraku i Siriji, zaista, ova regija je puna ovih terorističkih organizacija", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.

"Malo ko govori o humanitarnoj krizi u Izraelu"

Ono što je zaintrigiralo svetsku javnost, nakon potpisivanja primirja na severnom frontu jeste odnos Izraela sa Gazom. Na pitanje kako Izrael može da reši probleme humanitarne krize, portparol Ministarstva spoljnih poslova ukazao je na to da malo ko govori o humanitarnoj krizi u njihovoj državi.

Foto: Shlomi Amsalem MSP

"Imali smo 60.000 civila raseljenih zbog ovog sukoba. Cela naša severna regija bliža granici s Libanom je raseljena više od godinu dana. Ljudi se nadaju da će se početi vraćati u tu regiju, ali je teško. Postoji gubitak poverenja među građanima, da li će imati još jedan 7. oktobar na svojim rukama kao što smo imali s Hamasom. Dakle, imamo raseljene ljude unutar Izraela", dodao je Gendler.

"Izrael je slao humanitarnu pomoć Gazi"

Portparol je izneo demanti da Izrael nije slao humanitarnu pomoć Gazi.

"Izrael je, naravno, bio veoma oprezan u vezi sa tom situacijom. Humanitarna pomoć je stizala sve vreme. Znam da je bilo glasova koji su govorili da nema humanitarne pomoći, ali ona postoji. Hiljade kamiona je prošlo u protekloj godini iz Egipta, iz Izraela, preko granice u Gazu i obezbedile humanitarnu pomoć putem ili agencija za pomoć ili privatnih izvođača", dodaje sagovornik Newsmax Balkans.

Gendler je potvrdio da Izrael odbacuje optužbe za ratne zločine kao nelegitimne političke poteze na koje će Vlada uložiti žalbu.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)