Cene stanova u Beogradu uvek rastu: Zbog čega ne bi trebalo da se radujemo njihovom padu
Eksperti su izričiti u oceni da cene kvadrata ne padaju, ali navode da su cene zakupnina u poslednja tri meseca neznatno pale. Ocenjuju i da ne bi trebalo da se radujemo padu cena stanova, pošto bi to značilo da ulazimo u recesiju i krizu.
Investicioni savetnik Nikola Seneši naveo je da su cene kvadrata u Beogradu ostale na istim pozicijama na kojima su bile, ali da inflacija pravi razliku između realnih i apsolutnih cena.
"Poenta je da je beogradsko tržište nešto življe nego prethodne godine, bez obzira na sva dešavanja koja postoje i da se menja fokus od onih skupih delova grada o kojima smo pričali nekoliko godina ka delovima grada koji su prijemčivi, obodnim delovima grada, gde se može kupiti stan za 100, 120 hiljada evra i samim tim u broju transakcija to na neki način menja odnos ponude i tražnje", objasnio je Seneši za RTS.
Procenitelj Milić Đoković je prilično jasan u oceni, "nema pada cene kvadrata u Beogradu".
"To je nepovratan proces. Kada se neka cena podigne, jako se teško spušta. Osim u nekim vanrednim situacijama, nekih vanrednih denominacija, ratova i ostalo. U krajnjem slučaju, povećane su nam plate, primanja i sve ostalo. Ne znatno, ali su povećana. Kad kažete, podigla se cena za tri posto, na 2.000 evra tri posto je 60 evra, a tri posto na platu od 100.000 dinara je 3.000 dinara. Pa je stvar u brojevima", rekao je Milić Đoković.
"Cene zakupa stanova u poslednja tri meseca malo pale"
Nikola Seneši je, govoreći o cenama iznajmljivanja stanova u Beogradu, rekao da su, prema statistici koju oni prate, u poslednja tri meseca te cene malo pale.
"To nije fundamentalni pad tržišni, to je pad zbog tekućih dešavanja u zemlji, odnosno pre svega u Beogradu i Novom Sadu, ali cene zakupa nekretnina u kontinuitetu prate inflaciju i to što neko kaže da je imao pre 10 godina cenu koja je sada duplirana, manje-više je toliko umanjena i vrednost novca i to je trend svuda u svetu", naveo je Seneši.
Najskuplji kvadrat nekretnine u Srbiji prodat je po ceni od 11.811 evra na lokaciji Beograd na vodi, dok je 1.356.888 evra najveća suma izdvojena za stan površine 205 kvadratnih metara od na istoj lokaciji, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ) podatke za treći kvartal 2024. godine.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Zakon o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti.
Milić Đoković je rekao da se 30 godina bavi nekretninama i da su cene iznajmljivanja stanova pale možda samo 1999. godine kada je bilo bombardovanje, kao i 2009. i 2010. godine, ali da je to na nivou statističke greške.
Seneši je istakao da će na cenu zakupa i cenu kvadrata uticati način na koji će se Beograd razvijati.
Ocenio je da cene zakupa u budućnosti, u svakom slučaju, neće padati.
"Ne treba da se radujemo padu cena nekretnina"
Govoreći o cenama stanova u zemljama okruženja Milić Đoković je istakao da to nije realno poređenje.
"Jako me nervira kada se upoređujemo sa Sarajevom, Podgoricom, Skopljem. Za njih smo vasiona. Cene su realne čim se nekretnine prodaju. To je zakon tržišta. Dokle god je veća potražnja od ponude, cene će ići nagore. Kad se ta akumulacija stanova i nekretnina napravi da bude više stanova, više nekretnina nego kupaca, one će stagnirati i pasti", rekao je Đoković.
Foto: Envato
Poručio je da ne treba da se radujemo padu cena nekretnina, jer to znači da idemo u recesiju i da smo u krizi.
"Dokle god cene rastu i dokle god to napreduje, građevina kao motor svega, naravno da je OK", istakao je Đoković.
Koje lokacije se preporučuju u narednom periodu
Nikola Seneši je naveo da najviše projekata ima na pravcu auto-puta "Miloš Veliki", između budućeg nacionalnog stadiona i Bloka 46, a da će dogodine poželjne lokacije biti Makiš i Železnik, a da trenutno ima dobrih projekata na Zvezdari i u Mirijevu.
"Uvek gledajte kako će se kretati infrastrukutra, kako će se poboljšavati kvalitet života, gde je vazduh nezagađen i mislim da su to ti logički pravci koji se udaljavaju od centra", poručio je Seneši.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
U Srbiji se najveći deo plate izdvaja za hranu - čak više od 40 odsto. Zemlje regiona beleže nešto drugačiju statistiku: u Sloveniji se za hranu izdvaja oko 18 procenata, u Hrvatskoj 27, a u Crnoj Gori oko 30 odsto, pokazuju podaci najnovijeg istraživanja Demostata.
Niš je grad u kom su cene nekretnina najviše porasle u poslednjih pet godina, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda. Stručnjaci navode da je na poskupljenje kvadrata od više od 50 odsto uticalo mnogo faktora.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od danas, 1. maja, građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.
Srbija i dalje, prema podacima iz poslednjeg Globalnog indeksa radnih prava, spada u grupu zemalja u kojoj se radna prava sistemski krše - d sprečavanja prava na kolektivno pregovaranje ili sindikalno udruživanje, do neadekvatnih i nehumanih uslova za rad i neadekvatnog plaćanja prekovremenog rada.
Komentari (0)