(VIDEO) Oslanjanje na Rusiju ili okretanje ka EU: Koliko je za Srbiju važno proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru

Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor istakao je za Newsmax Balkans da Evropa ima tendenciju da smanji upotrebu prirodnog gasa i da ga menja drugim energentima. S druge strane, kako je rekao, Srbija iz nekog razloga, geopolitičkog pre svega, insistira na upotrebi prirodnog gasa.

Autor:  

J. S.

|  

10.04.2025. 13:43

(VIDEO) Oslanjanje na Rusiju ili okretanje ka EU: Koliko je za Srbiju važno proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru

"To znači da subvencioniše što više prirodnog gasa, energent kojeg nemamo. Srbija ima vrlo malo gasa i on nije pod našom kontrolom. Mi ga dovlačimo hiljadama kilometara, iz Ruske Federacije i nešto malo iz Azerbejdžana. To je pre svega geopolitičko pitanje", naveo je Kapor gostujući u emisiji "Otvori oči".

Kao primer navodi skladište gasa Banatski dvor, čiji će kapacitet nakon proširenja biti udvostručen, a vrednost investicije je oko 145 miliona evra.

Naglasio je da bi voleo da vidi energetsku politiku koja insistira na upotrebi domaćih resursa koji su nam dostupni.

"Srbija ne troši mnogo energije u evropskim okvirima, po stanovniku, i mi relativno lako možemo napraviti tu tranziciju da ne zavisimo od uvoza skupog energenta iz inostranstva", istakao je sagovornik Newsmax Balkans. 

"Treba se okrenuti energetskoj efikasnosti"

Prema Kaporovim rečima, prioritet za Srbiju trebalo bi da bude okretanje ka energetskoj efikasnosti i resursima koje već imamo u izobilju, kao što su biomasa, geotermalni izvori, korišćenje toplotnih pumpi.

"Naravno, to zahteva neka sredstva, ali sve zahteva sredstva. To proširenje (Banatskog dvora) košta skoro 150 miliona evra, to je veliki novac za našu državu. A ta sredstva su najoptimalnije i najjeftinije kada se koriste u saradnji sa Evropskom unijom, zato što su transparentni ugovori. Bilateralni ugovori sa autokratskim državama, iza zatvorenih vrata, netransparentni ugovori, uglavnom koštaju građane više nego što se to očekuje, ili ako ne koštaju, onda imaju neke druge geopolitičke okolnosti koje nisu u interesu građana", pojasnio je Kapor.

"Srbija je ostrvo ruskog interesa u Evropi"

Podsetio je da Srbija ima isto mesto u Itebeju, gde je mogla da sagradi skladište ranije, a da ne bude u većinskom odnosu sa Rusijom. Međutim, to se nije desilo.

"Mogli smo mnogo drugih stvari da uradimo, nismo uradili. Naša energetska politika bila je svesna oslanjanja na Rusku federaciju, posebno posle 2004. godine, predajom NIS Ruskoj Federaciji daleko ispod tržišne cene, i mi smo jednostavno jedno ostrvo ruskog interesa u Evropi", podvukao je Kapor.

Milun Babić iz Saveza energetičara Srbije rekao je za Newsmax Balkans da se u skladištu u Banatskom nalaze velike količine vode.

"Ona je tu prispela posle prevelikog trošenja i oslabio je pritisak, i jednostavno voda je popunila dobar deo tog skladišta i sada mora da se obezbedi veliki pritisak gasa da bi se ta voda na neki način potisnula i da bi se ostavio prostor za skladištenje novog gasa. To je uvek veliki izazov. Znači, vi morate da onda pritiskate, to je kao klip. Vi navaljujete svim snagama da ubacite unutra gas, on onda pritiska na sve strane", pojasnio je Babić.

Kako je istakao, gas curi pošto ima pukotina u zemlji, ali dominantno ostaje unutra i on pritiska i vodu. 

"I onda on sprečava vodu da popunjava iz drugih svojih tokova. Tako da je problem tu veliki", napomenuo je sagovornik Newsmax Balkans. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)