Vučić o stanovima za mlade: Maksimalna vrednost nekretnine 100.000 evra, primena u martu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će stanove sa subvencijama države moći da kupe državljani Srbije kojima će to biti prva nekretnina, starosti od 20 do 35 godina ističući da će kredit moći da dobiju i nezaposleni.
"Mi smo uspeli da uradimo jednu tešku i komplikovanu stvar. Dakle, danima, nedeljama, smo se mučili da pronađemo rešenje. I hoću da se zahvalim Ministarstvu finansija, s kojima je to bilo vrlo teško razgovarati, a kamoli završiti te pregovore. Da se zahvalim ljudima iz Narodne banke, koji su dobar deo svog posla završili, a nadam se da će uspeti da urade taj posao i u budućnosti", rekao je Vučić u Palati Srbija.
Predsednik Srbije je pojasnio da će stanove sa subvencijama države moći da kupe državljani Srbije kojima će to biti prva nekretnina, starosti od 20 do 35 godina ističući da će kredit moći da dobiju i nezaposleni.
"Ključna tema je bila kako će da dođu do kredita i stana nezaposleni, kako će da dobiju stan. Može, mogu studenti da dobiju, svako ko ima 20 godina starosti. I nezaposleni mogu", kazao je.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je podignuta starosna granica za mlade koji će moći da dođu do prvog stana uz 1.000 evra za učešće i da će biti od 20 do 35 godina.
Vučić navodi da je cilj programa podrška mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti i ukazuje da neće biti igre i moguće zloupotrebe.
Naglasio je da će pravila biti striktno poštovana i odmah će biti rešavane zloupotrebe.
Vrednost program je, prema rečima predsednika, 400 miliona evra za 5.500 stambenih jedinica.
"Ako uspemo ovo, produžavamo odmah. Od 400 miliona evra imamo oko 130 miliona direktnog državnog poklona samo na 5.500 stanova. Ovo je ogroman novac države za pomoć mladima", kazao je Vučić i objasnio uslove.
"Uslovi stambenih kredita za mlade su maksimalna vrednost nepokretnosti 100.000 evra, minimalno učešće jedan odsto, period do 40 godina, a najviše do 70 godina života. Od 1. do 15. marta počeće primena programa stambenih kredita za mlade".
Naveo je da je uslov da budu državljani Republike Srbije i da ima od 20 do 35 godina.
"Bio sam srećan kada smo podigli do 35, a srce me boli što ne možemo da podignemo do 40 godina starosti. U ovom trenutku ne možemo finansijski to da izdržimo", naveo je.
Vučić je kazao da je ovaj program najbolji za rešavanje stambenog problema možda i u čitavoj Evropi i istakao da to nije socijalna mera već mera za budućnost Srbije.
"Nazvao bih je merom za budućnost Srbije u demografskom, ekonomskom i svakom drugom razvojnom smislu. Imaćemo ekonomski aktivnog čoveka od njegovog ranog perioda. To će nam pomoći da ih sačuivamo u zemlji, a time će nam i radna snaga i BDP biti veći", smatra Vučić.
Foto: Newsmax Balkans
Naveo je da najveći teret ide na Banku Poštanska štedionica.
"Pošto, inače, najveći teret ide na državu, ali vas ja molim da se postarate da bude i drugih banaka, pošto ne može samo sekira u med da im upada i da dobijaju sve poslove i da ovde imaju ogroman profit, a da nikada, nigde, ni u jednom trenutku ne budu na strani države. Tako da vas molim da to iskoristite i autoritet države i da im jasno stavite do znanja", naglasio je Vučić.
Penzije na Badnji dan, četiri dana ranije
Predsednik Srbije je objavio da će svi građani Srbije dobiti uvećane penzije na Badnji dan, četiri dana ranije, da će od Nove godine minimalac biti viši, kao i plate zaposlenih u javnom sektoru, ali i da će se raditi na tome da rast plata u prosveti prati ostala povećanja.
"Od prvog januara minimalac je veći za 13,7 odsto, naravno najviši u našoj istoriji. Očekujemo da prosečne penzije sledeće godine budu 437 evra, kao i da godinu u decembru završimo sa prosečnom platom oko 920 evra, a sledeći decembar sa 1.022 evra", rekao je i naglasio da očekuje da prosečna palta sledeće godine bude oko 925 evra.
Još razgovora o platama zaposlenih u prosveti
Podsetio je da će plate u javnom sektoru biti više za osam i 11 odsto, a da ostaje da se razgovora o platama zaposlenih u prosveti.
