USA Today o Srbiji: Ekonomska sila Balkana i jedna od najbrže rastućih ekonomija Evrope
Srbija je ekonomska sila Balkana i jedna od najbrže rastućih ekonomija Evrope koja investitorima nudi konkurentne troškove poslovanja, kvalifikovanu radnu snagu i širok spektar podsticaja, piše USA Today u objavljenom izdanju o Srbiji, u članku pod naslovom "Srbija - ekonomska sila Balkana".
Kako je navedeno u tekstu koji objavljuje američki dnevni list, Srbija je sada prepoznata kao najdinamičnija ekonomija Zapadnog Balkana, s prognozom rasta BDP od 4,5 odsto u 2025. godini i rekordnim stranim ulaganjima, što je pozicionira kao motor regionalnog razvoja i privlačnu destinaciju za globalni kapital.
"Srbija se uprkos globalnim izazovima transformisala u jednu od najbrže rastućih evropskih ekonomija, što je ogroman pomak u odnosu na 2012. godinu kada smo bili pred bankrotom", izjavio je za specijalno izdanje lista USA Today ministar finansija i prvi potpredsednik Vlade Srbije Siniša Mali.
Foto: Tanjug/Nebojša Raus
BDP Srbije je, kaže, od tada gotovo utrostručen i sada iznosi 93 milijarde dolara, stopa nezaposlenosti je pala sa 26 odsto na 8,1 odsto, dok su devizne rezerve dostigle rekordne 33 milijarde dolara. Istovremeno, javni dug Srbije čini 44 odsto BDP-a, što je daleko ispod proseka evrozone od 89 odsto.
Najveći iskorak dogodio se prošle godine kada je Srbija po prvi put dobila investicioni kreditni rejting agencije Standard & Poor's (S&P), čime je dodatno učvršćen status zemlje sa stabilnim makroekonomskim osnovama, naveo je Mali.
Tokom 2024. godine, u Srbiju je ušlo 5,9 milijardi dolara direktnih stranih investicija, što je za 14 odsto više nego 2023. i predstavlja najviši iznos u istoriji regiona.
Takođe, Srbija konstantno privlači više od 60 odsto svih stranih direktnih investicija na Zapadnom Balkanu.
Foto: Tanjug/Nebojša Raus
Srbija se uoči izložbe Ekspo 2027. u Beogradu priprema za doček više miliona posetilaca iz više od 120 zemalja i najavljuje ulaganja od 20 milijardi dolara u infrastrukturu, navodi se u članku.
Vlada Srbije snažno podržava startap kompanije, kao i mala i srednja preduzeća, koja čine više od 90 odsto svih srpskih firmi, kroz povoljne kredite, garantne šeme i razvoj tržišta kapitala.
"Fokusiran sam na jačanje tržišta kapitala u Srbiji i pomoć malim i srednjim preduzećima da im pristupe. Takođe pružamo pristupačne kredite za nove investicije i sarađujemo sa međunarodnim finansijskim institucijama kako bismo olakšali jeftino finansiranje putem komercijalnih banaka", naveo je ministar Mali.
Najavio je da Srbija ima ambiciju da do 2030. godine obezbedi 45 odsto energije iz obnovljivih izvora, uz konačni cilj - ugljeničnu neutralnost.
Ovaj energetski zaokret uključuje krupne investicije u solarne parkove, vetroelektrane i modernizaciju mreže.
Istovremeno, Srbija ulaže u 323 infrastrukturna projekta koji pokrivaju puteve, železnicu, bolnice, škole i poljoprivredu, ukupne vrednosti od 20 milijardi dolara uoči "Ekspa 2027".
Ilustracija: Tanjug/Ekspo 2027
Jedan od primera održivog razvoja partnerstvo sa američkom kompanijom UGT Renewables na izgradnji solarnog parka snage 1 GW.
"Ovo će ne samo podići BDP, već i unaprediti kvalitet života i povećati konkurentnost naše zemlje", istakao je Mali.
On očekuje porast interesovanja američkih i svetskih investitora u narednim godinama, a posebno uoči izložbe Ekspo 2027.
"U potpunosti smo posvećeni integraciji u porodicu EU i agresivno usklađujemo naše zakone i propise sa standardima bloka. Do 2027. ispunićemo sve formalne uslove za članstvo u Evropskoj uniji", poručuje Mali.
Prema rečima predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, jedan od najznačajnijih pomaka poslednjih godina jeste prelazak sa radno intenzivne privrede na ekonomiju zasnovanu na znanju.
