(VIDEO) Profesor o rastu cene nafte: Iran plaši druge zemlje ekstremnim poskupljenjem, iako to ne odgovara nikome
Rast cene sirove nafte preko noći je samo povod Iranu da zastraši ostale zemlje sveta ekstremnim poskupljenjem od 200 ili 300 odsto, što nije u interesu ni toj državi kao ni drugima, kaže profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović.
Dalja eskalacija sukoba Izraela i Irana i obostrani udari na naftna polja vode cenu na više od 100 američkih dolara po barelu.
Profesor Aćimović je za Presek dao stručnu analizu eventualnog scenarija.
"Teško je predvideti šta je najgori scenario. On može da u nekim najekstremnijim slučajevima znači da barel nafte ode i na 200, čak i na 300 dolara. Takve vrste procena tumačim kao malo plašenje drugih zemalja od strane Irana, ali treba da se zapitamo kome odgovara rast cene nafte. Nikome ne odgovara rast cene nafte, osim onim zemljama koji budžet pune naftom, kao što je Rusija, ali vidimo i sami da se Rusija i te kako zalaže za deeskalaciju sukoba. Neko bi rekao da Americi odgovara – ne, nikako! Evropi i Kini nikako ne odgovara rast cene nafte, jer su i jedni i drugi prilično veliki uvoznici nafte, i to bi dovelo do velikih problema", navodi naš sagovornik.
Iako cene sirove nafte na svetskim berzama padaju, vozači u Srbiji pojeftinjenje ne osećaju. Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije za Newsmax Balkans objašnjava zašto je tako i koliko ulogu igraju akcize, državne uredbe i stare zalihe goriva.
Iran je lansirao više od 100 raketa u pravcu Izraela, a glavne mete su Tel Aviv i Haifa, prenela je iranska državna televizija, prenosi BBC. Prema pisanju iranskih medija, u napadu na rafineriju u Haifi poginulo je najmanje 10 osoba, dok izraelska hitna služba kaže da je poginula jedna žena.
On u situaciji u kojoj Iran može da kontroliše globalno kretanje cene nafte uočava jedan problem.
"Iran je već zapretio zatvaranjem Ormuzskog moreuza. To više nije problem samo sa eksploatacijom nafte, nego i sa transportom nafte i gasa. Imate veliki problem kuda više ti tankeri idu. S druge strane, kako krenu ratne situacije tako i ekonomija beži odatle, tankeri takođe. Nezvanična najava zatvaranja Ormuza je kao probni balon ili indirektan poziv na prekid sukoba i na deeskalaciju. Sukob mora zaustaviti onaj koji je prvi počeo ili da se obe strane nekako u istom momentu zaustave", kazao je profesor.
Foto: Envato
Aćimović ističe da bi povećanje cene nafte bio mnogostruko veći udarac na Evropu, koja je, kako je naveo, već prilično pogođena stopama rasta cena robe, što bi, dodaje, logično bio i udarac na novčanik prosečnog čoveka, jer "cena nafte utiče na sve".
"Teško je u ovom trenutku dati prognozu ni za 14 dana koliko će sukob Izraela i Irana eskalirati. Svi želimo da verujemo da će ovo relativno kratko trajati. Ako ode preko 15 dana, onda će stvarno biti problem, jer će onda i berze automatski reagovati", zaključuje profesor Ekonomskog fakulteta.
Gostovanje Aćimovića u Preseku možete pogledati u videu:
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
O politici Fridriha Merca, Kristijanu Šmitu i krizi u BiH. Spirala ćutnje-zašto se sve manje iznose politički stavovi u BiH? Gosti: Josep Juratović i Ivana Marić
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Uloga oca u zdravoj porodici.Gosti: Mirko Mitrović, Milorad Ristić i Đorđe Gaćeša
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Tržište nekretnina u Srbiji i u 2025. godini zadržava tendenciju rasta, kako u broju prodatih nepokretnosti, tako i u ceni nekretnina, rekao je član Upravnog odbora Udruženja ''Klaster nekretnine'' Nebojša Rapaić i dodao da se kupci sve više opredeljuju za novogradnju.
Prosečna plata u Srbiji za maj iznosi 107.705 dinara, ali dok zvanični brojevi pokazuju rast, mnogi građani ne osećaju ekonomski boljitak u svakodnevnom životu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je tokom posete manastiru Tumane kod Golupca u braničevskoj eparhiji da će vernici kada bude završena brza saobraćajnica moći da stignu do tog manastira za samo sat i 20 minuta.
Isplata julske penzije korisnicima iz kategorije samostalnih delatnosti koji primanja dobijaju preko tekućih računa počeće 2. avgusta, a onima koji ta primanja dobijaju na kućnim adresama ili na šalterima pošta počeće 4. avgusta, objavio je Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Broj registrovanih električnih vozila u Srbiji iznosi oko 5.000, rekao je konsultant za elektromobilnost Filip Mitrović i dodao da su glavni putni pravci u Srbiji u dovoljnoj meri već pokriveni elektropunjačima koji su neophodni za korišćenje vozila.
Nemački proizvođač automobila "Folksvagen" saopštio je da je imao štetu od 1,3 milijarde evra u prvoj polovini ove godine zbog američkih carina na uvoz koje je uveo američki predsednik Donald Tramp.
Borba poslodavaca sa nedostatkom niskokvalifikovanog i visokokvalifikovanog kadra je postala svakodnevna. Ugostiteljstvo, građevinski sektor, sektor transporta, medicina, tekstilna i hemijska industrija pate od hronične nestašice zaposlenih. S druge strane, nezaposlenost među mladima je visoka.
Vlasnik firme "Mikroelektronika" Nebojša Matić uspešno je uveo četvorodnevnu radnu nedelju bez smanjenja profita. Ključ, kaže, leži u automatizaciji, dnevnom autputu i postupnom skraćivanju radnog vremena.
Komentari (0)