SEENext: Srpsko rudarstvo ključno za zelenu budućnost Evrope
Evropska komisija prepoznala je da će Srbija igrati ključnu ulogu u daljnjem razvoju obnovljivih izvora energije, posebno kroz integraciju u evropske industrijske lance snabdevanja, piše hrvatski Poslovni dnevnik.
S obilnim strateškim sirovinama, poput bakra i litijuma, Srbija će biti ključna za prelazak na zelenu energiju, što se u Evropskoj uniji (EU) već dugo planira, zaključak je SEENext izveštaja.
U julu 2024. EU i Srbija potpisale su Memorandum o razumevanju kojim se uspostavlja strateško partnerstvo usmereno na održive sirovine, lance vrednosti baterija i električna vozila, piše Poslovni dnevnik u tekstu objavljenom u utorak.
Kako se navodi, ovo partnerstvo ima za cilj i jačanje rudarstva u Srbiji i mogućnosti prerade (naročito litijuma), a u skladu s ciljevima zelene tranzicije EU, navodi se u izveštaju koje se bavi mineralima, metalima i kritičnim sirovinama u jugoistočnoj Evropi.
Prema izveštaju SEENext, ovaj sporazum čini Srbiju "centralnom u evropskoj budućnosti zelene energije".
Kakvi su planovi
Iz analize se iščitava koliko je ova grana narasla, ali i kakvi su planovi za daljnju eksploataciju, piše Poslovni dnevnik.
Sektor rudarstva i kamena etablirao se kao značajan doprinos srpskoj privredi s učešćem od 2,7 odsto u BDP-u u 2022, u poređenju s 2,1 odsto u 2021. i 1,8 odsto u 2020. godini.
U tom razdoblju vrednost proizvodnje sektora izražena u stalnim cenama se praktično udvostručila, sa 864 miliona evra na više od 1,65 milijardi evra.
Prema podacima SEENexta i Ministarstva rudarstva i energetike, katastar istražnih prostora i eksploatacionih polja čvrstih mineralnih sirovina, kao i rudarska industrija metala uključuje tržište – čini ukupno 37 aktivnih preduzeća, koje rade pod koncesijom za istraživanja ili eksploatacije metala, stoji u izveštaju.
Rast eksploatacije
Što se tiče geografskog rasporeda vlasništva, Srbija je glavni investitor, koja ima većinski udeo u dve eksploatacione kompanije. Sledi Kina kao drugi najveći investitor, s vlasništvom nad kompanijom za rudarenje bakra Zijin Copper Bor, prema podacima iz izveštaja.
Šest kompanija koje rade pod koncesijom za rudarenje metala ostvarile su 2,179 milijardi evra prometa u 2023. godini, a u sektoru su zaposlene 8.224 osobe. Srbija Zijin Mining drži više od polovine prometa i gotovo 14 odsto zaposlenih u sektoru.
"Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2020. vađenje je poraslo za 7,5 odsto na godišnjem nivou. Sledeće godine povećanje je bilo još značajnije, dosegnuvši 25,1 odsto rasta. Do 2022. eksploatacija metalnih ruda porasla je za 38,2 odsto, premašivši 31 milion tona", navodi se.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je prvu sednicu redovnog zasedanja za ponedeljak, 7. oktobar, na čijem je dnevnom redu predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora, koji je predložila opozicija.
Ovo značajno povećanje vađenja rude metala činilo je 23,3 odsto ukupnog izvoza Srbije u 2022. U istoj godini ukupna industrija u Srbiji porasla je za 1,7 odsto, a najveći deo tog rasta podstaklo je rudarstvo, posebno vađenje rude metala, koje je zabeležilo rast od 72,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izveštaju.
U sektoru metalurgije, iako se uvozi više rude nego što izvozi, vrednost izvoza je ipak veća. U metalurgiji je više od 84 odsto od 32 poduzeća u lokalnom vlasništvu. No, dve najveće kompanije po prometu u 2023. bile su u stranom vlasništvu. HBIS grupa, koja je činila 37 odsto ukupnog prometa u metalurškom sektoru Srbije, u većinskom je vlasništvu kineske kompanije.
Osim toga, druga najveća kompanija po prometu, Valjaonica bakra Sevojno, u vlasništvu je firme s Kipra. Preostala preduzeća specijalizovala su se za plemenite i obojene metale. Valjaonica bakra Sevojno, vodeća je u jugoistočnoj Evropi u proizvodnji bakra i bakrenih legura, pokazuju podaci SeeNext analize.
Značajni resursi
Prema Objedinjenom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Srbije, koji je usvojen u julu 2024. godine, od 2030. trebalo bi da dođe do znatnog povećanja proizvodnje litijuma i bora.
Neki izvori sugerišu da bi potencijalne rezerve nikla i kobalta mogle biti u ležištima u Ruđincima, Veluči i Mokroj Gori. Međutim, jedine potvrđene rezerve nalaze se na aktivnom nalazištu feronikla kod Glogovca, tačnije u Čikatovu i Glavici u Dreničkom kraju na Kosovu.
Većina istražnih radova odnosi se prvenstveno na zlato i bakar, ali i cink i olovo, piše Poslovni dnevnik.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da napreduju radovi na izgradnji podstrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla B" (TENT B), navodeći da je završeno više od 96 odsto građevinskih radova i da je ugrađena kompletna krupna opreme.
U Srbiji se najveći deo plate izdvaja za hranu - čak više od 40 odsto. Zemlje regiona beleže nešto drugačiju statistiku: u Sloveniji se za hranu izdvaja oko 18 procenata, u Hrvatskoj 27, a u Crnoj Gori oko 30 odsto, pokazuju podaci najnovijeg istraživanja Demostata.
Niš je grad u kom su cene nekretnina najviše porasle u poslednjih pet godina, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda. Stručnjaci navode da je na poskupljenje kvadrata od više od 50 odsto uticalo mnogo faktora.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od danas, 1. maja, građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.
Komentari (0)