Rampa za Tik-tok u Albaniji: Odgovor na vršnjačko nasilje ili zauzdavanje opozicije uoči izbora?
Svađa na Tik-toku u Albaniji otišla je predaleko, kada je jedan dečak preminuo. Kao odgovor na vršnjačko nasilje, vlasti u Tirani zabranile su tu društvenu mrežu na godinu dana.
"S jedne strane, to je ispravna odluka, ali s druge, to neće značajno smanjiti vršnjačko nasilje. Većina tik-tokera ima druge društvene mreže i onlajn ponude firmi i influensera koje će im pomoći da na Instagramu nastave da rastu", smatra novinar Idro Seferi, piše RTS.
Marketinški stručnjak Đuro Radosavović ističe da je pitanje da li će politika prevagnuti nad problemima koje izazivaju društvene mreže, poput poremećaja pažnje i gubitka vremena.
Albanska opozicija, predvođena Demokratskom partijom i njenim predsednikom Saljijem Berišom, protestovala je u Tirani, zahtevajući odlazak sa vlasti premijera Edija Rame, uspostavljanje tehničke vlade i slobodne i fer izbore.
"Neke društvene mreže i influenseri trenutno više utiču na jezik i formiranje ličnosti od roditelja ili okoline", kaže Radosavović.
Učenje preko tableta i kreativnost
Postoje brojne škole u zapadnim zemljama, na primer u Holandiji, gde deca od prvog razreda osnovne škole uče na tabletima kako bi shvatila da ih mogu koristiti za kreativno učenje, a ne samo za zabavu.
"Zabrana može povećati interesovanje za nešto. Sve je pitanje načina na koji se koriste mreže ili aplikacije. Pogrešno je potpuno ograničiti pristup. Albanija ide đonom, umesto da se usmeri na edukaciju", navodi Radosavović.
Tim stavom vodi se veći deo građana Albanije, pa ni zabrana nije prošla bez kontroverzi.
"Reakcije su bile i pozitivne i negativne. Negativne su najviše dolazile od opozicije, Demokratske stranke u Albaniji, koja smatra da je imala veliki rast na Tik-toku i da su tamo njihovi pratioci. I premijer (Edi) Rama koristi Tik-tok, a ta odluka se vidi kao obračun sa opozicijom i slobodom govora, s obzirom na to da će za nekoliko meseci biti održani izbori", kaže novinar Seferi.
Zloupotrebe i izbori
Ne isključuju zloupotrebu ni politikolozi, koji podsećaju na slučaj u Rumuniji kada je poništen prvi krug predsedničkih izbora, zbog pretpostavke da je velika razlika u rezultatu u korist jednog kandidata bila ostvarena zahvaljujući Tik-toku.
"Iz marketinške perspektive, očekivati da će se napraviti velika margina u rezultatu je preterano. Moguće je zamisliti da je ovo možda jedan od poteza albanskih vlasti, koji imaju veze sa strahom da Tik-tok može ugroziti vladajuću garnituru u Albaniji", ističe stručnjak za strateške komunikacije Đorđe Trikoš.
Sudeći po novoj odluci Donalda Trampa, Tik-tok ne ugrožava, pa on traži od Vrhovnog suda da odloži sprovođenje zakona koji bi ga zabranio ili primorao na prodaju.
Time je izazvana velika pažnja, slično kao i njegove pretnje tokom prvog predsedničkog mandata da će ga ukinuti.
"Promenilo se da je jedan od većih donatora Republikanske partije, Džef Jas, veliki investitor u Tik-tok. Istina je da Komunistička partija ima ozbiljan udeo u poslovanju Tik-toka, jer ima predstavnike u bordu direktora matične kompanije Tik-toka, Bajt Densa. Politički uticaj nije moguće isključiti", smatra Trikoš.
Prema njegovim rečima, nije nemoguće da je politički uticaj Komunističke partije ozbiljan, pa se potez Trampa može tumačiti kao vrsta implicitnih pregovora sa Kinom.
Može se, kaže Trikoš, tumačiti i ekonomskim rečnikom kao teorija signaliziranja, gde Tramp ovim potezom pravi kontakte, a pre nego što je ušao u Belu kuću, lopta je, barem kada je Tik-tok u pitanju, bila u kineskom dvorištu.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
Dva bivša vatrogasca koja su učestvovala u spasilačkim akcijama nakon napada na Njujork 11. septembra 2001. preminula su od bolesti izazvanih štetnim materijama koje su se nalazile u oblaku prašine posle rušenja zgrada Svetskog trgovinskog centra, saopštilo je danas američko Vatrogasno udruženje.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da Ukrajini treba dati nuklearno oružje kada se završi "vruća faza" rata sa Rusijom, jer ukoliko ne postane članica NATO, biće joj potreban drugi način da se u budućnosti brani od Rusije.
Odbor za finansije Senata američkog Kongresa, koji kontrolišu republikanci, potvrdio je nominaciju Roberta Kenedija Mlađeg na funkciju ministra zdravlja i socijalnih službi.
Privremeni predsednik Sirije Ahmed al Šara izjavio je da njegova vlada nastoji da obnovi veze sa Sjedinjenim Američkim Državama u narednim danima, ali da još nije imala kontakt sa administracijom Donalda Trampa.
Portparol Hamasa Abdul Latif al Kanu rekao je da su otpočeli pregovori o drugoj fazi primirja između Izraela i Hamasa u Gazi. Povodom razgovora o budućnosti primirja izraelski premijer Benjamin Netanjahu sastaje se u utorak sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u Vašingtonu.
Komentari (0)