Vlada usvojila predlog zakona o podršci mladima do 35 godina za kupovinu prve nekretnine
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
On je precizirao da se ovim predlogom zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti definiše se program stambenih kredita za mlade, kako bi oni po što povoljnijim uslovima, što lakše, jednostavnije i jeftinije, mogli da dođu do svoje prve stambene nepokretnosti.
Kako stoji u saopštenju Vlade Srbije, program se odnosi na državljane Republike Srbije od navršenih 20 do navršenih 35 godina u trenutku podnošenja zahteva za kredit, kojima država omogućava kupovinu prve nepokretnosti sa samo jedan odsto učešća.
Kada je reč o njihovom radnom statusu, zaposleni na neodređeno, poljoprivrednici, obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti i samostalni umetnici, mogu aplicirati za kredit bez ograničenja u smislu ovog Predloga zakona. Zaposleni na određeno su dužni da na zahtev obezbede jemstvo člana porodice. I na kraju, i nezaposleni mogu da učestvuju u programu, s tim da su dužni da obezbede solidarno jemstvo kreditno sposobnog člana porodice (jemac platac).
Nema ograničenja cene nekretnine
Maksimalna vrednost kredita pokrivena ovim programom biće 100.000 evra, ali ne postoji ograničenje kada je reč o ceni nepokretnosti. Takođe, ne postoji ograničenje kada je reč ceni kvadrata po gradovima.
Banke su u obavezi da klijentima za nepokretnosti do 100.000 evra ponude učešće od jedan odsto i grejs period od godinu dana, ali svaki klijent ima pravo da poveća svoje učešće i da ne koristi grejs period ukoliko želi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će stanove sa subvencijama države moći da kupe državljani Srbije kojima će to biti prva nekretnina, starosti od 20 do 35 godina ističući da će kredit moći da dobiju i nezaposleni.
Prevremena otplata kredita bez naknade će biti moguća delimično i u celosti.
Prva godina je grejs godina – fiksna kamatna stopa 3,5 odsto, subvencija države dva odsto, kamatna stopa za korisnika 1,5 odsto. Od druge do šeste godine fiksna kamatna stopa je 3,5 odsto, subvencija države dva odsto, a kamatna stopa za korisnika 1,5 odsto. Nakon šeste godine kamatna stopa je varijabilna 3M/6M Euribor plus dva odsto.
Period otplate do 40 godina, a najviše do 70. godine života. Garancija države: 40 odsto do desete godine otplate kredita.
Moguće je kupiti i objekte u starogradnji
Stambenom nepokretnošću smatra se kuća, stan i delovi stambene zgrade koji su namenjeni stanovanju, garaža ili garažno mesto, ukoliko je zajedno sa stanom, kao i zemljište sa građevinskom dozvolom za izgradnju kuće.
Mogu se kupiti uknjiženi objekti u starogradnji ili novogradnji, kao i objekti u izgradnji: kod kojih banka ili Republika Srbija finansira izgradnju, u okviru projektnog finansiranja te banke, u okviru projektnog finansiranja druge banke (završenost objekta više od 60 odsto), gde je Građevinska direkcija Srbije nosilac građevinske dozvole ili u okviru mera podrške države određenim kategorijama fizičkih lica.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković prekinuo je i napustio razgovore u Briselu zbog, kako je rekao, nezapamćenog terora i institucionalnog nasilja Prištine i Aljbina Kurtija prema Srbima i zatvaranja brojnih srpskih institucija na KiM, saznaje Newsmax Balkans u delegaciji Beograda.
Navijači Crvene zvezde su na utakmici Evrolige protiv Fenerbahčea vređali ambasadora SAD Kristofera Hila, koji se nalazio u loži, a potom su pred američkim diplomatom razvili veliki barjak "Nema predaje".
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Vašington nam je jasno poručio šta želi, ali saglasan sam i sa svim stavovima da ćemo na našim pumpama imati dovoljno derivata. Energenata će biti, poručio je urednik ekonomske rubrike "Novosti" i gost Newsmax Balkans Dušan Stojaković.
Komentari (0)