(FOTO/VIDEO) Predsednik Južne Koreje ukinuo stanje neposredne ratne opasnosti nekoliko sati nakon uvođenja
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol ukinuo je ratno stanje nekoliko sati pošto ga je uveo pod obrazloženjem da želi da iskoreni "prosevernokorejske snage" i održi "ustavni poredak". Vojska je na nekoliko sati boravila u parlamentu, što nije omelo narodne poslanike da izglasaju blokadu dekreta.
Izvor: AP |
03.12.2024. 15:11 >> 20:43
AP Photo/Ahn Young-joon
Šta je poznato:
- Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je stanje neposredne ratne opasnosti, koju je južnokorejski parlament ubrzo blokirao.
- Vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je u izjavi za Newsmax Balkans da je u Južnoj Koreji uvedena neposredna ratna opasnost.
- Vojska je saopštila da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a narodnim poslanicima zabranjen je ulazak u zgradu.
- Lider opozicione Demokratske stranke Li Je Mijung ocenio je da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao poslanike opozicije da dođu u zgradu parlamenta.
- Južnokorejski predsednik dao je nekoliko sati kasnije kratku izjavu da je pristao da ukine stanje neposredne ratne opasnosti, a zatim je njegov kabinet izglasao tu odluku.
23:37 - Opozicija poziva Jeola da podnese ostavku
Lider južnokorejske opozicione Demokratske partije Park Čan Dae pozvao je južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola da "odmah podnese ostavku" zbog proglašenja ratnog stanja.
"Predsednik Jun Suk Jeol ne može da izbegne optužbu za izdaju zbog proglašenja vanrednog stanja", istakao je on, prenosi CNN.
22:15 - Kabinet predsednika izglasao ukidanje neposredne ratne opasnosti
Kabinet južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola izglasao je ukidanje stanja neposredne ratne opasnosti u Južnoj Koreji, ubrzo nakon što je predsednik saopštio da će povući tu meru.
21:30 - Jeol ukida stanje neposredne ratne opasnosti
Južnokorejski predsednik dao je kratku izjavu da je pristao da ukine stanje neposredne ratne opasnosti.
"Prihvatio sam odluku parlamenta o raspuštanju i ukidanju vanrednog stanja", rekao je Jun Suk Jeol u obraćanju naciji.
20:34 - Jeol će ukinuti stanje neposredne ratne opasnosti
Južnokorejski predsednik kaže da će ukinuti stanje neposredne ratne opasnosti, nekoliko sati nakon što je parlament izglasao blokadu te mere, javlja novinar Yonhap.
20:11 - Bela kuća: Nismo obavešteni o proglašenju ratnog stanja
Portparol Bele kuće izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu bile unapred obaveštene da će južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasiti ratno stanje,
Portparol je dodao da je administracija predsednika Džoa Bajdena u kontaktu sa južnokorejskom vladom i pažljivo prati situaciju, ali da je Vašington zabrinut zbog dešavanja.
19:49 - Stigla reakcija Kremlja
Kremlj je proglašenje stanja neposrednu ratnu opasnosti nazvao "zabrinjavajućim", javlja ruska režimska agencija Interfax.
Portparol predsednika Vladimira Putina Dmitri Peskov rekao je agenciji da je "situacija zabrinjavajuća" i da Kremlj "pozorno prati sva dešavanja".
19:35 - Vladajuća stranka poziva predsednika ukine odluku
Predsednikova vladajuća stranka poziva ga da ukine stanje neposredne ratne opasnosti.
19:09 - Ministarstvo odbrane: Vanredno stanje ostaje na snazi
Ministarstvo odbrane kaže da vanredno stanje ostaje na snazi dok ga predsednik ne ukine.
Poslanici ostaju u zgradi parlamenta dok se zvanično ne ukine stanje neposredne ratne opasnosti. Vredi napomenuti da dok je na snazi vanredno stanje, mediji su pod kontrolom vojne komande.
18:54 - "Odluka predsednika je velika pogrešna procena"
Profesor japanske politike Džon Nilson Rajt smatra da je odluka predsednika Južne Koreje "divlje kockanje" u pokašaju da se "izvuče iz političkog ćorsokaka".
Prema njegovim rečima, Jun Suk Jeol je svoju situaciju učinio mnogo težom, ako ne i nemogućom.
"Sumnjam da će uskoro biti napora da se on ukloni sa vlasti", rekao je profesor za Skaj njuz.
Dodao je da su južnokorejci bili "zaprepašćeni" kada su prvi put čuli vest da je proglašeno vanredno stanje - a neki su mislili da je to "prevara".
"Nažalost, sve je to previše realno i moraćemo da vidimo šta će se dalje dešavati u pogledu sposobnosti parlamenta da preduzme hitne mere“, rekao je on.
On je predsednikove postupke opisao kao "veliku pogrešnu procenu".
