(VIDEO) Oslanjanje na Rusiju ili okretanje ka EU: Koliko je za Srbiju važno proširenje skladišta gasa u Banatskom dvoru
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor istakao je za Newsmax Balkans da Evropa ima tendenciju da smanji upotrebu prirodnog gasa i da ga menja drugim energentima. S druge strane, kako je rekao, Srbija iz nekog razloga, geopolitičkog pre svega, insistira na upotrebi prirodnog gasa.
"To znači da subvencioniše što više prirodnog gasa, energent kojeg nemamo. Srbija ima vrlo malo gasa i on nije pod našom kontrolom. Mi ga dovlačimo hiljadama kilometara, iz Ruske Federacije i nešto malo iz Azerbejdžana. To je pre svega geopolitičko pitanje", naveo je Kapor gostujući u emisiji "Otvori oči".
Kao primer navodi skladište gasa Banatski dvor, čiji će kapacitet nakon proširenja biti udvostručen, a vrednost investicije je oko 145 miliona evra.
Tim od deset mladih srpskih robotičara uspeo je da se izbori za svoje mesto na Svetskom prvenstvu iz LEGO robotike, u konkurenciji od 40.000 timova iz 110 zemalja.
Kina je najavila da će uvesti carine od 84 odsto na sve proizvode iz Sjedinjenih Američkih Država, čime je prethodno najavljena tarifa od 34 odsto dodatno povećana, i takođe je podnela novu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), dok Donald Tramp smatra da "Kina želi da se dogovori".
Naglasio je da bi voleo da vidi energetsku politiku koja insistira na upotrebi domaćih resursa koji su nam dostupni.
"Srbija ne troši mnogo energije u evropskim okvirima, po stanovniku, i mi relativno lako možemo napraviti tu tranziciju da ne zavisimo od uvoza skupog energenta iz inostranstva", istakao je sagovornik Newsmax Balkans.
"Treba se okrenuti energetskoj efikasnosti"
Prema Kaporovim rečima, prioritet za Srbiju trebalo bi da bude okretanje ka energetskoj efikasnosti i resursima koje već imamo u izobilju, kao što su biomasa, geotermalni izvori, korišćenje toplotnih pumpi.
"Naravno, to zahteva neka sredstva, ali sve zahteva sredstva. To proširenje (Banatskog dvora) košta skoro 150 miliona evra, to je veliki novac za našu državu. A ta sredstva su najoptimalnije i najjeftinije kada se koriste u saradnji sa Evropskom unijom, zato što su transparentni ugovori. Bilateralni ugovori sa autokratskim državama, iza zatvorenih vrata, netransparentni ugovori, uglavnom koštaju građane više nego što se to očekuje, ili ako ne koštaju, onda imaju neke druge geopolitičke okolnosti koje nisu u interesu građana", pojasnio je Kapor.
"Srbija je ostrvo ruskog interesa u Evropi"
Podsetio je da Srbija ima isto mesto u Itebeju, gde je mogla da sagradi skladište ranije, a da ne bude u većinskom odnosu sa Rusijom. Međutim, to se nije desilo.
"Mogli smo mnogo drugih stvari da uradimo, nismo uradili. Naša energetska politika bila je svesna oslanjanja na Rusku federaciju, posebno posle 2004. godine, predajom NIS Ruskoj Federaciji daleko ispod tržišne cene, i mi smo jednostavno jedno ostrvo ruskog interesa u Evropi", podvukao je Kapor.
Milun Babić iz Saveza energetičara Srbije rekao je za Newsmax Balkans da se u skladištu u Banatskom nalaze velike količine vode.
"Ona je tu prispela posle prevelikog trošenja i oslabio je pritisak, i jednostavno voda je popunila dobar deo tog skladišta i sada mora da se obezbedi veliki pritisak gasa da bi se ta voda na neki način potisnula i da bi se ostavio prostor za skladištenje novog gasa. To je uvek veliki izazov. Znači, vi morate da onda pritiskate, to je kao klip. Vi navaljujete svim snagama da ubacite unutra gas, on onda pritiska na sve strane", pojasnio je Babić.
Kako je istakao, gas curi pošto ima pukotina u zemlji, ali dominantno ostaje unutra i on pritiska i vodu.
"I onda on sprečava vodu da popunjava iz drugih svojih tokova. Tako da je problem tu veliki", napomenuo je sagovornik Newsmax Balkans.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Doktor Dragan Dinčić sa Vojnomedicinske akademije (VMA) koji učestvuje godinama u lečenju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, naveo je da se Vučić vratio iz SAD zbog povišenog pritiska.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Prošlo je tačno dve godine od kako je Uroš Blažić (22) pucajući iz automatske puške i pištolja ubio osmoro i ranio 13 mladih ljudi u Duboni i Malom Orašju, selima udaljenim oko 30 kilometara od Beograda. Jedan od ranjenih mladića preminuo je dva meseca kasnije.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od danas, 1. maja, građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.
Srbija i dalje, prema podacima iz poslednjeg Globalnog indeksa radnih prava, spada u grupu zemalja u kojoj se radna prava sistemski krše - d sprečavanja prava na kolektivno pregovaranje ili sindikalno udruživanje, do neadekvatnih i nehumanih uslova za rad i neadekvatnog plaćanja prekovremenog rada.
Nuklerna energija nije nikakav činilac zbog kolapsa energetskog sistema na Pirinejskom poluostrvu, već je reč o nestabilnim vremenskim prilikama. Došlo je do veće proizvodnje iz solarnih elektrana, što je dovelo do nestabilnih oscilatornih promena napona i pada mreže, kaže prof. dr Slavko Dimović.
Dok mnogi građani u Srbiji tragaju za poslom, internetom i mobilnim aplikacijama ponovo kruže poruke koje nude primamljive poslovne ponude – platu od 600 do čak 2.000 dolara dnevno. Iako na prvi pogled zvuče kao šansa iz snova, stručnjaci upozoravaju da su ovakvi oglasi - prevara.
Komentari (0)