IT sektor je postao najveći izvozni sektor Srbije, sa više od 4,4 milijarde dolara izvoza.
On je dodao da više od 20.000 kompanija koje posluju u zemlji ima strano vlasništvo, među kojima su i vodeći globalni igrači u proizvodnji i IT sektoru.
Beograd je danas domaćin istraživačkih centara vodećih svetskih firmi, uključujući Microsoft i AMD, koji su ovde otvorili centre za razvoj najsavremenijih čipova.
U isto vreme, zemlja beleži ubrzan razvoj startap scene, koju Čadež opisuje kao "najbrže rastući startap ekosistem u Evropi".
Srbija ima povoljnu stratešku lokaciju i niz slobodnih trgovinskih sporazuma koji omogućavaju pristup tržištu od 2,8 milijardi ljudi, uključujući Evropsku uniju, Sjedinjene Američke Države, Kinu, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.
"Takođe radimo zajedno sa susednim zemljama kako bismo investitorima ponudili pristup većim tržištima, od 6,5 miliona u Srbiji do 22 miliona u regionu. Uprkos prošlim političkim izazovima, lideri sada prepoznaju važnost saradnje za zajednički uspeh", dodao je Čadež.
Države u regionu beleže mahom lošije rezultate u odnosu na prvi kvartal 2024. godine. Do pada broja turista u Srbiji došlo je zbog političke krize i ekonomske neizvesnosti u svetu izazvane uvođenjem američkih tarifa, ocenio je za Newsmax Balkans direktor HORES Georgi Genov.
Među industrijama sa najvećim potencijalom izdvaja se proizvodnja električnih vozila i lanac vrednosti koji prati tu tehnologiju.
"Sa kompanijama poput Stelantisa koje već proizvode električna vozila u Srbiji, kao i bogatim rezervama litijuma, bakra, grafita i bora, imamo sve preduslove da postanemo centar za celokupni proces, od rudarstva do baterija i fabrika vozila", istakao je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Generalni direktor OTP banke Srbija Predrag Mihajlović ocenio je da bankarski sektor igra ključnu ulogu u transformaciji srpske ekonomije.
"Sa snažnom kapitalnom osnovom i pristupom koji stavlja klijenta u fokus, naše banke su dobro pripremljene za globalne ekonomske promene i pružaju podršku održivom razvoju", navodi Mihajlović.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Sastanak ruske i ukrajinske strane u Istanbulu završen je oko 14.30 sati dogovorom o velikoj razmeni zarobljenika - hiljadu za hiljadu. Ukrajinska strana je zatražila i direktne razgovore između šefova država, što će ruska strana razmotriti kao zahtev.
Sredinom maja 2014. godine skoro trećinu Srbije pogodile su dotad nezapamćene poplave, a Obrenovac je praktično postao simbol stradanja, jer je čak 90 odsto teritorije te opštine bilo poplavljeno u roku od svega nekoliko sati.
Za nekoliko dana, tačnije 22. maja, Srbija ulazi u SEPA sistem – evropsku zonu u kojoj se plaćanja u evrima obavljaju brzo, jednostavno i uz minimalne troškove, bilo da šaljete novac iz Srbije u Pariz, Berlin ili Ljubljanu, ili očekujete da vam odatle stigne uplata.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović održala je sastanke sa privrednicima iz opštine Kosjerić i tom prilikom istakla da će u naredom periodu u saradnji sa tom opštinom predstaviti poseban program za podsticanje poslovanja mladih.
U Srbiji je u prva tri meseca ove godine otkriven 2.361 komad falsifikovanih novčanica, od kojih 450 komada čine dinari a 1.911 strane valute, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Države u regionu beleže mahom lošije rezultate u odnosu na prvi kvartal 2024. godine. Do pada broja turista u Srbiji došlo je zbog političke krize i ekonomske neizvesnosti u svetu izazvane uvođenjem američkih tarifa, ocenio je za Newsmax Balkans direktor HORES Georgi Genov.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se pažljivo prate svi procesi i radovi na gradilištu u Surčinu i naglasio da je počelo postavljanje prve čelične rešetke krovne konstrukcije na EXPO 2027.
Američki ministar finansija Skot Besent izjavio je da je ostvaren značajan napredak u razgovorima njegovog i tima kineskog vicepremijera He Lifenga u Ženevi o smirivanju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" do 14 časova je, prema podacima sa sajta Poreske uprave, registrovan 230.201 nalog, a poslato je 11.049.703 računa.
Komentari (0)