(FOTO/VIDEO) Predsednik Južne Koreje ukinuo stanje neposredne ratne opasnosti nekoliko sati nakon uvođenja
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol ukinuo je ratno stanje nekoliko sati pošto ga je uveo pod obrazloženjem da želi da iskoreni "prosevernokorejske snage" i održi "ustavni poredak". Vojska je na nekoliko sati boravila u parlamentu, što nije omelo narodne poslanike da izglasaju blokadu dekreta.
- Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je stanje neposredne ratne opasnosti, koju je južnokorejski parlament ubrzo blokirao.
- Vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je u izjavi za Newsmax Balkans da je u Južnoj Koreji uvedena neposredna ratna opasnost.
- Vojska je saopštila da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a narodnim poslanicima zabranjen je ulazak u zgradu.
- Lider opozicione Demokratske stranke Li Je Mijung ocenio je da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao poslanike opozicije da dođu u zgradu parlamenta.
- Južnokorejski predsednik dao je nekoliko sati kasnije kratku izjavu da je pristao da ukine stanje neposredne ratne opasnosti, a zatim je njegov kabinet izglasao tu odluku.
Foto: AP/South Korea Unification Ministry
23:37 - Opozicija poziva Jeola da podnese ostavku
Lider južnokorejske opozicione Demokratske partije Park Čan Dae pozvao je južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola da "odmah podnese ostavku" zbog proglašenja ratnog stanja.
"Predsednik Jun Suk Jeol ne može da izbegne optužbu za izdaju zbog proglašenja vanrednog stanja", istakao je on, prenosi CNN.
22:15 - Kabinet predsednika izglasao ukidanje neposredne ratne opasnosti
Kabinet južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola izglasao je ukidanje stanja neposredne ratne opasnosti u Južnoj Koreji, ubrzo nakon što je predsednik saopštio da će povući tu meru.
21:30 - Jeol ukida stanje neposredne ratne opasnosti
Južnokorejski predsednik dao je kratku izjavu da je pristao da ukine stanje neposredne ratne opasnosti.
"Prihvatio sam odluku parlamenta o raspuštanju i ukidanju vanrednog stanja", rekao je Jun Suk Jeol u obraćanju naciji.
20:34 - Jeol će ukinuti stanje neposredne ratne opasnosti
Južnokorejski predsednik kaže da će ukinuti stanje neposredne ratne opasnosti, nekoliko sati nakon što je parlament izglasao blokadu te mere, javlja novinar Yonhap.
20:11 - Bela kuća: Nismo obavešteni o proglašenju ratnog stanja
Portparol Bele kuće izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu bile unapred obaveštene da će južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasiti ratno stanje,
Portparol je dodao da je administracija predsednika Džoa Bajdena u kontaktu sa južnokorejskom vladom i pažljivo prati situaciju, ali da je Vašington zabrinut zbog dešavanja.
19:49 - Stigla reakcija Kremlja
Kremlj je proglašenje stanja neposrednu ratnu opasnosti nazvao "zabrinjavajućim", javlja ruska režimska agencija Interfax.
Portparol predsednika Vladimira Putina Dmitri Peskov rekao je agenciji da je "situacija zabrinjavajuća" i da Kremlj "pozorno prati sva dešavanja".
19:35 - Vladajuća stranka poziva predsednika ukine odluku
Predsednikova vladajuća stranka poziva ga da ukine stanje neposredne ratne opasnosti.
19:09 - Ministarstvo odbrane: Vanredno stanje ostaje na snazi
Ministarstvo odbrane kaže da vanredno stanje ostaje na snazi dok ga predsednik ne ukine.
Poslanici ostaju u zgradi parlamenta dok se zvanično ne ukine stanje neposredne ratne opasnosti. Vredi napomenuti da dok je na snazi vanredno stanje, mediji su pod kontrolom vojne komande.
18:54 - "Odluka predsednika je velika pogrešna procena"
Profesor japanske politike Džon Nilson Rajt smatra da je odluka predsednika Južne Koreje "divlje kockanje" u pokašaju da se "izvuče iz političkog ćorsokaka".
Prema njegovim rečima, Jun Suk Jeol je svoju situaciju učinio mnogo težom, ako ne i nemogućom.
"Sumnjam da će uskoro biti napora da se on ukloni sa vlasti", rekao je profesor za Skaj njuz.
Dodao je da su južnokorejci bili "zaprepašćeni" kada su prvi put čuli vest da je proglašeno vanredno stanje - a neki su mislili da je to "prevara".
"Nažalost, sve je to previše realno i moraćemo da vidimo šta će se dalje dešavati u pogledu sposobnosti parlamenta da preduzme hitne mere“, rekao je on.
On je predsednikove postupke opisao kao "veliku pogrešnu procenu".
