Mali sa investitorima u Vašingtonu: Sastanak nije bio lak, protesti na ulicama smanjuju prostor za nove investicije

Ministar finansija Siniša Mali sastao se u Vašingtonu sa investitorima u organizaciji Bank of America i izjavio da je taj sastanak bio za nas važan, ali da nije bio lak uprkos dobrim rezultatima naše zemlje, jer uvek su tema protesti i blokade na ulicama, koji smanjuju prostor za nove investicije.

Izvor: Tanjug   |  

25.04.2025. 19:46

Mali sa investitorima u Vašingtonu: Sastanak nije bio lak, protesti na ulicama smanjuju prostor za nove investicije

"Definitivno ima manji uticaj na naše rezultate u ovom trenutku, o tome je i predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić govorio, svako smanjenje stope rasta, a smanjena nam je prognoza sa 4,2 na 3,5 odsto, znači i manje povećanje penzija i manje povećanje plata i jednostavno manje prostora za nove investicije", rekao je Mali za Tanjug.

Istakao je da na to treba da odgovaraju upravo oni koji blokiraju, ali da je delegacija Srbije u Vašingtonu, gde se održava prolećno zasedanje MMF-a i Svetske banke, predstavila snašu zemlju na pravi način.

"Ono što mi sprovodimo kao ekonomsku politiku, očigledno daje rezultate i Srbija je jedan redak primer u ovom trenutku zemlje koja je sačuvala makroekonomsku stabilnost i ostvaruje visoke stope rasta", rekao je Mali.

Foto: Tanjug/Ministarstvo finansija

Ministar je rekao da je na sastanku sa predsednikom Grupacije Svetske banke Adžaja Bangom imao važan razgovor o uticaju veštačke inteligencije na nova radna mesta, o razvoju nuklearne energije.

Teme sastanka

Naveo je da sve veći broj zemalja sveta ide ka tome da razvija nuklearnu energiju i smatra da je to jedini izvor energije koji je dovoljno održiv da obezbedi stabilno snabdevanje energijom i za domaćinstva i za privredu.

"Govorili smo puno o važnosti razvoja poljoprivrede, uticaju ovih novih carinskih tarifa američke administracije na globalni rast. I provlači se sve vreme, rekao bih, jedna mračna strana ovih trgovinskih ratova, a to je da povećanje carina, povećanje barijera usporava rast ekonomije, a usporavanje rasta globalne ekonomije dovodi do nižih plata, nižih penzija u svim zemljama, dovodi do toga da smanjujete životni standard građana pošto plaćaju veće cene, potencijalna inflacija se ponovo pominje", istakao je ministar finasija. 

Prema njegovim rečima, u tim veoma teškim uslovima poslovanja u svetu u ovom trenutku, Srbija pokazala da su fundamenti osnove naše ekonomske politike izuzetno čvrsti.

"Naći ćemo rešenje za američke carine, građani ne treba da brinu"

Mali je naglasio da će Srbija pronaći rešenje za carine američke administracije koje pogađaju i našu zemlju i poručio da građani Srbije ne treba da brinu, jer su u toku razgovori i analize, kao i da će naša država pronaći najbolje rešenje.

"Ono što građani treba da znaju je da ćemo naći rešenje za ovaj problem. Mi smo već analizirali i strukturu prihoda koju imamo od carina koje naplaćujemo na robu iz SAD-a, biće to dobra odluka za našu ekonomiju i za naše građane, tako da nemojte da brinete, u toku su i razgovori, u toku su i analize, pa ćemo naći najbolje rešenje", rekao je Mali za Tanjug.

On je naveo da je Srbija među grupom zemalja na koju utiču te tarife američke administracije.

"Ono što je interesantno i o čemu smo više puta govorili, metodologija američke administracije i naša evropska metodologija, kada je statistika u pitanju, se potpuno razlikuju. Recimo, vi imate situaciju da Amerikanci smatraju da imaju trgovinski deficit sa Srbijom od skoro 700 miliona dolara, a po našim podacima mi imamo trgovinski deficit sa Amerikom od nekih 79-80 miliona", objasnio je ministar finansija.

Istakao je da se trenutno radi na tome da se metodološki uklope te cifre.

"To je takozvana 'mirror analiza', dakle, statistička analiza koja će omogućiti da vidimo ko je na kraju krajeva u pravu", rekao je Mali.

Mali se u Vašingtonu sastao sa stranim investitorima koji ulažu u obveznice Srbije kao i sa kompanijama koje su zainteresovane za ulaganje u Srbiji. Ministar Mali učestvuje na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke, koje se održava od 21. do 26. aprila.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)