Poslodavci u Srbiji su u martu, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) tražili 17.472 radnika, a ubedljivo najtraženiji su bili programeri za koje je oglašeno 1.517 slobodnih radnih mesta.
Slede čistači prostorija sa 827 oglašenih slobodnih radnih mesta, zatim magacioneri sa 630, radnici na utovaru ili istovaru, 517 i šivači, 488 radnih mesta.
U vrhu traženih zanimanja našli su se i građevinci i to radnici za niskogradnju, tesari, zidari. Takođe i vozači kamiona, za koje je oglašen 181 konkurs i vozači autobusa kojima je nuđeno 161 slobodno radno mesto.
Od februara se primenjuju nove, veće osnovice dnevne novčane naknade za nezaposlene, kao i najviši i najniži iznos naknade. Ovu privremenu finansijsku pomoć koja se isplaćuje za slučaj nezaposlenosti, u Srbiji je prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u decembru primala 27.321 osoba.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku o neto primanjima za novembar pokazuju da su razlike između pojedinih delatnosti velike, pa programeri čije plate u proseku iznose 300.795 dinara, primaju skoro šest puta više od zaposlenih u uslužnim delatnostima, čiji novembarski prosek je iznosio 52.853.
Među zdravstvenim radnicima najtraženije su bile medicinske sestre sa 61 ponudom za posao, lekari sa 29 i fizioterapeuti sa 16 ponuda za zaposlenje.
Što se inženjera tiče najtraženiji su bili oni građevinske struke, sa 118 slobodnih radnih mesta, zatim mašinski sa 39. Kada je reč o strukama koje su bile najmanje tražene to su u martu bili stručnjaci za bezbednost i zdravlje na radu, nastavnici likovne kulture, tužilački pomoćnici i internisti pošto su za njih bila oglašena samo po dva radna mesta.
Inače od oglašenih 17.472 radna mesta, većina, preciznije 12.234 su nuđena na određeno vreme. Sa evidencije nezaposlenih, na kojoj je u martu bilo 358.987 ljudi, posao je dobilo 11.348.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Neradni dani povodom Uskrsa za mnoge su prilika za kraći odmor i putovanje. Dok jedni biraju destinacije u inostranstvu, sve je više onih koji praznike provode u Srbiji, a takođe i veliki broj stranih turista je odlučio da poseti našu prestonicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je gradilište EXPO i poručio da uprkos svim izazovima Srbiju niko neće da zaustavi i da je na Veliku subotu odlučio građanima da pokaže šta je to što se radi.
Vlasnici evropskih kompanija luksuzne robe Lui Viton i Guči suočavaju se sa poslovnim poteškoćama u Kini zbog "trgovinskog rata" Pekinga i Vašingtona i pada cena na kineskom tržištu nekretnina.
Dok za većinu građana praznici znače odmor i vreme provedeno sa porodicom, za mnoge zaposlene oni predstavljaju redovan radni dan - često bez adekvatne naknade. Da li zaposleni koji rade tokom državnih i verskih praznika imaju pravo na duplu dnevnicu, odgovara advokatica Dušica Dukanac.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
U Nišu vlada veliko interesovanje za stambene kredite za mlade. S druge strane, postoji problem zbog malog broja dostupnih stanova koji mogu da se kupe na taj način. Zbog takve situacije došlo je do povećanja prodaje stanova u starogradnji.
U vremenima ekonomske nestabilnosti, dok mnogi biznisi beleže pad, pojavljuje se nova klasa preduzeća koja uspeva uprkos krizi. Fenomen takozvanih "anti-kriznih preduzeća" pokazuje koliko brzo promene u ponašanju potrošača mogu otvoriti vrata inovacijama.
Komentari (0)