(VIDEO) Oslanjanje na Rusiju ili okretanje ka EU: Koliko je za Srbiju važno proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor istakao je za Newsmax Balkans da Evropa ima tendenciju da smanji upotrebu prirodnog gasa i da ga menja drugim energentima. S druge strane, kako je rekao, Srbija iz nekog razloga, geopolitičkog pre svega, insistira na upotrebi prirodnog gasa.
"To znači da subvencioniše što više prirodnog gasa, energent kojeg nemamo. Srbija ima vrlo malo gasa i on nije pod našom kontrolom. Mi ga dovlačimo hiljadama kilometara, iz Ruske Federacije i nešto malo iz Azerbejdžana. To je pre svega geopolitičko pitanje", naveo je Kapor gostujući u emisiji "Otvori oči".
Kao primer navodi skladište gasa Banatski dvor, čiji će kapacitet nakon proširenja biti udvostručen, a vrednost investicije je oko 145 miliona evra.
Tim od deset mladih srpskih robotičara uspeo je da se izbori za svoje mesto na Svetskom prvenstvu iz LEGO robotike, u konkurenciji od 40.000 timova iz 110 zemalja.
Kina je najavila da će uvesti carine od 84 odsto na sve proizvode iz Sjedinjenih Američkih Država, čime je prethodno najavljena tarifa od 34 odsto dodatno povećana, i takođe je podnela novu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), dok Donald Tramp smatra da "Kina želi da se dogovori".
Naglasio je da bi voleo da vidi energetsku politiku koja insistira na upotrebi domaćih resursa koji su nam dostupni.
"Srbija ne troši mnogo energije u evropskim okvirima, po stanovniku, i mi relativno lako možemo napraviti tu tranziciju da ne zavisimo od uvoza skupog energenta iz inostranstva", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.
"Treba se okrenuti energetskoj efikasnosti"
Prema Kaporovim rečima, prioritet za Srbiju trebalo bi da bude okretanje ka energetskoj efikasnosti i resursima koje već imamo u izobilju, kao što su biomasa, geotermalni izvori, korišćenje toplotnih pumpi.
"Naravno, to zahteva neka sredstva, ali sve zahteva sredstva. To proširenje (Banatskog dvora) košta skoro 150 miliona evra, to je veliki novac za našu državu. A ta sredstva su najoptimalnije i najjeftinije kada se koriste u saradnji sa Evropskom unijom, zato što su transparentni ugovori. Bilateralni ugovori sa autokratskim državama, iza zatvorenih vrata, netransparentni ugovori, uglavnom koštaju građane više nego što se to očekuje, ili ako ne koštaju, onda imaju neke druge geopolitičke okolnosti koje nisu u interesu građana", pojasnio je Kapor.
"Srbija je ostrvo ruskog interesa u Evropi"
Podsetio je da Srbija ima isto mesto u Itebeju, gde je mogla da sagradi skladište ranije, a da ne bude u većinskom odnosu sa Rusijom. Međutim, to se nije desilo.
"Mogli smo mnogo drugih stvari da uradimo, nismo uradili. Naša energetska politika bila je svesna oslanjanja na Rusku federaciju, posebno posle 2004. godine, predajom NIS Ruskoj Federaciji daleko ispod tržišne cene, i mi smo jednostavno jedno ostrvo ruskog interesa u Evropi", podvukao je Kapor.
Milun Babić iz Saveza energetičara Srbije rekao je za Newsmax Balkans da se u skladištu u Banatskom nalaze velike količine vode.
"Ona je tu prispela posle prevelikog trošenja i oslabio je pritisak, i jednostavno voda je popunila dobar deo tog skladišta i sada mora da se obezbedi veliki pritisak gasa da bi se ta voda na neki način potisnula i da bi se ostavio prostor za skladištenje novog gasa. To je uvek veliki izazov. Znači, vi morate da onda pritiskate, to je kao klip. Vi navaljujete svim snagama da ubacite unutra gas, on onda pritiska na sve strane", pojasnio je Babić.
Kako je istakao, gas curi pošto ima pukotina u zemlji, ali dominantno ostaje unutra i on pritiska i vodu.
"I onda on sprečava vodu da popunjava iz drugih svojih tokova. Tako da je problem tu veliki", napomenuo je sagovornik Newsmax Balkans.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Studenti u blokadi organizovali su u Zaječaru protest "Sloboda kreće sa istoka", čiji je glavni cilj, kako su najavili, "buđenje apstinenata pred lokalne izbore". Skup u Zaječaru je počeo u 11 sati i trajao je do osam minuta posle ponoći.
Leptospiri odgovara da pH bude do 7,9, a temperatura vode od 20 do 32 stepena. Temperatura od 40 stepeni je ubija. Zato tu bolest najčešće vidimo tokom leta i rane jeseni. Ovo što se desilo u BiH nešto je pre vremena koje mi očekujemo za leptospiru, izjavio je infektolog Dragan Delić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će država pokušati da u dva koraka, do 1. januara, podigne iznos minimalne zarade sa 457 evra za 20,1 odsto, odnosno na 550 evra.
Vlada Srbije imenovala je Zorana Jevtića za vršioca dužnosti generalnog direktora Akcionarskog društva za upravljanje javnom železničkom infrastrukturom "Infrastruktura železnice Srbije", objavljeno je u Službenom glasniku.
Vlada Srbije produžila je Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500 pa će i narednih šest meseci maksimalna maloprodajna cena ovog proizvoda biti 59 dinara, a maksimalna proizvođačka cena 50,6 dinara.
Srbija je postala 41. članica SEPA (Single Euro Payments Area) zone, što znači da će uskoro platni promet sa državama članicama Evropske unije, kao i sa Švajcarskom i Norveškom, funkcionisati po istim pravilima. Iako nije članica EU, Srbija se približila evropskom ekonomskom prostoru.
Na pumpama u Srbiji evrodizel će i tokom naredne nedelje koštati 187 dinara, dok je benzin u sledećih sedam dana skuplji za dva dinara i koštaće 178 dinara po litru.
Električna pegla na paru Rosberg, model R51050FC, povlači se sa tržišta, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Građani će i ove godine imati priliku da konkurišu za bespovratna sredstva za zamenu prozora, vrata, kotlova i ugradnju solarnih panela. Ali samo ako su se njihovi gradovi, odnosno opštine, prijavile Ministarstvu energetike na javni poziv za subvencionisanje mera energetske efikasnosti.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Komentari (0)