18:34 - Bajdenova administracija zatečena dešavanjima u Južnoj Koreji
Američki predsednik Džo Bajden, koji putuje u Angolu, još nije komentarisao odluku južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola, a izvori CNN ocenjuju da su mnogi u Bajdenovoj administraciji bili iznenađeni razvojem događaja.
„Ozbiljno smo zabrinuti onim što vidimo da se dešava“, rekao je neimenovani visoki zvaničnik administracije SAD.
18:22 - Lider opozicije: Ostajemo dok Jeol ne ukine naredbu
Lider južnokorejske opozicije Li Je Mijung rekao je da će političari njegove stranke ostati u glavnoj sali parlamenta sve dok predsednik Jun Suk Jeol zvanično ne ukine svoju odluku.
17:47 - Vojska se povlači iz zgrade parlamenta
Vojne trupe počinju da se povlače iz zgrade parlamenta nakon što su poslanici blokirali dekret. Nešto posle 1 sat posle ponoći po lokalnom vremenu u Seulu, desetine vojnika koji su ušli u glavnu zgradu parlamenta počelo je da se povlači.
Foto: AP/Ahn Young-joon (STF)
Deo vojnih snaga i dalje čeka u krugu Narodne skupštine, iako se čini da su neki pripadnici vojske odložili opremu, izvestio je seulski Chosun Ilbo.
Građani koji su se okupili ispred zgrade parlamenta nisu krili oduševljenje kada je stigla vest o ishodu glasanja poslanika, uz povike "Živela Republika Koreja!" i "Jun Suk Jeol, odstupi!".
17:10 - Parlament poništio odluku predsednika
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari unutar nje održali su sednicu kako bi glasali o stanju neposredne ratne opasnosti koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Za poništavanje te mere glasalo je 190 poslanika u nacionalnoj skupštini koja ima 300 mesta.
Predsednik parlamenta izjavio je nakon glasanja da je odluka o proglašenju neposredne ratne opasnosti nevažeća. Prema zakonima Južne Koreje, predsednik države dužan je da se pridržava odluka parlamenta.
16:54 - Poslanici žele da blokiraju odluku predsednika
CNN prenosi da su se, prema još nepotvrđenim informacijama, članovi južnokorejskog parlamenta sukobili sa pripadnicima vojske ispred zgrade skupštine, dok se poslanici pokušavaju da blokiraju predsednikovo uvođenje stanja neposredne ratne opasnosti.
Foto: AP/Lee Jin-man
Televizijski snimci pokazuju kako vojnici pokušavaju da uđu u glavnu salu Narodne skupštine u Seulu, preneo je Rojters.
16:37 - Vojni specijalci u parlamentu
Dopisnik BBC Hong Ki Von potvrdio je informaciju da je vođa Demokratske stranke pozvao sve svoje članove da se okupe u parlamentu.
"Trenutno se unutar zgrade nalazi oko 70 poslanika opozicije, dok se ostatak okuplja izvan nje", naveo je on.
Hong je takođe spomenuo da mu je rečeno da su pripadnici specijalnih snaga vojske unutar parlamenta.
16:21 - Vojska obustavila sve aktivnosti parlamenta
Nakon izjave Jeola južnokorejska vojska saopšitla je da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a da je narodnim poslanicima zabranjen ulazak u zgradu parlamenta, preneo je Jonhap.
Na video-snimcima na južnokorejskim društvenim mrežama vidi se veliki broj teško naoružanih pripadnika policijskih snaga u blizini zgrade parlamenta u četvrti Jeongdeungpo u Seulu.
15:50 - Lider opozicije: Odluka neustavna, poslanici da dođu u parlament
Lider opozicione Demokratske stranke Li Je Mijung ocenio je da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao sve opozicione poslanike da dođu u zgradu parlamenta.
Mijung je rekao da će skupština pokušati da opozove Jeolovu odluku, ali i dodao da će vojska verovatno pokušati da uhapsi pojedine poslanike.
Police have been deployed at the entrance to the National Assembly Building in Seoul, following South Korean President Yoon Suk Yeol having declared Martial Law. pic.twitter.com/El0halVKHK
— OSINTdefender (@sentdefender) December 3, 2024
Prema pisanju agencije Jonhap, ova odluka je usledila nakon što je opoziciona Demokratska stranka u parlamentarnom odboru za budžet predložila smanjenje budžeta i podnela predlog za opoziv državnog revizora i glavnog tužioca.
15:11 - Predsednik Južne Koreje objavio stanje neposredne ratne opasnosti
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je stanje neposredne ratne opasnosti kako bi se iskorenile "prosevernokorejske snage" i održao ustavni poredak, prenela je agencija Jonhap.
Jeol je proglašenje neposredbne ratne opasnosti objavio tokom nenajavljenog televizijskog obraćanja, uz obećanje da će "iskoreniti pro-severnokorejske snage i zaštiti ustavni demokratski poredak".
