Deset činjenica o EXPO 2027, najvećem međunarodnom događaju u istoriji Srbije
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
U javnosti se, iz različitih razloga, ponekada iznose netačne, nepotpune ili pogrešno interpretirane informacije o EXPO 2027 Beograd. Neretko su to tvrdnje koje ignorišu osnovne činjenice – bilo zbog nepoznavanja formata međunarodnih izložbi, njihove istorije i značaja, bilo zbog političkih ili ideoloških tumačenja.
Zato je važno da svaki građanin ima tačne informacije na osnovu kojih može da formira svoje mišljenje.
EXPO 2027 Beograd biće najveći međunarodni događaj ikada održan u Srbiji
EXPO 2027 Beograd organizuje se pod supervizijom Međunarodnog biroa za izložbe (BIE) – globalne međuvladine organizacije sa sedištem u Parizu, u čijem radu učestvuju čak 184 zemlje i koja još od 1928. godine nadgleda pripreme i održavanje međunarodnih izložbi i donosi odluke o rokovima i standardima koje zemlja domaćin mora da poštuje.
Foto: Tanjug/EXPO 2027/Dragan Kujundžić
Beograd je prvi grad u ovom delu Evrope koji je dobio domaćinstvo jedne specijalizovane izložbe, pobedivši u finalu kandidate iz Španije, SAD-a, Tajlanda i Argentine.
EXPO 2027 Beograd će trajati čak 93 dana
Za razliku od najvećih globalnih sportskih i muzičkih takmičenja koja traju od nekoliko dana do najviše jednog meseca, EXPO 2027 Beograd se održava puna tri meseca – od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine, što je šest puta duže od olimpijskih igara, odnosno tri puta duže od svetskih prvenstava u fudbalu.
U tom periodu, Beograd će svakodnevno biti domaćin delegacijama, turistima, poslovnim ljudima, umetnicima i naučnicima iz celog sveta.
Očekuje se dolazak više od četiri miliona posetilaca
Prema procenama, EXPO 2027 će privući najmanje 4 miliona posetilaca, od kojih će značajan deo biti iz inostranstva. To donosi ogroman podsticaj turizmu, ugostiteljstvu, trgovini, kulturnim i kreativnim industrijama, ali i celokupnoj privredi.
Više od 120 zemalja i međunarodnih organizacija biće učesnici izložbe
Inicijalno je planirano da 2027. godine na Ekspu u Beogradu bude preko 120 učesnika, ali je broj potvrđenih učesnika već sada stigao do 118. Svaka zemlja ima svoj nacionalni dan i priliku da se predstavi svetu – kroz paviljone, izložbe, događaje, inovacije, kulturu i gastronomiju.
Tema EXPO povezuje ljude kroz igru, sport i muziku
Pod nazivom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve", izložba istražuje kako upravo ove univerzalne aktivnosti doprinose globalnoj povezanosti, mentalnom i fizičkom zdravlju i razvoju društva. To je tema koja je bliska svakom čoveku – bez obzira na uzrast, poreklo ili profesiju. A i naša zemlja nadaleko je poznata upravo po sportu, muzici i sjajnim umovima.
EXPO 2027 Beograd će se održati na 25 hektara u okviru potpuno nove gradske zone
Na prostoru između Novog Beograda i reke Save gradi se čitav novi EXPO kvart, sa tri programske celine – tematskom zonom, paviljonima međunarodnih učesnika i zonom najboljih praksi. Izložbeni prostor neće nestati posle događaja – biće u potpunosti prenamenjen i nastaviće da živi.
Zaostavština EXPO 2027 ostaje budućim generacijama
Posle izložbe, Beograd dobija novi Sajam, muzejsku četvrt, Auditorijum, centar za inovacije, nove škole i vrtiće, sportske sale i 1.500 stanova. Modularni paviljoni će biti rastavljeni i iskorišćeni za izgradnju škola i sportskih objekata širom Srbije.
Ministarstvo finansija oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. odnosi na sve projekte iz programa "Skok u budućnost - Srbija 2027".
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je u intervjuu za Newsmax Balkans da se Srbija na najbolji način predstavila na EXPO izložbi u Osaki i da to predstavlja pozivnicu za EXPO 2027 u Beogradu.
Na Paviljonu Srbije na Ekspo izložbi u Osaki do sada je bilo više od 370.000 posetilaca, izjavila je generalni komesar Srbije za Ekspo "Osaka 2025" i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević i dodala da postoji velika zainteresovanost za naš paviljon.
Tu je i nematerijalno nasleđe u znanju, saradnjama i novim prilikama. EXPO se ne završava 15. avgusta 2027. – on tada zapravo počinje da živi u punom kapacitetu.
Procenjena vrednost projekta je 1,29 milijardi evra – uključujući i prateću infrastrukturu – a ne 17, 18 ili više milijardi
U ovaj iznos ulazi ne samo izložbeni prostor, već i Akvatik centar, nova železnička pruga Zemun–Aerodrom–EXPO, pristan na Savi, saobraćajnice, komunalna mreža i javni sadržaji. EXPO 2027 nije trošak za manifestaciju – to je investicija u urbani razvoj Beograda i Srbije.
Srbija je deo EXPO pokreta već više od 140 godina
Naša zemlja, kao tadašnja Kraljevina Srbija, prvi put je učestvovala na međunarodnoj izložbi još davne 1885. godine u Antverpenu. Tokom 20. veka, Jugoslavija je bila redovan učesnik na brojnim EXPO izložbama i ostavila snažan utisak svojim paviljonima i idejama.
Foto: ATAImages/F.S.
Od 2006. godine, Srbija samostalno učestvuje na svim svetskim i specijalizovanim izložbama: Šangaj 2010, Milano 2015, Astana 2017, Dubai 2020, a trenutno i Osaka 2025. EXPO 2027 Beograd je, simbolično i suštinski, kruna tog dugog međunarodnog kontinuiteta – prvi put kao domaćin.
EXPO 2027 Beograd je šansa koju Srbija ne sme da propusti
Ovo je prilika da se pozicioniramo kao pouzdan, moderan i otvoren domaćin. Da privučemo investitore, turiste, naučnike, umetnike i kompanije. Da osnažimo volonterizam, obrazovanje i međunarodnu saradnju. I da pokažemo najbolje od Srbije – i sebi i svetu.
Da li postoje jasni dokazi da je povećana stopa karcinoma u Srbiji posledica bombardovanja osiromašenim uranijumom? Da li su sprovedena detaljna istraživanja o prisustvu osiromašenog uraijuma u vodi, hrani i vazduhu? Da li su kontaminirana područja i dalje opasna za stanovništvo i životnu sredinu? Gosti emisije: prof. dr Danica Grujičić, toksikolog Radomir Kovačević, vetarn 72. Specijalne brigade i autor knjige “Da se ne pozdravljamo“ Saša Šajkić, аdvokat Srđan Aleksić i pukovnik Duško Šljivančanin, bivši komadant 53. Graničnog bataljona.
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NOVA DIPLOMATIJA
U serijalu “Nova diplomatija: Ambasade na Balkanu,” ekskluzivni intervjui sa ambasadorima otkrivaju izazove i uloge savremene diplomatije.
dokumentarni
20:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE-CRKVA I KOMUNISTI( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu imao je u drugom kvartalu 2025. više od 2,3 miliona putnika, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je kompanija.
Predstoji nam povećanje potrošnje električne energije u ukupnom energetskom miksu, a onda i ukupno u smislu obima električne energije, kaže za emisiju "Otvori oči" Aleksandar Kovačević, stručnjak u ovoj oblasti.
Komentari (0)