Ekonomisti za Newsmax Balkans: Tramp tarifama podiže ekonomiju SAD, Srbija će osetiti krizu preko firmi iz EU

Tarife od 37 odsto, koje je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nedavno uveo na uvoz iz Srbije, pre će posredno pogoditi domaću ekonomiju preko poslovanja firmi iz Evropske unije nego što će predstavljati direktan udarac na srpski izvoz, ocenjuju ekonomisti za Newsmax Balkan.

Autor:  

Milenko Kovačević

|  

09.04.2025. 07:59

Ekonomisti za Newsmax Balkans: Tramp tarifama podiže ekonomiju SAD, Srbija će osetiti krizu preko firmi iz EU

Direktor Instituta za razvoj i inovacije Nenad Jevtović smatra da će tarife prvenstveno uticati na izvoz proizvoda poput automobilskih guma, oružja i municije, kao i prehrambenih proizvoda.

"Jedna od direktno ugroženih kompanija biće Prvi partizan iz Užica, koja prozvodi malokalibarsku municiju. Tražnja za njihovim proizvodima nije elastična, pa očekujem da će, uprkos povećanju cene proizvoda, njihova municija biti i dalje tražena na američkom tržištu", ocenio je Jevtović. 

Printscreen: Newsmax Balkans

IT industrija

Iz godine u godinu raste izvoz informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) iz Srbije u Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju i Švajcarsku. Ukupni izvoz IKT usluga prošle godine iznosio je oko četiri milijarde dolara.

Nedavne tarife koje je predsednik SAD Donald Tramp uveo na uvoz iz Srbije, a koje iznose 37 odsto, neće direktno uticati na informacione tehnologije (IT) u Srbiji, koje se fokusiraju na pružanje usluga.

Ekonomista Pavle Medić istakao je u razgovoru za Newsmax Balkans da se povećanje carina odnosi na robu, a ne na usluge, navodeći da je moguće da će doći do indirektnih efekata na IT industriju.

"Povećanje tarifa može da utiče na ukupne ekonomske odnose između Srbije i SAD, što bi moglo dovesti do smanjenja investicija ili otežanog poslovanja za kompanije koje sarađuju sa američkim partnerima. Takođe, globalna tržišna nestabilnost izazvana trgovinskim ratovima može negativno uticati na poslovno okruženje u celini", napomenuo je Medić.

Privreda Srbije zavisi od EU

Naš sagovornik je ukazao na činjenicu da privreda Srbije zavisi od EU, gde plasiramo između 60 i 65 odsto ukupnog izvoza. Posredno, ekonomsku krizu možemo i mi da osetimo, ali prema Medićevim rečima, to je sada teško proceniti.

"Dve velike kompanije – Kontinental i Brose – imaju velikih problema. Oko 3.000 IT inženjera koji su tamo zaposleni direktno su povezani s nemačkom autoindustrijom. Oni su najavili da će smanjiti planirano zapošljavanje u odnosu na ugovor koji su potpisali sa Vladom Srbije, odnosno Ministarstvom privrede. U tom domenu kriza će se svakako osetiti", naveo je Medić.

Sagovornik Newsmax Balkans podsetio je da je automobilski dobavljač Kontinental AG najavio je smanjenje broja zaposlenih za oko 3.000, uključujući i zatvaranje fabrike u Nirnbergu. Te mere su odgovor na trenutnu krizu u automobilskoj industriji, a kompanija se fokusira na smanjenje troškova u istraživanju i razvoju.

"Ta mera se, zasad, izgleda ne odnosi na nas, ali naravno da nije dobar indikator za kompaniju koja je prisutna u zemlji i koja zapošljava veliki broj radnika. Ta odluka očigledno nije zbog uštede, već zbog pada prometa i potražnje", naglasio je Medić. 

Prema njegovim rečima, problem Srbije je to što se prethodne tri godine rast u velikoj meri zasnivao na potrošnji i građevinskom sektoru. Rast je usporio zbog aktuelne političke situacije.

Lom na berzama

Medić se osvrnuo i na veliki pad na svetskim berzama, kao i na odluke Trampove administracije. Evropska unija pogođena je američkim uvoznim carinama od 20 odsto, Velika Britanija od deset odsto, Norveška 15, a Švajcarska tarifama od 31 procenta.

U Evropi, najteže su pogođene kompanije koje se u velikoj meri oslanjaju na globalnu trgovinu i lance snabdevanja, kao i automobilski sektor.

Foto: AP/Damian Dovarganes

"Tramp ne planira da odustane od ove politike, on je i predočio koliko je sada dobro vreme da se proguta gorka pilula. Videćemo šta će Evropska unija recipročno uvesti Vašingtonu. Možemo da očekujemo neki novi talas inflacije. Nažalost, cenu na kraju plaćaju potrošači. S obzirom na to da se naš rast u velikoj meri zasnivao na potrošnji, kako potrošnja bude prigušena novim rastom cena, to će svakako biti loše po našu ekonomiju. Teško je u ovom trenutku – zato što se situacija menja iz časa u čas – dati neku dugoročnu prognozu. Nemate nijedan signal koji ukazuje na bilo šta dobro. Niko se u ovom trenutku neće odlučiti na neko novo investiranje ili zapošljavanje", napomenuo je ekonomista.

"Tramp pokušava da vrati proizvodnju u SAD"

Jevtović ukazuje da Tramp odlukom da poveća carine, pokušava da zaštiti američku proizvodnju. On je kao primer naveo podatak da su SAD nekada na svojoj teritoriji imale sedam brodogradilišta, a da sada imaju samo jedno. 

"Tramp se vraća merkantilizmu, namerava da zaštiti američku privredu i do kraja mandata sigurno će se zadržati na tom putu da bi sačuvao radna mesta u Americi", uveren je Jevtović.  

Prema njegovim rečima, nova ekonomska politika Trampove administracije značajno se razlikuje od one koju su SAD vodile od 1989. godine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)