"Proglašavam ratno stanje da zaštitim slobodnu Republiku Koreju od pretnji severnokorejskih komunističkih snaga, da iskorenim prezrene pro-severnokorejske antidržavne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda i da zaštitim slobodni ustavni poredak", rekao je Jeol.
Neposredna ratna opasnost bila proglašena i u Srbiji 1999.
Vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je u izjavi za Newsmax Balkans da je u Južnoj Koreji uvedena neposredna ratna opasnost.
Taj termin nije nepoznat građanima Srbije, jer je neposredna ratna opasnost proglašena 23. marta 1999. godine u tadašnjoj Saveznoj Repbulici Jugoslaviji (SRJ), a dan kasnije je preinačena u ratno stanje.
Predsednik Južne Koreje nije saopštio koje konkretne mere će biti preuzete.
Nije jasno kako će ove mere uticati na upravljanje zemljom i demokratijom, navodi AP, podsećajući da se Jeol bori da progura svoju agendu protiv parlamenta pod kontrolom opozicije otkako je stupio na dužnost 2022. godine.
Jeolova konzervativna stranka Narodna snaga bila je u pat poziciji sa liberalnom opozicionom Demokratskom partijom oko budžeta za narednu godinu.
Foto: AP/Ahn Young-joon
Podsetimo, Jeol je odbijao pozive nezavisne istrage o skandalima koji uključuju njegovu suprugu i visoke zvaničnike, što je izazvalo brze i oštre osude njegovih političkih rivala.
Ranije je Severna Koreja uklonila uličnu rasvetu i postavila nagazne mine duž puteva Gjeongi i Donge, i rasporedila trupe na svojoj strani demilitarizovane zone, navodi južnokorejska agencija.
Tim predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa razmatra nastavak direktnih razgovora sa severnokorejskim predsednikom Kim Džong Unom, u nadi da će novi diplomatski pritisak smanjiti rizik od oružanog sukoba, javlja Rojters pozivajući se na neimenovane izvore.
Severna Koreja proglasila je Južnu Koreju "neprijateljskom državom" i potvrdila da je prekinula komunikaciju sa tom zemljom, prenela je državna agencija KCNA.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
U Crnoj Gori su održani lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom. U Nikšiću je Demokratska partija socijalista osvojila 16 mandata, dok je lista "Za budućnost Crne Gore", osvojila 15 mandata. U Herceg Novom pobedu je proglasio dosadašnji gradonačelnik Stevan Katić ispred liste "Znamo se po djelima".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, trećeg dana sabora koji je organizovan povodom formiranja pokreta koji je on inicirao, obratio se građanima kako bi predstavio neke od poruka koje su mu uputili građani. Naveo je da nijedno pismo ili žalba neće biti bačeni.
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu oglasilo je krivima Darka Šarića, njegovog brata Duška Šarića, advokata Dejana Lazarević, kao i navijača Crvene zvezde Uroša Radovanovića, koji se ranije prezivao Mišić.
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut dostavio je Narodnoj skupštini predlog za sastav nove vlade u kojem je deset novih imena, ali su se među kandidatima za ministre našla i neka dobro poznata lica sa podužim stažom u Nemanjinoj 11.
O novim tenzijama u globalnim odnosima, posledicama politike američkog predsednika Donalda Trampa i evropskoj potrazi za sopstvenom snagom, u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans televiziji govorio je dr Mihajlo Kopanja, docent Fakulteta bezbednosti.
Grčka policija saopštila je da njena antiteroristička jedinica ispituje tvrdnju do sada nepoznate organizacije Samoodbrana revolucionarne klase da je odgovorna za bombaški napad na železničku kompaniju Helenik Trejn.
Prvostepeni krivični sud u Istanbulu odbio je žalbu kojom se traži puštanje gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua iz zatvora dok se ne završi suđenje za korupciju, prenela je Anadolija.
Farmaceutska kompanija Fajzer obustavila je razvoj leka protiv gojaznosti, nakon što je otkriveno da je učesnik ispitivanja medikamenta zadobio oštećenje jetre, koje je potencijalno povezano sa lekom.
U blizini Velikog koralnog grebena u Australiji udavila su se dvojica turista iz Velike Britanije, muškarac (46) i tinejdžer (17), dok je još jedan muškarac iz Australije, za koga se pretpostavlja da je skočio u vodu da im pomogne, teže povređen, preneo je danas BBC.
Programski direktor organizacije Novi treći put Dimitrije Milić u autorskom tekstu za Newsmax Balkans analizira šta donosi odluka EU o 47 strateških projekata za sirovine.
U roku od godinu dana populacija Japana se smanjila za rekordnih 898.000 ljudi, i u oktobru prošle godine u toj zemlji je živelo 120,3 miliona ljudi, saopštila je vlada u Tokiju.
Komentari (1)
Ostavite komentar
Kim
Nisu gladni, nego besni.
pre 4 meseca
0 0 Odgovori