18:34 - Bajdenova administracija zatečena dešavanjima u Južnoj Koreji
Američki predsednik Džo Bajden, koji putuje u Angolu, još nije komentarisao odluku južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola, a izvori CNN ocenjuju da su mnogi u Bajdenovoj administraciji bili iznenađeni razvojem događaja.
„Ozbiljno smo zabrinuti onim što vidimo da se dešava“, rekao je neimenovani visoki zvaničnik administracije SAD.
18:22 - Lider opozicije: Ostajemo dok Jeol ne ukine naredbu
Lider južnokorejske opozicije Li Je Mijung rekao je da će političari njegove stranke ostati u glavnoj sali parlamenta sve dok predsednik Jun Suk Jeol zvanično ne ukine svoju odluku.
17:47 - Vojska se povlači iz zgrade parlamenta
Vojne trupe počinju da se povlače iz zgrade parlamenta nakon što su poslanici blokirali dekret. Nešto posle 1 sat posle ponoći po lokalnom vremenu u Seulu, desetine vojnika koji su ušli u glavnu zgradu parlamenta počelo je da se povlači.
Deo vojnih snaga i dalje čeka u krugu Narodne skupštine, iako se čini da su neki pripadnici vojske odložili opremu, izvestio je seulski Chosun Ilbo.
Građani koji su se okupili ispred zgrade parlamenta nisu krili oduševljenje kada je stigla vest o ishodu glasanja poslanika, uz povike "Živela Republika Koreja!" i "Jun Suk Jeol, odstupi!".
17:10 - Parlament poništio odluku predsednika
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari unutar nje održali su sednicu kako bi glasali o stanju neposredne ratne opasnosti koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Za poništavanje te mere glasalo je 190 poslanika u nacionalnoj skupštini koja ima 300 mesta.
Predsednik parlamenta izjavio je nakon glasanja da je odluka o proglašenju neposredne ratne opasnosti nevažeća. Prema zakonima Južne Koreje, predsednik države dužan je da se pridržava odluka parlamenta.
16:54 - Poslanici žele da blokiraju odluku predsednika
CNN prenosi da su se, prema još nepotvrđenim informacijama, članovi južnokorejskog parlamenta sukobili sa pripadnicima vojske ispred zgrade skupštine, dok se poslanici pokušavaju da blokiraju predsednikovo uvođenje stanja neposredne ratne opasnosti.
Televizijski snimci pokazuju kako vojnici pokušavaju da uđu u glavnu salu Narodne skupštine u Seulu, preneo je Rojters.
16:37 - Vojni specijalci u parlamentu
Dopisnik BBC Hong Ki Von potvrdio je informaciju da je vođa Demokratske stranke pozvao sve svoje članove da se okupe u parlamentu.
"Trenutno se unutar zgrade nalazi oko 70 poslanika opozicije, dok se ostatak okuplja izvan nje", naveo je on.
Hong je takođe spomenuo da mu je rečeno da su pripadnici specijalnih snaga vojske unutar parlamenta.
16:21 - Vojska obustavila sve aktivnosti parlamenta
Nakon izjave Jeola južnokorejska vojska saopšitla je da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a da je narodnim poslanicima zabranjen ulazak u zgradu parlamenta, preneo je Jonhap.
Na video-snimcima na južnokorejskim društvenim mrežama vidi se veliki broj teško naoružanih pripadnika policijskih snaga u blizini zgrade parlamenta u četvrti Jeongdeungpo u Seulu.
15:50 - Lider opozicije: Odluka neustavna, poslanici da dođu u parlament
Lider opozicione Demokratske stranke Li Je Mijung ocenio je da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao sve opozicione poslanike da dođu u zgradu parlamenta.
Mijung je rekao da će skupština pokušati da opozove Jeolovu odluku, ali i dodao da će vojska verovatno pokušati da uhapsi pojedine poslanike.
Police have been deployed at the entrance to the National Assembly Building in Seoul, following South Korean President Yoon Suk Yeol having declared Martial Law. pic.twitter.com/El0halVKHK
— OSINTdefender (@sentdefender) December 3, 2024
Prema pisanju agencije Jonhap, ova odluka je usledila nakon što je opoziciona Demokratska stranka u parlamentarnom odboru za budžet predložila smanjenje budžeta i podnela predlog za opoziv državnog revizora i glavnog tužioca.
15:11 - Predsednik Južne Koreje objavio stanje neposredne ratne opasnosti
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je stanje neposredne ratne opasnosti kako bi se iskorenile "prosevernokorejske snage" i održao ustavni poredak, prenela je agencija Jonhap.
Jeol je proglašenje neposredbne ratne opasnosti objavio tokom nenajavljenog televizijskog obraćanja, uz obećanje da će "iskoreniti pro-severnokorejske snage i zaštiti ustavni demokratski poredak".