"Uz sve to što bih imao da kažem nekima oko zloupotrebe mladih, za jednu stvar su iz prosvetnog sektora upravu, a to je da njima nisu tom brzinom rasle plate kao nekim drugima. Tako da moramo da budemo fer i to priznamo sa naše strane", rekao je Vučić i istakao da je mnogo ponosan na program za mlade.
Foto: ATAImages/Radule Perišić
Vučić tvrdi da program za stanove uz subvencije države nema za cilj da smiri situaciju nastalu zbog protesta opozicije i dela studenata, već da je to njegova ideja i da to radi zbog istorije.
"Nije mi palo na pamet ni zbog kakvih požara, niti ih se plašim. Izabran sam sa više od 60 odsto glasova, imam mandat do 2027. i niko ne sme da traži ni savetodavni referendum jer bih i po tome na današnji dan dobio 63 odsto. Nemam straha ni od koga, ni od čega, niti imam požare. Ja ovo radim zbog istorije, ovo je moja ideja, hoću da budem zapamćen kao rodonačelnik ovoga", priznao je Vučić.
Razmotrićemo podizanje kredita na 120.000 evra
Odgovarajući na pitanje kako će sa 100.000 evra mladi u Beogradu kupiti stan po ceni kvadrata od 2.000 evra, s obzirom na to da stanovi po toj ceni moraju i da se renoviraju, Vučić kaže da ne misli da su stanovi od 50 kvadrata "rupe".
"Živeo sam u Bloku 45 i ne mislim da je rupa, posebno ne za prvi stan. To je prvi stan, osamostaljivanje, ali spreman sam da razmotrimo i da probamo da podignemo na 120.000 evra i onda mislim da niko neće moći da ima problem. Možete da uzmete i stan od 120.000, 130.000, a nama kažete 100.000 i vi platite ostatak. Mi vama tražimo učešće do jedan odsto", pojasnio je Vučić.
On navodi da se oko ovog programa "muči" sa ministrom finansija Sinišom Malim, kao i sa guvernerkom Narodne banke Srbije Jorgovankom Tabaković.
"Nervozni su, to je njihov posao, oni moraju da vode računa o stabilnosti, ali ovo je moja ideja, kao moje dete u političkom smislu. Mislim da je spasonosna za naše mlade ljude, nije laka. Mi u ovom trenutku imamo oko pet milijardi evra na računu, imamo pare, ali moramo da vodimo računa da ne budemo u deficitu", istakao je predsednik.
O studentskim protestima i blokadama
Što se "požara" tiče i studentskih blokada, kako kaže, studenti mogu kada odluče da strudiraju i mogu da rade sve što hoće.
"Niko neće da ih dira, neće biti ni pendreka spasa na ulicama, nećemo ulaziti na fakultete. Jedino se nadam da direktori neće morati kroz prozore da ulaze na svoja radna mesta u škole, jer hvalimo decu od 14 godina zato što protestuju. Ja u tom ludilu neću da učestvujem", poručio je predsednik.
(Ne)čitanje budžeta
Na pitanje kako da građani ne brinu zbog novca za taj program s obzirom na to da pojedini ekonomisti ne vide da u budžetu za 2025. godinu ima predviđenih sredstava za taj program, Vučić kaže da ti ekonomisti i kritičari tako kažu, jer ne znaju da čitaju budžet.
"Ne umete da čitate budžet. Jednom smo progurali milijardu evra za odbranu, nisu videli, nikakav lopovluk nije bio u pitanju, nikakav kriminal, ali nisu uspeli da vide. Ostao je novac i pre rebalansa koji ćemo raditi u maju, junu, pa ćemo posle opet videti", kazao je on.
Istakao je da postoje različiti ljudi, oni koji žive i brinu za danas i oni koje baš briga za to, koji misle na sutra i naglašava da njega ne interesuje ni sutra, već šta će za 20 godina da se piše u knjigama kakav je bio predsednik.
Foto: Dunja Kovačević
Izrazio je očekivanja da svi mogu da razumeju koliko je taj program važan.
"Biću srećan da napravimo ne pet i po hiljada, nego pedeset i pet hiljada takvih progama", rekao je Vučić i dodao da se program ubrzava i da je važno da garantna šema počne.
"Kompletna garanta šema da se poštuje, da sve uvežemo i da sve uradimo", rekao je on i pozvao guvernerku NBS Jorgovanku Tabaković da "pritisne" banke po ovom pitanju.
"Banke dobro žive u ovoj zemlji. Nikada ih nismo dirali, uvek smo ih poštovali sve. Pritisnite ih. Bolje vi nego ja vas da pritiskam po tom pitanju", rekao je Vučić.
On je naveo da država radi na još jednom projektu i da će roku od desetak dana, do Nove godine, pokazati kako i na koji način da se privuku ljudi iz dijaspore da se vrate u Srbiju.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)