(VIDEO) Ekonomista o ulasku Srbije u SEPA zonu: Jeftiniji transferi, brže uplate i veća bezbednost za građane
Srbija je postala 41. članica SEPA (Single Euro Payments Area) zone, što znači da će uskoro platni promet sa državama članicama Evropske unije, kao i sa Švajcarskom i Norveškom, funkcionisati po istim pravilima. Iako nije članica EU, Srbija se približila evropskom ekonomskom prostoru.
O tome šta članstvo u SEPA konkretno donosi za građane i kompanije, u emisiji "Presek" televizije Newsmax Balkans, govorio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, dr Veljko Mijušković.
Prema njegovim rečima, ulaskom u SEPA, stvaraju se bolji uslovi za privredu, naročito za mala i srednja preduzeća.
"SEPA zona nudi brojne benefite za privredu naše zemlje, naročito za mala i srednja preduzeća. Ona podrazumeva da su te firme rame uz rame sa onima koje dolaze sa tržišta EU, ali i onima koje posluju sa njima - donoseći jednu vrstu izvesnosti i sigurnosti jer se funkcioniše na unificiran način", rekao je Mijušković.
Za nekoliko dana, tačnije 22. maja, Srbija ulazi u SEPA sistem – evropsku zonu u kojoj se plaćanja u evrima obavljaju brzo, jednostavno i uz minimalne troškove, bilo da šaljete novac iz Srbije u Pariz, Berlin ili Ljubljanu, ili očekujete da vam odatle stigne uplata.
Formirana je radna grupe za podršku SEPA procesu - SEPA Steering Group, a guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković istakla je spremnost Srbije i NBS da pruže podršku ostalim ekonomijama regiona u drugoj fazi projekta priključenja SEPA.
Prema njegovim rečima, SEPA će omogućiti brže plaćanje, eliminisanje posredničkih banaka, povećanu likvidnost i manje troškove transakcija.
"Firme će trošiti manje sredstava na vođenje transakcija, što im otvara prostor za veći obim poslovanja. Pored toga, funkcionišemo po pravilima koja su već standard u EU, što podiže nivo poverenja naših partnera iz inostranstva", objašnjava profesor.
On ističe da su se slična poboljšanja videla i u Hrvatskoj i Sloveniji, koje su članice SEPA još od 2008. i 2016. godine.
Brže doznake, manji troškovi, veća sigurnost za građane
Kada je reč o građanima, profesor Mijušković smatra da će koristi od članstva u SEPA biti još izraženije.
"Mi imamo veliki broj doznaka iz inostranstva. Ranije se čekalo po nekoliko dana da sredstva stignu. Sada će, sa uvođenjem SEPA sistema, standard biti jedan radni dan, a sa opcijom SEPA Instant - čak i nekoliko sekundi", rekao je Mijušković.
Pored ubrzanih doznaka, smanjiće se i troškovi transfera novca, a istovremeno će sistem biti bezbedniji i transparentniji, čime se, kako kaže profesor, "smanjuje mogućnost grešaka i gubitka sredstava".
Zahvaljujući SEPA standardima, građani će moći da vrše finansijska plaćanja unutar Srbije, u evrima, između različitih gradova - poput Užica, Beograda ili Čačka - po istim pravilima kao u zemljama članicama EU.
Priprema za primenu – godinu dana za adaptaciju
Iako je članstvo potvrđeno, SEPA standardi će u Srbiji početi da se primenjuju od maja 2026. godine. Taj period će, prema Mijuškoviću, biti ključan za adaptaciju bankarskog sektora.
"Banke moraju da uvedu IBAN brojeve za evro-račune, prilagode svoja softverska rešenja i usklade se sa klirinskim bankama. To podrazumeva određene troškove, ali se očekuje da će ih nadomestiti povećanim obimom transakcija i dodatnim digitalnim uslugama", ocenjuje profesor.
Kako kaže, ulaskom u SEPA zonu Srbija ispunjava i važne regulatorne preduslove, uključujući usklađivanje sa direktivama DSP2 i DSP3 koje se odnose na sigurnost digitalnih plaćanja i zaštitu korisnika.
"Ovo je važan korak ka punoj integraciji u finansijski sistem EU i značajna vest za celokupno društvo - i za privredu, i za svakog građanina pojedinačno", zaključuje profesor Mijušković.
Gostovanje Veljka Mijuškovića možete pogledati u videu:
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Uprave kriminalističke policije, Trećeg odeljenja, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su D. J. (26) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo u pokušaju.
Na pumpama u Srbiji evrodizel će i tokom naredne nedelje koštati 187 dinara, dok je benzin u sledećih sedam dana skuplji za dva dinara i koštaće 178 dinara po litru.
Električna pegla na paru Rosberg, model R51050FC, povlači se sa tržišta, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Građani će i ove godine imati priliku da konkurišu za bespovratna sredstva za zamenu prozora, vrata, kotlova i ugradnju solarnih panela. Ali samo ako su se njihovi gradovi, odnosno opštine, prijavile Ministarstvu energetike na javni poziv za subvencionisanje mera energetske efikasnosti.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Uprkos kolebanjima na berzama, deset najbogatijih Amerikanaca postalo je bogatije za 365 milijardi dolara u protekloj godini, pokazuje analiza Oksfama.
Generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić rekao je, govoreći na Forumu o transatlantskoj ekonomskoj saradnji Jugoistočne Evrope u Vašingtonu da je ponosan što je kompanija na čijem je čelu najbrže rastući telekomunikacioni operater u Jugoistočnoj Evropi.
Blagi rast prodaje polovnih automobila iz uvoza zabeležen je u Srbiji u periodu januar-april i iznosi 6,5 odsto, a povećano interesovanje kupaca prati i rast cena. Prema informacijama koje stižu iz Evrope, isti trend prisutan je gotovo na svim najvećim tržištima.
Komentari (0)