"Proglašavam ratno stanje da zaštitim slobodnu Republiku Koreju od pretnji severnokorejskih komunističkih snaga, da iskorenim prezrene pro-severnokorejske antidržavne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda i da zaštitim slobodni ustavni poredak", rekao je Jeol.
Neposredna ratna opasnost bila proglašena i u Srbiji 1999.
Vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je u izjavi za Newsmax Balkans da je u Južnoj Koreji uvedena neposredna ratna opasnost.
Taj termin nije nepoznat građanima Srbije, jer je neposredna ratna opasnost proglašena 23. marta 1999. godine u tadašnjoj Saveznoj Repbulici Jugoslaviji (SRJ), a dan kasnije je preinačena u ratno stanje.
Predsednik Južne Koreje nije saopštio koje konkretne mere će biti preuzete.
Nije jasno kako će ove mere uticati na upravljanje zemljom i demokratijom, navodi AP, podsećajući da se Jeol bori da progura svoju agendu protiv parlamenta pod kontrolom opozicije otkako je stupio na dužnost 2022. godine.
Jeolova konzervativna stranka Narodna snaga bila je u pat poziciji sa liberalnom opozicionom Demokratskom partijom oko budžeta za narednu godinu.
Podsetimo, Jeol je odbijao pozive nezavisne istrage o skandalima koji uključuju njegovu suprugu i visoke zvaničnike, što je izazvalo brze i oštre osude njegovih političkih rivala.
Ranije je Severna Koreja uklonila uličnu rasvetu i postavila nagazne mine duž puteva Gjeongi i Donge, i rasporedila trupe na svojoj strani demilitarizovane zone, navodi južnokorejska agencija.
Tim predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa razmatra nastavak direktnih razgovora sa severnokorejskim predsednikom Kim Džong Unom, u nadi da će novi diplomatski pritisak smanjiti rizik od oružanog sukoba, javlja Rojters pozivajući se na neimenovane izvore.
Severna Koreja proglasila je Južnu Koreju "neprijateljskom državom" i potvrdila da je prekinula komunikaciju sa tom zemljom, prenela je državna agencija KCNA.
Ninela Radičević, majka Ane Božović, učenice petog razreda koja je ubijena u masovnoj pucnjavi u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, poslaće molbu Ministarstvu pravde kako bi u javnu raspravu o izmenama Krivičnog zakonika bila uključena i tema o snižavanju granice krivične odgovornosti.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Kandidat republikanaca Donald Tramp pobedio je na predsedničkim izborima u SAD, pokazuju trenutne projekcije rezultata, a sada ima 295 elektorskih glasova. On je ranije već proglasio pobedu.
Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika saopštili su da nije postignut dogovor sa predstavnicima Vlade Srbije i da će u sredu u 12 časova protestovati ispred Skupštine Srbije, dok škole i predškolske ustanove neće raditi.
Policija u Pensilvaniji pokušava da pronađe ženu za koju se veruje da je upala u devet metara duboku vrtaču - rupu u zemlji koja se možda otvorila ispod njenih nogu dok je tražila svoju izgubljenu mačku, preneo je NBC Njuz.
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze, zajedno sa predsednikom parlamenta Šalvom Papuašvilijem, pozvao je domaće zainteresovane strane na "javnu diskusiju" o odluci njegove vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji do 2028. godine.
Premijer Južne Koreje Han Duk-su najavio je da će nastaviti da služi narodu, nakon što je tokom noći ukinuto stanje neposredne ratne opasnosti, koje je u utorak bilo uvedeno.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp pokazao svoju "fascinaciju" svetskim liderima koji imaju nekontrolisanu moć, kao što su ruski predsednik Vladimir Putin i lider Severne Koreje Kim Džong Un.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da ne veruje da će pasti vlada, bez obzira na to što bi u sredu u parlamentu trebalo da se glasa o poverenju. Odbacio je sve učestalije pozive političara da podnese ostavku, rekavši da će svoj drugi mandat odslužiti do kraja.
Nakon efere i sumnje da se društvena mreža TikTok umešala u rumunske predsedničke izbore, na kojima je iznenada u prvom krugu pobedio krajnji desničar Kalin Đorđesku, Ustavni sud je doneo odluku da se ponovi brojanje glasova.
Svedočenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua na suđenju za korupciju koje se vodi protiv njega počeće sledećeg utorka, 10. decembra u zgradi Okružnog suda u Tel Avivu, saopšteno je iz tog suda.
U glavnom gradu Gruzije Tbilisiju počeo je novi protest opozicije, koji se održava kod parlamenta, a snage bezbednosti su već povučene unutar zgrade, javila je agencija RIA Novosti.
Više od 30 ljudi stradalo je u poplavama izazvanim proteklih dana monsunskim kišama u Maleziji i južnom Tajlandu, saopštili su zvaničnici. Obe zemlje istovremeno pripremaju skloništa i planove za evakuaciju u očekivanju novih padavina koje su predvideli meteorolozi.
Komentari (0)