SEENext: Srpsko rudarstvo ključno za zelenu budućnost Evrope
Evropska komisija prepoznala je da će Srbija igrati ključnu ulogu u daljnjem razvoju obnovljivih izvora energije, posebno kroz integraciju u evropske industrijske lance snabdevanja, piše hrvatski Poslovni dnevnik.
S obilnim strateškim sirovinama, poput bakra i litijuma, Srbija će biti ključna za prelazak na zelenu energiju, što se u Evropskoj uniji (EU) već dugo planira, zaključak je SEENext izveštaja.
U julu 2024. EU i Srbija potpisale su Memorandum o razumevanju kojim se uspostavlja strateško partnerstvo usmereno na održive sirovine, lance vrednosti baterija i električna vozila, piše Poslovni dnevnik u tekstu objavljenom u utorak.
Kako se navodi, ovo partnerstvo ima za cilj i jačanje rudarstva u Srbiji i mogućnosti prerade (naročito litijuma), a u skladu s ciljevima zelene tranzicije EU, navodi se u izveštaju koje se bavi mineralima, metalima i kritičnim sirovinama u jugoistočnoj Evropi.
Prema izveštaju SEENext, ovaj sporazum čini Srbiju "centralnom u evropskoj budućnosti zelene energije".
Kakvi su planovi
Iz analize se iščitava koliko je ova grana narasla, ali i kakvi su planovi za daljnju eksploataciju, piše Poslovni dnevnik.
Sektor rudarstva i kamena etablirao se kao značajan doprinos srpskoj privredi s učešćem od 2,7 odsto u BDP-u u 2022, u poređenju s 2,1 odsto u 2021. i 1,8 odsto u 2020. godini.
U tom razdoblju vrednost proizvodnje sektora izražena u stalnim cenama se praktično udvostručila, sa 864 miliona evra na više od 1,65 milijardi evra.
Prema podacima SEENexta i Ministarstva rudarstva i energetike, katastar istražnih prostora i eksploatacionih polja čvrstih mineralnih sirovina, kao i rudarska industrija metala uključuje tržište – čini ukupno 37 aktivnih preduzeća, koje rade pod koncesijom za istraživanja ili eksploatacije metala, stoji u izveštaju.
Rast eksploatacije
Što se tiče geografskog rasporeda vlasništva, Srbija je glavni investitor, koja ima većinski udeo u dve eksploatacione kompanije. Sledi Kina kao drugi najveći investitor, s vlasništvom nad kompanijom za rudarenje bakra Zijin Copper Bor, prema podacima iz izveštaja.
Šest kompanija koje rade pod koncesijom za rudarenje metala ostvarile su 2,179 milijardi evra prometa u 2023. godini, a u sektoru su zaposlene 8.224 osobe. Srbija Zijin Mining drži više od polovine prometa i gotovo 14 odsto zaposlenih u sektoru.
"Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2020. vađenje je poraslo za 7,5 odsto na godišnjem nivou. Sledeće godine povećanje je bilo još značajnije, dosegnuvši 25,1 odsto rasta. Do 2022. eksploatacija metalnih ruda porasla je za 38,2 odsto, premašivši 31 milion tona", navodi se.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je prvu sednicu redovnog zasedanja za ponedeljak, 7. oktobar, na čijem je dnevnom redu predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora, koji je predložila opozicija.
Ovo značajno povećanje vađenja rude metala činilo je 23,3 odsto ukupnog izvoza Srbije u 2022. U istoj godini ukupna industrija u Srbiji porasla je za 1,7 odsto, a najveći deo tog rasta podstaklo je rudarstvo, posebno vađenje rude metala, koje je zabeležilo rast od 72,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izveštaju.
U sektoru metalurgije, iako se uvozi više rude nego što izvozi, vrednost izvoza je ipak veća. U metalurgiji je više od 84 odsto od 32 poduzeća u lokalnom vlasništvu. No, dve najveće kompanije po prometu u 2023. bile su u stranom vlasništvu. HBIS grupa, koja je činila 37 odsto ukupnog prometa u metalurškom sektoru Srbije, u većinskom je vlasništvu kineske kompanije.
Osim toga, druga najveća kompanija po prometu, Valjaonica bakra Sevojno, u vlasništvu je firme s Kipra. Preostala preduzeća specijalizovala su se za plemenite i obojene metale. Valjaonica bakra Sevojno, vodeća je u jugoistočnoj Evropi u proizvodnji bakra i bakrenih legura, pokazuju podaci SeeNext analize.
Značajni resursi
Prema Objedinjenom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Srbije, koji je usvojen u julu 2024. godine, od 2030. trebalo bi da dođe do znatnog povećanja proizvodnje litijuma i bora.
Neki izvori sugerišu da bi potencijalne rezerve nikla i kobalta mogle biti u ležištima u Ruđincima, Veluči i Mokroj Gori. Međutim, jedine potvrđene rezerve nalaze se na aktivnom nalazištu feronikla kod Glogovca, tačnije u Čikatovu i Glavici u Dreničkom kraju na Kosovu.
Većina istražnih radova odnosi se prvenstveno na zlato i bakar, ali i cink i olovo, piše Poslovni dnevnik.
Postoji velika ekonomska simbioza između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Upravo ta trgovina između njih i američke investicije u Kini učinile su je prvom ekonomskom silom, izjavio je za Newsmax Balkans diplomata i bivši ambasador Srbije u Meksiku Milisav Pajić.e.
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Koji su najčešći oblici mobinga i kako ih prepoznati? Postoji li mogućnost otkaza ili odmazde nakon prijave? Koji su ključni dokazi potrebni za dokazivanje mobinga? U kojim sektorima je mobing najčešći i zašto? Gosti emisije: lga Vučković Kićanović konsultant za radno pravo, Milica Lupšor iz Udruženja „ROZA za radna prava žena“, Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, Šumadinka Mihajlović poslovni trener i Ivana Trajković, meta mobinga.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE- JESTE LI ZA PLES ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu imao je u drugom kvartalu 2025. više od 2,3 miliona putnika, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je kompanija.
Predstoji nam povećanje potrošnje električne energije u ukupnom energetskom miksu, a onda i ukupno u smislu obima električne energije, kaže za emisiju "Otvori oči" Aleksandar Kovačević, stručnjak u ovoj oblasti.
Elektroprivreda Srbije saopštila je da su netačne tvrdnje da će građani Srbije biti oštećeni zbog prelaska na naplatu električne energije preko tekućih računa poslovnih banaka i apelovala na građane da ne nasedaju na neistine koje su, kako je navedeno, isključivo politički motivisane.
Britanski proizvođač automobila "jaguar lend rover" (JLR) objavio je da će ukinuti 500 menadžerskih pozicija u Velikoj Britaniji, u periodu kada kompanija beleži dramatičan pad prodaje u Evropi.
Komentari (0)