(VIDEO) "Sistem često zakaže kada treba da zaštiti potrošača": Zašto je važno da čuvate priznanice o plaćenim računima?
Građani čuvaju priznanice o plaćenim komunalijama godinama, kako bi u slučaju da dobiju opomenu za račun koji su već platili imali dokaz za to. U slučaju da dobiju opomenu za račun stariji od godinu dana, mogu se pozvati i na zastarelost. Zastarelost važi i za neplaćene račune.
Poreska uprava objavila je da su veliki trgovinski lanci u Srbiji u petak, 31. januara, izdali 865.758 fiskalnih računa, što je za 292.227 računa manje nego prethodnog dana.
Udruženje "Efektiva" i studenti u blokadi pozvali su na novi bojkot trgovinskih lanaca zbog rasta cena, a poziv za ovu nedelju odnosi se na lanac supermarketa "DIS".
Udruženje potrošača Efektiva pozvalo je građane na novi bojkot velikih trgovaca, a u narednih sedam dana to će biti trgovinski lanac Delez, odnosno prodavnice Maxi i Shop&go.
Nisu sigurni u to da u nekom trenutku neće dobiti opomenu za račun koji su platili.
Računi se čuvaju u ladicama i po nekoliko godina.
Kada dužnik može da se pozove na zastarelost računa?
Godinu dana od dospeća računa, račun zastareva. To reguliše zakon.
Ipak, to ne znači da automatski na opomenu ne treba reagovati ili neplaćeni račun ignorisati.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Ako poverilac pokrene postupak za dug koji je stariji od godinu dana, onda je dužniku dovoljno da se pozove na zastaralost, a nije loše ako ima dokaz da je platio, dakle da priloži i to kako bi bio siguran da će taj postupak biti obustavljen.To su neka osnovna pravila i bitno je da potrošač mora da se pozove na zastaralost", naveo je za Newsmax Balkans Dejan Gavrilović iz Udruženja za zaštitu potrošača Efektiva.
Dodao je i to da postoje primeri gde agencije preuzimaju neka dugovanja za pružene komunalne usluge, iako su ta dugovanja po zakonu zastarela.
"Recimo stara su četiri ili pet godina, ali pokreću postupak prinudne naplate i dobar deo dužnika zapravo ne zna da ima pravo da se pozove na zastaralost, ne uradi to, a onda taj dug kasnije postaje validan i dužnik mora da ga plati bez obzira što je zastareo. Međutim, dužnik je propustio rok da se na to pozove", pojasnio je Gavrilović.
Sistem uglavnom na strani poverioca
Najbolje i najjednostavnije rešenje svakako je redovno plaćanje računa.
Međutim, ukoliko vam i u tom slučaju stigne neka iznenadna opomena u poštansko sanduče, ipak je, kada ste redovni platiša, lakše razrešiti tu situaciju.
Praksa pokazuje da nije lako dokazati i ostvariti potrošačko pravo zagarantovano zakonom.
"Nažalost, sistem je dosta puta pokazao da zakazuje kada treba da zaštiti potrošača. Uglavnom je na strani poverioca, na strani komunalnog preduzeća. Da postoji osnovani argument da je dug zastareo i potrošač se pozvao na to, ili je dug preknjižen na neko zastarelo dugovanje, pa poverilac goni potrošača faktički za tekuće, sud to ne prihvata i dosuđuje da potrošač mora da plati", konstatovao je Gavrilović.
Sudeći po nepoverljivosti građana, običaj čuvanja računa neće zastariti još neko vreme.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
U najnovijoj emisiji "Sinteza" na Newsmax Balkans, gost Nikola Tomić, novinar i medijski konsultant, pruža detaljnu analizu aktuelne političke scene u Srbiji, sa posebnim fokusom na nedavno održane lokalne izbore. Nikola Tomić: SNS ne mora svuda da nastupa kao buldožer, studentski pokret odavno nije to, konstatovao je Tomić, osvrćući se na strategije vlasti i opozicije u Kosjeriću i Zaječaru. On je izneo svoje viđenje značaja ovih izbora kao prvog testa nakon perioda krize, te analizirao ponašanje i rezultate Srpske napredne stranke i opozicionih aktera.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Kapitalni projekti, poput izložbe EXPO 2027, imaju višestruk značaj za razvoj Srbije, rekao je za Newsmax Balkans profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu imao je u drugom kvartalu 2025. više od 2,3 miliona putnika, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je kompanija.
Komentari (0)