(VIDEO) Šta SEPA donosi građanima Srbije: Ekonomista o novom sistemu brzih transakcija sa malim troškovima u evrozoni
Za nekoliko dana, tačnije 22. maja, Srbija ulazi u SEPA sistem – evropsku zonu u kojoj se plaćanja u evrima obavljaju brzo, jednostavno i uz minimalne troškove, bilo da šaljete novac iz Srbije u Pariz, Berlin ili Ljubljanu, ili očekujete da vam odatle stigne uplata.
O konkretnim benefitima koje SEPA sistem donosi građanima Srbije za Newsmax Balkans govorio je ekonomista Veljko Mijušković.
"Ovo je korak ka integraciji Srbije u finansijski sistem Evropske unije i on podrazumeva da ćete na brz, jednostavan i transparentan način moći da obavite transakciju u evrima sa inostranstvom, da novac dobijete u evrima iz inostranstva, ali, takođe, i da obavite tu transakciju između računa u evrima u zemlji. Tako da u suštini donosi benefite na više različitih načina", kazao je naš sagovornik.
Printscreen: Newsmax Balkans
Upitan zbog čega SEPA omogućava brže, jednostavnije i transparentnije načine transfera novca, Mijušković kaže da su po sredi dvostruki benefiti.
"Zato što, s jedne strane izbegavate posredničke banke koje bi do sada postojale, smanjuju se provizije, one se izjednačavaju sa nadoknadama za nalog transfera u evrima i konačno, vreme koje je za to potrebno, a to je jedan radni dan. S druge strane, postoji i tzv. opcija SEPA instant, koja će podrazumevati da za nekoliko sekundi dođe do transfera u evrima", navodi ekonomista.
Nameće se pitanje da li će sve banke biti spremne da uđu u ovaj SEPA sistem 22. maja.
"Taj datum je postavljen kao datum početka primene ovog sistema, a ne mora nužno da znači da će sve biti tako. Vrovatno će nekima od njih biti potrebno određeno vreme da se informatički kapaciteti prilagode, jer morate imati jedinstven format naloga koji se vezuje za ISO standard 2022. S druge strane, znači morate se povezati sa klirinškim bankama i morate otvoriti tzv. IBAN za račune u evrima. U tom smislu, kako koja banka bude ispunjavala uslove, tako će se priključivati nuđenju ove usluge svojim klijentima", ukazuje Mijušković.
Osvrnuo se i na to kakve benefite SEPA sistem nudi za doznake iz inostranstva.
"Što se tiče doznaka iz inostranstva, imaćete situaciju da ćete brže, znači u roku od jednog radnog dana, ako je klasičan SEPA, ili u roku od nekoliko sekundi, ukoliko je SEPA instant, moći da obavite tu transakciju i da primite novac. Zatim, što se tiče jednostavnosti, prosto gubitkom posredničkih banaka smanjuju se troškovi provizije i transparentniji je ceo sistem. Unapred znate koliko je vremena potrebno da se izvrši isporuka sredstava i tačno koliko vas to košta. Tako da su to ključni benefiti za građane", poručuje Mijušković.
Opcija je i plaćanje unutar Srbije
Pitanje je i da li će građani moći da koriste SEPA sistem i za plaćanje u evrima unutar Srbije.
"Da, to je još jedna od opcija. Suštinski ovo je samo jedna od opcija SEPA, ali se najveći benefit vezuje za te međunarodne transakcije. Znači, one se odnose na glavni benefit, a ovo je dodatna opcija koja se svakako nudi i postoji za stanovništvo. Ako gledamo sektor malih i srednjih preduzeća koja sada imaju određene poslove sa Evropskom Unijom, imaćete situaciju da se standardizuje sistem plaćanja, da se povećava poverenje međunarodnih partnera i više se približavate tom tržištu ulazeći u jedan jedinstven finansijski sistem regulisanja transakcija", objašnjava naš sagovornik.
Troškovi za korisnike
Ostaje i nejasnoća da li banke i na koji način treba da prilagode svoj sistem, odnosno svoje poslovanje u Srbiji, odnosno, da li će biti nekih dodatnih troškova koji će se preliti na korisnike.
Formirana je radna grupe za podršku SEPA procesu - SEPA Steering Group, a guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković istakla je spremnost Srbije i NBS da pruže podršku ostalim ekonomijama regiona u drugoj fazi projekta priključenja SEPA.
Generalni direktor Sektora za platni sistem NBS Nenad Petrović izjavio je da će se Srbija uskoro pridružiti SEPA sistemu, što će dovesti do efikasnijeg platnog prometa za građane i privredu, a u Centralnoj banci očekuju da će Evropska komisije potvrdu o spremnosti Srbije dostaviti početkom decembra
O ovome, Mijušković kaže: "Ovo će neminovno dovesti do određenih porasta troškova što se tiče banaka i verujem da one neće ova troškovna opterećenja prebacivati na korisnike, zato što će želeti da ostanu konkurentni. U tom smislu, gledano, ne očekujem da ovo što je potrebno da se potroši, da će biti prebačeno kao trošak na korisnike".
U Beogradu su nastavljene blokade pojedinih saobraćajnica, nakon što su studenti i građani i prethodnih dana blokirali ulice u više gradova u zemlji. Na više lokacija u Beogradu došlo je do incidenata i hapšenja.
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
U Kosjeriću je održano ponovno glasanje na jednom biračkom mestu na izborima za odbornike Skupštine opštine Kosjerić održanim 8. juna, a na kojem je presudom Višeg suda u Užicu poništeno glasanje. Prema prvim podacima, SNS je pobedio sa 197 osvojenih glasova.
Beogradska berza je najavila ambiciozne planove za njeno oživljavanje i modernizaciju, kao i integrisanje sa trgovačkom platformom Atinske berze, a do kraja godine dobiće novi vizuelni i komunikacijski identitet, kako bi osavremenila svoj rad i bila dostupnija i tehnički opremljenija za investitore.
U Srbiji je u aprilu bilo 1.657.668 penzionera, što je za 119 više nego u decembru 2024. godine, a za 6.353 više nego u decembru 2023. godine, kada ih je bilo 1.651.315, navodi se u najnovijem broju "Glasa osiguranika", glasila Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Od 4. jula primenjivaće se nova Odluka o visini putarina, u skladu sa godišnjim indeksom potrošačkih cena i porastom cena na malo, saopštilo je danas Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Er Srbija je prevezla dvomilionitog putnika u 2025. godini. Taj rezultat nacionalna avio-kompanija Republike Srbije ostvarila je ranije nego prethodne godine, kada je isti broj putnika zabeležen tek u julu.
Poreska uprava saopštila je da je za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" danas do 20 časova registrovano 334.747 naloga, kao i da je poslato 66.180.744 računa i 80.625.759 jedinstvenih kodova.
Maksimalne maloprodajne cene evrodizela u Srbiji u narednih sedam dana biće veće za dva dinara po litru, dok cena benzina evro premijum BMB 95 po litru ostaje ista.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je američka administracija po četvrti put odložila primenu sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS). Odlaganje sankcija važi do 29. jula.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić i čelni ljudi televizije Newsmax dogovorili su u Njujorku širenje te američke medijske mreže na Istočnu Evropu i da centrala za čitav projekat bude u Beogradu.
Prosečna neto plata za april je iznosila 109.272 dinara, dok je prosečna bruto zarada, sa porezima i doprinosima, iznosila 150.777 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Komentari (0)