(VIDEO) Oslanjanje na Rusiju ili okretanje ka EU: Koliko je za Srbiju važno proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor istakao je za Newsmax Balkans da Evropa ima tendenciju da smanji upotrebu prirodnog gasa i da ga menja drugim energentima. S druge strane, kako je rekao, Srbija iz nekog razloga, geopolitičkog pre svega, insistira na upotrebi prirodnog gasa.
"To znači da subvencioniše što više prirodnog gasa, energent kojeg nemamo. Srbija ima vrlo malo gasa i on nije pod našom kontrolom. Mi ga dovlačimo hiljadama kilometara, iz Ruske Federacije i nešto malo iz Azerbejdžana. To je pre svega geopolitičko pitanje", naveo je Kapor gostujući u emisiji "Otvori oči".
Kao primer navodi skladište gasa Banatski dvor, čiji će kapacitet nakon proširenja biti udvostručen, a vrednost investicije je oko 145 miliona evra.
Tim od deset mladih srpskih robotičara uspeo je da se izbori za svoje mesto na Svetskom prvenstvu iz LEGO robotike, u konkurenciji od 40.000 timova iz 110 zemalja.
Kina je najavila da će uvesti carine od 84 odsto na sve proizvode iz Sjedinjenih Američkih Država, čime je prethodno najavljena tarifa od 34 odsto dodatno povećana, i takođe je podnela novu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), dok Donald Tramp smatra da "Kina želi da se dogovori".
Naglasio je da bi voleo da vidi energetsku politiku koja insistira na upotrebi domaćih resursa koji su nam dostupni.
"Srbija ne troši mnogo energije u evropskim okvirima, po stanovniku, i mi relativno lako možemo napraviti tu tranziciju da ne zavisimo od uvoza skupog energenta iz inostranstva", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.
"Treba se okrenuti energetskoj efikasnosti"
Prema Kaporovim rečima, prioritet za Srbiju trebalo bi da bude okretanje ka energetskoj efikasnosti i resursima koje već imamo u izobilju, kao što su biomasa, geotermalni izvori, korišćenje toplotnih pumpi.
"Naravno, to zahteva neka sredstva, ali sve zahteva sredstva. To proširenje (Banatskog dvora) košta skoro 150 miliona evra, to je veliki novac za našu državu. A ta sredstva su najoptimalnije i najjeftinije kada se koriste u saradnji sa Evropskom unijom, zato što su transparentni ugovori. Bilateralni ugovori sa autokratskim državama, iza zatvorenih vrata, netransparentni ugovori, uglavnom koštaju građane više nego što se to očekuje, ili ako ne koštaju, onda imaju neke druge geopolitičke okolnosti koje nisu u interesu građana", pojasnio je Kapor.
"Srbija je ostrvo ruskog interesa u Evropi"
Podsetio je da Srbija ima isto mesto u Itebeju, gde je mogla da sagradi skladište ranije, a da ne bude u većinskom odnosu sa Rusijom. Međutim, to se nije desilo.
"Mogli smo mnogo drugih stvari da uradimo, nismo uradili. Naša energetska politika bila je svesna oslanjanja na Rusku federaciju, posebno posle 2004. godine, predajom NIS Ruskoj Federaciji daleko ispod tržišne cene, i mi smo jednostavno jedno ostrvo ruskog interesa u Evropi", podvukao je Kapor.
Milun Babić iz Saveza energetičara Srbije rekao je za Newsmax Balkans da se u skladištu u Banatskom nalaze velike količine vode.
"Ona je tu prispela posle prevelikog trošenja i oslabio je pritisak, i jednostavno voda je popunila dobar deo tog skladišta i sada mora da se obezbedi veliki pritisak gasa da bi se ta voda na neki način potisnula i da bi se ostavio prostor za skladištenje novog gasa. To je uvek veliki izazov. Znači, vi morate da onda pritiskate, to je kao klip. Vi navaljujete svim snagama da ubacite unutra gas, on onda pritiska na sve strane", pojasnio je Babić.
Kako je istakao, gas curi pošto ima pukotina u zemlji, ali dominantno ostaje unutra i on pritiska i vodu.
"I onda on sprečava vodu da popunjava iz drugih svojih tokova. Tako da je problem tu veliki", napomenuo je sagovornik Newsmax Balkans.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAZIM REC ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST I ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
U Beogradu se održava veliki narodni skup "Ne damo Srbiju", sabor u organizaciji Pokreta za narod i državu, koji će trajati do 13. aprila. Centralni događaj počeo je u 19 časova, a okupljenima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je izneo pet zahteva sabora.
Newsmax je u četvrtak, 10. aprila, uradio nešto što nikada nije učinjeno na ovim prostorima - uspešno je realizovan intervju sa predsednikom Srbije iz studija u Njujorku, Sarajevu i Beogradu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na saboru "Ne damo Srbiju" u Beogradu da je posle pada nadstrešnice u Novom Sadu znao da mora da se pokrene pitanje moralne odgovornosti i ponudi pomoć porodicama žrtava, a da je dva dana kasnije krenuo rušilački pohod na Gradsku kuću.
Viši sud u Novom Sadu je vratio optužnicu na dopunu istrage koja je podignuta protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu 1. novembra prošle godine, nakon čega je preminulo 16 osoba.
Računi za komunalne usluge mogu se plaćati onlajn, ali građani ih iz predostrožnosti i dalje u velikom broju plaćaju na šalterima. Da li ima razloga za to i kako da se redovne platiše reše navike čuvanja računa godinama?
Prosečna neto plata u Srbiji u decembru prošle godine prvi put je nadmašila prosečnu potrošačku korpu a taj trend nastavljen je i u januaru ove godine, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine o potrošačkoj korpi i kupovnoj moći stanovništva.
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju marta ove godine iznosile su 28.527,4 miliona evra i, u odnosu na kraj februara, smanjene su za 265,7 miliona evra.
Maksimalne maloprodajne cena dizela i benzina u Srbiji biće niže za po četiri dinara u narednih sedam dana. Litar dizela koštaće 192 dinara, a benzina (BMB95) 179 dinara, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Srbija je prošle godine zabeležila rekord u izvozu IKT usluga, a udeo u tome imaju i ruski državljani koji posluju i žive u Srbiji. Prema podacima APR-a, najviše osnovanih firmi od strane ruskih državljana u Srbiji tiče se upravo delatnosti računarskog programiranja, ali i konsultantskih aktivnosti.
Ominimo Insurance, prvi startap iz Srbije koji je ostvario vrednost od 200 miliona evra u samo godinu dana postojanja, postigao je neverovatan uspeh potpisivanjem strateškog partnerstva sa Zurich Insurance Group, jednom od najvećih osiguravajućih kompanija u Evropi.
Pružaoci stručnog obrazovanja i obuke, kao i preduzeća iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije, mogu da se prijave najkasnije do 6. juna 2025. godine.
Cene stanova povećane su za 5,05 odsto u četvrtom tromesečju 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuje indeks cena stanova Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).
Komentari (0)