Gosti Newsmax Balkans o prodaji stanova: "Potražnja za malim nekretninama velika, od pada cena kvadrata nema ništa"

Visoke cene i nepovoljni uslovi kreditiranja samo su neki od razloga zbog kojih je prošle godine usporila potražnja za stanovima. Kada je reč o meri Vlade za subvencionisanu kupovinu stanova, struka očekuje da će ona pojačati tražnju i to u segmentu jeftinijih i manjih stanova.

Autor:  

Ana Đurašković

|  

26.01.2025. 19:28

Gosti Newsmax Balkans o prodaji stanova: "Potražnja za malim nekretninama velika, od pada cena kvadrata nema ništa"

Hoće li se i komercijalne banke uključiti u taj projekat i koji je njihov interes, ostaje pitanje. 

Kada na red dođe rešavanje stambenog pitanja tada nam se, po nekom nepisanom pravilu, najčešće događa da smo zbunjeniji nego inače, a neretko i zabrinutiji. 

Desi se da napravimo i okvirnu računicu, ali ipak dođemo do trenutka kada shvatimo da nam za naš krov nad glavom treba daleko više novca nego što imamo u tom trenutku, i da bi nam bilo kakav vid pomoći dobro došao. 

Ekonomska situacija kojoj svi trenutno svedočimo ne ide u prilog najboljim uslovima za kupovinu stana, a kako stvari trenutno stoje - još ne možemo da dođemo do preciznog odgovora do kada će aktuelno stanje potrajati. 

"Potražnja za malim nekretninama, odnosno prvim stanom uvek je velika i veća je potražnja nego ponuda. Problem je što naši investitori zbog ograničenja u informacijama o lokaciji, građevinskim dozvolama, projektima... grade uglavnom velike stanove u novogradnji, pre svega zbog parkiranja. Mladi, nažalost, ne mogu da priušte sebi stan od 70, 80, 100 kvadrata, koji često košta preko 250, 300 hiljada evra", kaže za Newsmax Balkans Milić Đoković, agent za nekretnine.

Kako ističe, ciljna kvadratura za mlade je oko 50 kvadrata.

"To je dvosoban stan, jednoiposoban, koji treba da košta između 120, 150 hiljada evra. Takvih stanova je najmanje", navodi naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, do pada cena nekretnina neće doći.

"Svi pokazatelji pokazuju trenutno da nema nikakvih najava nekih cena, a do stabilizacije je već došlo, u prethodnih nekoliko meseci. Što se tiče pada cena nekretnina, odnosno cena kvadrata - nema ništa", istakao je Đoković.

"Nema većeg finansijskog iscrpljivanja od podstanarstva" 

Mnogi podstanari u Srbiji nemaju potpisane ugovore sa stanodavcima, te usmeno dogovaraju uslove, pa tako i otkazni rok prema Zakonu o obligacionim odnosima osam dana, dok je po Zakonu o stanovanju 90. Pored toga, podstanarstvo nije isplativo, kaže naša sagovornica, ekonomistkinja Radojka Nikolić. 

"Iako se uđe u stambeni kredit pod uslovom da možete da ga otplaćujete na duži period, ipak je bolje otplaćivati ratu za stambeni kredit nego plaćati kiriju, jer to dođe na isto, a ovako ostajete u svom stanu. Nema većeg finansijskog iscrpljivanja od statusa podstanara. Taj status ljude totalno finansijski iscrpljuje jer finansirate onoga ko ima tu nekretninu koju vam iznajmljuje, a za sebe imate samo taj trenutni komfor koji vam pruža, odnosno imate gde da živite, da stanujete, a što se budućnosti tiče, vrlo vam je neizvesno u kom trenutku možete da imate sopstveni stan", objašnjava Nikolić.

Subvencije za 5.500 stanova za mlade

Od marta 2025. godine Vlada Republike Srbije kreće u novu meru subvencija i podsticaja za kupovinu prve nekretnine mlađe kategorije stanovništva od 20-35 godina.

Za ovu grupu ljudi pripremljene su olakšice za kupovinu stanova čija je cena do 100.000 evra, a Republika Srbija bi trebalo da izdvoji iz državnog budžeta ukupne subvencije za kupovinu u vrednosti od 400 miliona evra za ukupno 5.500 stanova.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)