To je druga destinacija u toj azijskoj zemlji do koje srpska nacionalna avio-kompanije saobraća u redovnom saobraćaju. Letovi između Beograda i "kapije južne Kine" obavljaće se dva puta nedeljno - ponedeljkom i petkom, avionima tipa erbas A330-200 iz dugolinijske flote Er Srbije, saopšteno je iz srpske nacionalne avio-kompanije.
Na beogradskom aerodromu Nikola Tesla u nedelju je organizovan svečani ispraćaj za prvi let Er Srbije za Guangdžou, sa kojeg je poručeno da ovaj let predstavlja još jedan doprinos čeličnom prijateljstvu dve zemlje.
Er Srbija je u avgustu ove godine u redovnom i čarter saobraćaju prevezla ukupno 558.524 putnika, što je rekordan broj i povećanje od 4,7 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, objavila je nacionalna avio kompanija.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je na sednici Odbora za finansija u Skupštini Srbije da je osnov za pripremu rebalansa za ovu godinu bila ekonomska situacija i program Srbija 2027 i Ekspo, što će, kako je napomenuo, biti i osnov za pripremu budžeta za 2025. godinu.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je u ime predsednika i Vlade čestitao Kini 75. godišnjicu osnivanja i dodao da nije slučajno odlučeno da prvi let za Guangdžou poleti baš u vreme kada se obeležava ovaj jubilej.
"To jeste naš doprinos čeličnom prijateljstvu između dva naroda", rekao je Vesić. On je dodao da je Srbija veoma zahvalna kineskim prijateljima na razvoju, kako ekonomskih, tako i drugih odnosa.
Vesić je podsetio da je 2014. osnovana nova avio-kompanija i bilo je, kaže, sumnji kako će ona raditi, a danas, kako je istakao, ova avio-kompanija, računajući ovaj let, ima 85 destinacija.
"Poslednjeg dana avgusta prešli su tri miliona putnika, a 25. septembra su prešli 3,4 miliona putnika i imaće ove godine rekordan rezultat. Nekada je JAT imao 5,5 miliona putnika u zemlji sa 22 miliona stanovnika. To govori koliko Er Srbija napreduje i koliko smo ponosni kako Er Srbija radi i pokazuje da jedna avio-kompanija u vlasništvu države može da bude konkuretna", istakao je Vesić.
Foto: Tanjug/Marko Đoković
Prema njegovim rečima, očekivanja su da će ovaj let biti poslovni, ali i da će ga koristiti i turisti.
"Ekonomske veze Srbije i Kine su sve značajnije. Od 1. jula je na snazi Sporazum o slobodnoj trgovini između naše dve zemlje tako da očekujemo još više poslovnih ljudi jer upravo je Srbija jedna od retkih zemlja koja nema predrasude prema kineskom kapitalu i narodu kao što postoje u nekim drugim zemljama Evrope i sveta. Svi su kod nas dobrodošli", poručio je Vesić.
On je naveo da će Er Srbija dva puta nedeljno leteti za Guangdžou i još dva puta kineska kompanija, odnosno biće ukupno četiri leta sedmično, a uskoro se očekuje i uspostavljanje direktne linije za Šangaj.
"Očekujemo da će Er Srbija nastaviti da se širi", rekao je Vesić.
Ambasador Kine u Srbiji Li Ming čestitao je Er Srbiji na pokretanju nove rute i istakao da je ovo još jedan značajan rezultat saradnje i da predstavlja izgradnju vazdušnog mosta između Srbije i Kine.
"Uveren sam da će otvaranje ovog leta doneti opipljivu korist za dva naroda. Zadovoljstvo je što tržište Kine i Srbije brzo raste", rekao je ambasador navodeći da je sve više kineskih turista u Beogradu i da je u prvom kvartalu ove godine taj broj porastao za 84 odsto.
Foto: Tanjug/Marko Đoković
Naveo je da je provincija prema kojoj je uspostavljen let najsnažnija u Kini u ekonomskom smislu, odnosno da je prva kada je u pitanju BDP, pa je tako izbor Er Srbije pravi.
Ocenio je da je ovo najdragoceniji poklon čeličnom prijateljstvu. Direktor Er Srbije Jirži Marek ocenio je da je uspostavljanje ove linije izuzatan dan za tu kompaniju, kao i za dve države.
Prema njegovim rečima, ponovno uvođenje letova između Srbije i Kine 2022. godine bio je značajan korak za kompaniju, ali i za ceo Zapadni Balkan.
"Uvođenjem leta do Guangdžoua u našu mrežu destinacija proširujemo prisustvo u Kini. Guangdžou je jedan od najvećih trgovinskih i industrijskih centara u Kini i verujemo da će direktni letovi posebno biti zanimljivi poslovnoj zajednici čitave Evrope", rekao je Marek.
On je dodao da je mesto atraktivno i za turiste.
"Direktni letovi su samo jedan od mnogih uspeha koje smo napravili u 2024. godini, iz meseca u mesec obaramo rekorde i po broju putnika", rekao je direktor Er Srbije.
Marek je najavio da će uskoro stići treći erbas 330, koji će biti u bojama Ekspoa i širom sveta će promovisati Srbiju.
Putnici će do Guangdžoua putovati avionom erbas A330-200, a reč je o avionu koji nosi lik Mihajla Pupina, sa konfiguracijom od 18 sedišta u biznis klasi i 250 sedišta u ekonomskoj klasi.
Guangdžou je važno međunarodno vazdušno čvorište kineske nacionalne inicijative "Jedan pojas, jedan put" i "Vazdušnog puta svile" i ujedno glavni aerodrom u oblasti Velikog zaliva Guangdong-Hongkong-Makao.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Koliko MMF i Svetska banka mogu da utiču na globalne tokove i kakve posledice, zbog carinskog rata, po ekonomije poput srpske mogu da uslede, u emisiji "Otvori oko" govorio je profesor ekonomije u penziji i bivši generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, Veroljub Dugalić.
Poslodavci u Srbiji su u martu, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) tražili 17.472 radnika, a ubedljivo najtraženiji su bili programeri za koje je oglašeno 1.517 slobodnih radnih mesta.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Neradni dani povodom Uskrsa za mnoge su prilika za kraći odmor i putovanje. Dok jedni biraju destinacije u inostranstvu, sve je više onih koji praznike provode u Srbiji, a takođe i veliki broj stranih turista je odlučio da poseti našu prestonicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je gradilište EXPO i poručio da uprkos svim izazovima Srbiju niko neće da zaustavi i da je na Veliku subotu odlučio građanima da pokaže šta je to što se radi.
Vlasnici evropskih kompanija luksuzne robe Lui Viton i Guči suočavaju se sa poslovnim poteškoćama u Kini zbog "trgovinskog rata" Pekinga i Vašingtona i pada cena na kineskom tržištu nekretnina.
Dok za većinu građana praznici znače odmor i vreme provedeno sa porodicom, za mnoge zaposlene oni predstavljaju redovan radni dan - često bez adekvatne naknade. Da li zaposleni koji rade tokom državnih i verskih praznika imaju pravo na duplu dnevnicu, odgovara advokatica Dušica Dukanac.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Komentari (0)