Lučić: Brisel ima obavezu da zaštiti MTS na Kosovu i Metohiji

Evropska komisija je nadležna za monitoring primene Briselskog sporazuma i uopšte vladavine prava na Kosovu i Metohiji, i zbog toga ima obavezu da zaštiti kompaniju Telekom Srbija od diskriminatornih poteza Kurtijeve administracije, poručio je generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić.

Izvor: Tanjug

16.07.2025. 09:34

Lučić: Brisel ima obavezu da zaštiti MTS na Kosovu i Metohiji

Lučić je ovo izjavio povodom saopštenog stava Evropske komisije da "ne želi da se uključuje u sukob" Prištine i Telekoma jer je "poštovanje regulatornog okvira u oblasti telekomunikacija isključiva nadležnost nezavisnog regulatornog tela" na KiM.

Podsetivši na pokušaj zabrane MTS, ćerke-firme Telekoma Srbija na Kosovu, pre dve godine, Lučić je naglasio da su najnoviji napadi Kurtija "veoma opasni" i da je čak ugrožena fizička bezbednost zaposlenih.

Dodao je da sada iz Prištine preko svojih medija prave histeriju da smo deo nekakvog "hibridnog specijalnog rata protiv Kosova", to je, kako je naveo, veoma opasan narativ i deluje kao priprema za nove i još radikalnije napade na Telekom Srbija na KiM, za koje se očekuje da će uslediti u avgustu.

"Prethodnih par godina upravo su ciljali da nas napadnu u periodima kada su administracije u Briselu i Vašingtonu na odmoru, bilo da je to usred letnje sezone, bilo uoči Božića, pokušaj gašenja MTS dogodio se 4. avgusta 2023, ali mi smo spremni i pokazali smo da umemo da odgovorimo. Zato poručujem Kurtijevoj administraciji da se uzdrži od novih napada, jer ćemo znati da se odbranimo na pravi način", naglasio je Lučić na TV Prva.
Što se tiče reakcije iz Brisela, prvi čovek Telekoma Srbija bio je vrlo jasan.

Prema njegovim rečima, Telekom Srbija je u prethodnim mesecima imala sastanke sa administracijama i u Vašingtonu i u Briselu.

"Pre dve godine, uspeli smo da sprečimo gašenje MTS u velikoj meri upravo zbog angažovanja SAD. Evropska komisija može sada da reaguje kako želi, ali je činjenica da Kurtijeva administracija drugačije tumači i čak najbrutalnije krši sopstvene zakone kada je reč o Telekomu, jer smo srpska kompanija, koja omogućava komunikacije za oko 30.000 srpskih domaćinstava na KiM i od ogromne je važnosti za opstanak Srba u Pokrajini", rekao je Lučić.

Kako je istakao, Evropska komisija nema pravo da stoji po strani.

"Lokalni regulator na kojeg se EK poziva otvoreno krši sopstvene zakone i Briselski sporazum, a mandat Brisela je monitoring tog sporazuma i uopšte vladavine prava na KiM. Dodatno, najnovijim optužbama iz Prištine ugrožena je elementarna fizička bezbednost naših radnika tamo. Obaveza EK je da se uključi i da nas zaštiti kao velikog investitora na KiM", poručio je Lučić.

"U decembru isplata dividende za 2024"

Takođe je izjavio da će Telekom Srbija u decembru isplatiti dividende akcionarima za poslovnu 2024. godinu i da će dividende dobiti četiri miliona malih akcionara i država, pri čemu će država dobiti oko milijardu i po dinara.

"Svake godine trudimo se da dajemo dividende. Iako smo ove godine u velikom investicionom zamahu, jer smo preuzeli deo Junajted grupe, ipak smo odlučili da i ove godine isplatimo dividende. Telekom je inače do sada za ovih 20 godina isplatio za dividende više od milijardu i sto miliona evra. Oko dve i po milijarde evra je dao na osnovu poreza i drugih izdataka državi i preko četiri milijarde za investicije", rekao je Lučić za TV Prva.

Dodao je da je ovo za Telekom Srbija najveća investiciona godina posle 2007. godine kada je kupljen Telekom Srpska.

Prema njegovim rečima organski rast prihoda koji je ostvaren prethodnih godina je rezultat pre svega povećanja broja televizijskih korisnika interneta što kompaniji daje veliku snagu za dalje investiranje.

"S obzirom na to da smo mi kupili našeg najvećeg konkurenta, za očekivati je da će nam prihod i profitabilnost značajnije rasti, jer je naš glavni i jedini konkurent faktički izašao sa tržišta gde se preklapa sa nama", ukazao je Lučuć.

Govoreći o kritikama na račun poslovanja upravo sa te strane Lučić je rekao da krajem prošle i početkom ove godine jeste bilo rasta dugova, kako bi se obezbedio novac za investiciju koja planirana, odnosno za kupovinu dela Junajted grupe.

"Telekom 2025. godine povećava prihode i profitabilnost" 

"Zanimljivo je da nas prozivaju da smo povećali dug za nešto čime smo ih kupili", istakao je.

Rekao je da je bitno to što Telekom 2025. godine povećava prihode i profitabilnost i naveo da je jedna od stvari koja je u poslednje četiri godine opterećivala poslovanje bila cena sportskog sadržaja pa je lane oko 350 miliona evra uloženo i TV Arena sport.

"Kupovinom Sport kluba, nema više konkurencija u četiri zemlje Zapadnog Balkana i cena sportskog sadržaja je drugačija jer je već cena prvog sportskog sadržaj koji produžavamo četiri puta manja", naveo je Lučić.

Dodao je da je druga stvar koja je pogađala poslovanje Telekoma bila trošak kamata, ali da se ovaj trošak snižava.

"Sniženjem ovih troškova i rastom prihoda, smanjivaće se i neto naša zaduženost od ove godine i jasno je da je Telekom Srbija na dobrom putu", zaključio je on.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)