"Domaćinstva mogu da ostvare značajne uštede energije": Konkurs za bespovratna sredstva za zamenu stolarije i kotlova

Građani će i ove godine imati priliku da konkurišu za bespovratna sredstva za zamenu prozora, vrata, kotlova i ugradnju solarnih panela. Ali samo ako su se njihovi gradovi, odnosno opštine, prijavile Ministarstvu energetike na javni poziv za subvencionisanje mera energetske efikasnosti.

22.05.2025. 19:23

"Domaćinstva mogu da ostvare značajne uštede energije": Konkurs za bespovratna sredstva za zamenu stolarije i kotlova

Poziv Ministarstva energetike traje do petka, 23. maja, a nakon potpisivanja, gradovi i opštine u roku od 60 dana moraju da raspišu poziv za građane, nakon čega kreću prijave.

"Kriterijumi su ostali nepromenjeni. To je da podnosilac prijave vlasnik objekta, da je objekat nastanjen, da je potrošnja u prethodnih mesec dana iznosila sto kilovata i da je objekat legalizovan, kao i da uz prijavu podnese račun nekog od izvođača radova koji se nalazi na internet stranici jedinica lokalne samouprave", rekla je za Newsmax Balkans Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke za energetsku efikasnost i klimatske promene.

Kako je dodala, kada su u pitanju socijalno ugroženih kategorija tiče, za njih su obezbeđena posebna sredstva u okviru subvencija 2024. godine.

"Oni će moći da ostvare pravo na subvenciju u iznosu do 90 odsto. Prošle godine su to bili energetski ugroženi kupci, ove godine smo to proširili na sve druge kategorije građana koji primaju neki vid socijalne pomoći", objasnila je naša sagovornica.

U Srbiji se troši tri i po puta više energije po domaćinstvu nego što je evropski prosek.

Razlog za to su zastarela stolarija, loša izolacija, dotrajali grejni sistemi i nedostatak obnovljivih izvora energije u domaćinstvima. Koje se sve prednosti ostvaruju ugradnjom energetski efikasnijih sistema?

Foto: Envato

Luka Naglić, tehnički ekspert za GEFF EBRD za Newsmax Balkans objasnio je da zamenom stare stolarije, tj. prozora i vrata, domaćinstva mogu da ostvare značajne uštede energije jer se smanjuju toplotni gubici, posebno zimi.

"Kvalitetna stolarija omogućava bolju zaptivenost i čuvanje toplote unutrašnjosti, što direktno utiče na niže račune za grejanje. Novi kotlovi efikasnije koriste gorivo i emituju manje ugljen-dioksida, kao i PM čestica koje su opasne po zdravlje čoveka. Time se poboljšava kvalitet vazduha, a domaćinstvo troši manje energije za istinsko grejanje. Ugradnja solarnih panela donosi domaćinstvima dugoročne koristi. Značajno smanjuje račune za električnu energiju, povećava energetsku nezavisnost i vrednost nekretnina. Solarni paneli koriste sunčevu energiju koja je obnovljiv izvor energije, što doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida. Uz gore navedene tehnologije, potrebno je istaći da se veoma dobri rezultati što se tiče uštede energije i smanjenja zagađenja dobijaju i izolacijom objekata, kao i ugradnjom toplotnih pumpi", istakao je Naglić za našu televiziju.

Energetska efikasnost danas je važnija nego ikada – ne samo zbog rastućih cena energenata, već i zbog zaštite životne sredine.

Ulaganjem u ove mere, građani mogu da smanje račune, poboljšaju uslove stanovanja i povećaju cene svoje nekretnine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)